Zdraví-AZ Vaše fórum o zdraví

Právě je stř kvě 29, 2024 12:58 am

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 29 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Kombinace potravin, obiloviny...
PříspěvekNapsal: pát bře 26, 2010 9:29 pm 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte bře 02, 2010 8:27 am
Příspěvky: 277
Sóju jsem koupila jednou a ani psí to nechtěli. Nakonec to zbaštily pipky. Ty jsou vděčnými zbytkaři. \":D\"
Ještě se optám, co by se tak dalo použít občas v kuchyni jako teplejší a přitom ne úplně nezdravé a nepoživatelné.

_________________
Příroda je mocná čarodějka.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kombinace potravin, obiloviny...
PříspěvekNapsal: pát bře 26, 2010 9:54 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28292
Bydliště: Poděbrady
Veverka píše:
Sóju jsem koupila jednou a ani psí to nechtěli. Nakonec to zbaštily pipky. Ty jsou vděčnými zbytkaři. \":D\"
Ještě se optám, co by se tak dalo použít občas v kuchyni jako teplejší a přitom ne úplně nezdravé a nepoživatelné.

Z tepelně upravených potravin jsou vhodné brambory, jako pečenky, na sucho v troubě, vařené fazole, případně čočka a dále jáhly, kukuřice, amarant, quinoa. Důležité je ke všemu kvantum syrového salátu, nebo vhodnou kombinaci s ovocem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kombinace potravin, obiloviny...
PříspěvekNapsal: pát bře 26, 2010 10:18 pm 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte bře 02, 2010 8:27 am
Příspěvky: 277
Jarda píše:
Z tepelně upravených potravin jsou vhodné brambory, jako pečenky, na sucho v troubě, vařené fazole, případně čočka a dále jáhly, kukuřice, amarant, quinoa. Důležité je ke všemu kvantum syrového salátu, nebo vhodnou kombinaci s ovocem.

Díky fozulky budou zítra. Čočku také občas uvařím. Brambory milujeme všichni a když jsou pak dělané v popelu po ohni, no to je k užrání. Přes zimu halt v peci. \":)\" Jáhly a kukuřici baštíme taky aj na sladko. Zeleninové saláty máme rádi všici. To problém nejni. Dělám je denně a nikdá nezbývá. \":D\" Amarant mám doma také , ale moc o něj nestojí. Se zeleninou vůbec. Ještě do ovocného salátu. Merlík přidávám k zelenině. Ten je prima pro vysoký obsah všeho co potřebujeme. I děti chtějí salát z něj před zkouškami či písemkami, že je to nastrtuje a lépe jim to myslí.

_________________
Příroda je mocná čarodějka.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: ovesne vlocky + pukance + chleba
PříspěvekNapsal: pon říj 24, 2011 9:39 pm 
Offline

Registrován: ned říj 02, 2011 8:45 pm
Příspěvky: 60
dobry vecer pane Jardo, mam 4-letou dceru, ktera ji denne k snidani ovesnou kasi (varenou ve vode), dnes jsem se docetla, ze to rozhodne neni nejlepsi napad. Vyradim to z jidelnicku, ale cim to nahradit ? Pohanku ani jahly nechce. Poradite nejakou alternativu ? Ma taky rada jahlove pukance, ktere take nedoporucujete (tam jsem to tusila, ale byla jsem rada, ze neji bonbony, zmrzliny a kolace jako jeji vrstevnici). Chleba mame svatecne a to s mede a maslem. Co by byla nejlepsi varianta pro ten med ? Na co ho mazat ? Take ji strasne chutna namocene (12 hodin) mandle, denne jich sni asi 20 gramu, neni to pro ni moc ? Jime to teprve tyden. Opet jsem rada, ze neji ty blbosti z cukraren, ten tlak je totiz obrovsky. Celit nekolikrat denne otazkem proc nejime sladkosti je docela obtizne...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ovesne vlocky + pukance + chleba
PříspěvekNapsal: stř říj 26, 2011 8:49 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28292
Bydliště: Poděbrady
[quote="zvanc":2cnwrurk]dobry vecer pane Jardo, mam 4-letou dceru, ktera ji denne k snidani ovesnou kasi (varenou ve vode), dnes jsem se docetla, ze to rozhodne neni nejlepsi napad. Vyradim to z jidelnicku, ale cim to nahradit ? Pohanku ani jahly nechce. Poradite nejakou alternativu ? Ma taky rada jahlove pukance, ktere take nedoporucujete (tam jsem to tusila, ale byla jsem rada, ze neji bonbony, zmrzliny a kolace jako jeji vrstevnici). Chleba mame svatecne a to s mede a maslem. Co by byla nejlepsi varianta pro ten med ? Na co ho mazat ? Take ji strasne chutna namocene (12 hodin) mandle, denne jich sni asi 20 gramu, neni to pro ni moc ? Jime to teprve tyden. Opet jsem rada, ze neji ty blbosti z cukraren, ten tlak je totiz obrovsky. Celit nekolikrat denne otazkem proc nejime sladkosti je docela obtizne...[/quote:2cnwrurk]
Ono ty uvedené obiloviny teoreticky používat jde, ale prostě jinak, čili vyzkoušejte vafle vyrobené z napůl smíchané jemné mouky z pohanky a jáhel. Mouku pouze zalijete vodou, přidáte trochu sladíku a skořici a na lehce vymaštěné formě zlehka upečete. Chutnají jako sušenky a většinou neškodí, klidně na ně můžete dát i to máslo. Med se dá nahradit těžko, ale sladidla jako sladík, nebo xylitol nijak neškodí, kvasinky nekrmí a naopak zdraví prospívají, najdete je třeba zde,

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kombinace potravin, obiloviny...
PříspěvekNapsal: pon bře 21, 2016 4:09 pm 
Offline

Registrován: pon bře 21, 2016 4:02 pm
Příspěvky: 8
Dobrý den pane Jardo, mám pár dotazů. Proč se musí jáhly a rýže vařit? nestačí je přes noc namočit a ráno nebo k obědu jen rozmixovat, přidat trošku skořice, vody a pak konzumovat? Dále.. jaké maximální množství naklíčených luštěnin (čočka,hrách,soja,mungo) konzumovat v jedné porci? Sním klidně i celou misku klíčků, a nezdá se mi, že by to nějak negativně ovlivňovalo organismus a tráví se to v pohodě. Ke všemu jím hodně zeleniny, a dávám si velký pozor, abych nekombinoval škrobovou zeleninu s neškrobovým pokrmem. Proč doporučujete brambory péct? (jistě že je to ta nejvhodnější varianta, a občas si je sám upeču a sním i se slupkou, je to mňamka!) Při pečení, se ale přece cukr v bramborách mění na škrob, který tělo dost blbě tráví. Díky za odpověď \":-)\"


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kombinace potravin, obiloviny...
PříspěvekNapsal: sob dub 16, 2016 6:30 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28292
Bydliště: Poděbrady
Jirux píše:
Dobrý den pane Jardo, mám pár dotazů. Proč se musí jáhly a rýže vařit? nestačí je přes noc namočit a ráno nebo k obědu jen rozmixovat, přidat trošku skořice, vody a pak konzumovat? Dále.. jaké maximální množství naklíčených luštěnin (čočka,hrách,soja,mungo) konzumovat v jedné porci? Sním klidně i celou misku klíčků, a nezdá se mi, že by to nějak negativně ovlivňovalo organismus a tráví se to v pohodě. Ke všemu jím hodně zeleniny, a dávám si velký pozor, abych nekombinoval škrobovou zeleninu s neškrobovým pokrmem. Proč doporučujete brambory péct? (jistě že je to ta nejvhodnější varianta, a občas si je sám upeču a sním i se slupkou, je to mňamka!) Při pečení, se ale přece cukr v bramborách mění na škrob, který tělo dost blbě tráví. Díky za odpověď \":-)\"

Tak i to namočení stačí, ale běžný mixér na to většinou nestačí, třeba rýže vodu prakticky nenabírá, je stále tvrdá jako broky a rozmixovat ji na nějakou rozumnou konzistenci je dost obtížné i na vysoko obrátkových mixérech. Klíčky se obecně doporučují konzumovat v množství několika polévkových lžic, ale pokud vám nedělají problémy, tak proč se omezovat. Pečený brambor je za prvé velice chutný a pak hlavní důvod je že vařením se vyluhuje obrovské množství živin do vody, která se následně vylije. Další nezanedbatelnou výhodou je jejich rezistentní škrob vzniklý po vychladnutí v lednici, na něm dobře žijí střevní bakterie, ale musí se minimálně do druhého dne vychladit a pak zahřát pouze na nízkou teplotu před konzumací.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kombinace potravin, obiloviny...
PříspěvekNapsal: stř dub 27, 2016 8:17 pm 
Offline

Registrován: pon bře 21, 2016 4:02 pm
Příspěvky: 8
A co říkáte na kombinaci různých škrobových potravin? Např. luštěnina + rýže, luštěnina + jiná luštěnina, brambory + luštěnina/rýže... atd, těchto kombinací lze vytvořit nepřeberné množství. Ale jak to ve skutečnosti je? Nemlátí se při trávení jako je to u bílkovin? (z důvodu rozdílné skladby bílkoviny, které potřebují odlišné vnitřní prostředí v žaludku a při trávení?) Je to tak i se škroby? Měl bych tudíž konzumovat jen jeden druh, a nebo se všechny škroby tráví při stejném prostředí? Další věc, k čemu kombinovat máslo? Kombinuji ho např. k naklíčeným semenům a oříškům + olivový olej, nebo si ho dám pokud mě honí "mlsná" po kefíru. Jaký máte na toto názor? Chtěl bych potraviny kombinovat co nejlépe. Díky za odpověď Jardo \":)\"


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kombinace potravin, obiloviny...
PříspěvekNapsal: stř dub 27, 2016 9:41 pm 
Offline

Registrován: pon čer 10, 2013 2:26 pm
Příspěvky: 964
Odvážím se něco podotknout. Při vzpomínce na naše markobiotické období, kdy jsme doma vyzkoušeli doslova kdeco a výsledkem bylo neskutečné zvýšení citlivosti těla a jazýčku na chutě potravin a jejich kombinace, jakžto i cit pro to, co je v čase a místě dobré a co ne (bráno zcela individuálně, jasně), bych řekl, že jakékoliv kombinace jsou poněkud .... zbytečné. Proč byste vlastně měl tělo zatěžovat matláním věcí dohromady? Indové třeba čočku s rýží jedí, jasně, ale jenom jako lahůdku, mlsek, není to zrovna denní menáž, grunt, na kterém závisí přežití. Mi to třeba nejenže nechutná, ale se i všechno v těle bouří, je to zcela pochybené, ideově i jinak, i chemicky i fysikálně, hormonálně, enzymaticky ... Jeví se to jako blbost. Stejně tak vám dopadnou i jiné kombinace. Přemýšlejte, vžijte se do věci, zkoušejte, vciťte se do těla, pozorujte se. Nejde o to, zda to přežijete, ale o to, zda to je fajn, zda to je blahodárné. Chcete přece jíst to nejlepší, co vůbec je pro vaše tělo možné, ne?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kombinace potravin, obiloviny...
PříspěvekNapsal: ned kvě 29, 2016 10:34 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28292
Bydliště: Poděbrady
Jirux píše:
A co říkáte na kombinaci různých škrobových potravin? Např. luštěnina + rýže, luštěnina + jiná luštěnina, brambory + luštěnina/rýže... atd, těchto kombinací lze vytvořit nepřeberné množství. Ale jak to ve skutečnosti je? Nemlátí se při trávení jako je to u bílkovin? (z důvodu rozdílné skladby bílkoviny, které potřebují odlišné vnitřní prostředí v žaludku a při trávení?) Je to tak i se škroby? Měl bych tudíž konzumovat jen jeden druh, a nebo se všechny škroby tráví při stejném prostředí? Další věc, k čemu kombinovat máslo? Kombinuji ho např. k naklíčeným semenům a oříškům + olivový olej, nebo si ho dám pokud mě honí "mlsná" po kefíru. Jaký máte na toto názor? Chtěl bych potraviny kombinovat co nejlépe. Díky za odpověď Jardo \":)\"

Tak jak píše člen martina72 Indové třeba čočku s rýží jedí a jde u nich o tradiční národní jídlo Khičrí. Tato varianta je podle dlouhodobých zkušeností komplexní jídlo plné živin a relativně dobře stravitelné. Obdobné pojetí ideální stravy mají i Mexičané, fazole s kukuřičnou plackou, tedy na tom asi něco bude, nakonec nejsnazší je si takové jídlo pár dní vyzkoušet a uvidíte jak taková potravina tělu svědčí, či nikoliv. Trávení luštěnin je ale hodně o střevních bakteriích, které nyní nemusíte ve střevě mít, což zpočátku může být problém, ale zpravidla se to za pár dní stabilizuje a problém zmizí. Máslo je nekonfliktní potravina, která se dá kombinovat prakticky se vším a problémy zpravidla nedělá.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Spracovanie bezlepkovych obilnin
PříspěvekNapsal: pon kvě 06, 2024 8:56 am 
Offline

Registrován: stř led 09, 2013 12:49 pm
Příspěvky: 58
Vedeli by ste mi prosim poradit ako pripravovat bezlepkove obilniny (varit, nevarit, zamacat na niekolko hodin/ na noc..)

Pohánka -> Quinoa -> Proso -> Pseno/ Jahly -> Amarant -> Slzovka -> Teff -> Konope -> Cirok -> ...

Staci tieto obilniny iba na noc zamocit do vody a rano konzumovat, napriklad s ovocim, roznymi orechami, semienkami... ? Orechy a semienka jem bez upravy. Je to velka chyba?

Dakujem velmi pekne za Vase rady a odporucania.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Spracovanie bezlepkovych obilnin
PříspěvekNapsal: pon kvě 06, 2024 12:54 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28292
Bydliště: Poděbrady
Margareta píše:
Vedeli by ste mi prosim poradit ako pripravovat bezlepkove obilniny (varit, nevarit, zamacat na niekolko hodin/ na noc..)

Pohánka -> Quinoa -> Proso -> Pseno/ Jahly -> Amarant -> Slzovka -> Teff -> Konope -> Cirok -> ...

Staci tieto obilniny iba na noc zamocit do vody a rano konzumovat, napriklad s ovocim, roznymi orechami, semienkami... ? Orechy a semienka jem bez upravy. Je to velka chyba?

Dakujem velmi pekne za Vase rady a odporucania.

Osobně se domnívám že pouhým namočením tyto potraviny nedostanete do stavu kdy by šlo o snadnou poživatelnost a dobrou stravitelnost, ale záleží na síle trávení u některých jedinců to tak lze praktikovat. V zásadě pouze pohanka je tak nějak instantní tedy některé její varianty stačí zalít vařící vodou a dojde pod pokličkou, ostatní bych viděl rozumné krátce povařit. Zda ořechy a semena upravovat je s otazníkem, záleží jak dobře daný člověk tráví a odbourává fytáty, pokud se tím nemá problém pak není důvod něco zkoumat a v některých případech třeba u lidí s vysokým železem může jít dokonce o léčebný postup. Jinak je velice dobrý postup naučit se úpravu kvašením tím se zásadně zlepší vlastnosti všech složek o kterých se zde bavíme.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Spracovanie bezlepkovych obilnin
PříspěvekNapsal: stř kvě 29, 2024 12:31 am 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte črc 21, 2009 7:32 am
Příspěvky: 482
Bydliště: Nové Město na Moravě
Margareta píše:
Vedeli by ste mi prosim poradit ako pripravovat bezlepkove obilniny (varit, nevarit, zamacat na niekolko hodin/ na noc..)
Pohánka -> Quinoa -> Proso -> Pseno/ Jahly -> Amarant -> Slzovka -> Teff -> Konope -> Cirok -> ...
Staci tieto obilniny iba na noc zamocit do vody a rano konzumovat, napriklad s ovocim, roznymi orechami, semienkami... ? Orechy a semienka jem bez upravy. Je to velka chyba?
Dakujem velmi pekne za Vase rady a odporucania.


Protože věřím, že to máme jíst tak, jak matka příroda stvořila, nevařím. Proč ničit esenci života, že jo (enzymy jsou přece základ života).

Máčení je základ, ano ano. Máčejte přes noc, tím se deaktivují inhibitory a fytáty (a ještě pár dalších už drobnějších věcí). Nejlépe máčet ještě déle (s obměnou vody), tj. klíčit. Klíčky jsou nabité životem (a věřte, že vaše živé tělo uvítá živou stravu s nadšením… mám osobně vyzkoušeno již řadu roků). Jinak tedy ale toto jíst ke snídani… docela záhul, v tomto věřím třeba manželům Diamonds a jejich pro mne vzácným knížkám (mnohadílný Fit pro život). Nebo třeba TČM medicíně – podle ní si kdyžtak testněte – pokud tedy chcete vůbec snídat – tak co je pro vás vhodné a co na to vaše slezina. Snídat zásadně snadno stravitelné věci, jako třeba ovoce. Řada lidí nesnídá (ani já ne), protože ráno/dopoledne je tělo odpočaté po noci a trávení čehokoli jej zbytečně unavuje/zatěžuje; zkuste si na snídaně odvyknout, jen to prostě testněte. Já třeba bez snídaně udělám v lese víc dřeva (na zimu na topení), než kdybych se hned ráno naládoval. Ono se to nezdá, ale trávení náš organismus opravdu hodně zatěžuje. Další věc – snídaně jde proti denním tělesným cyklům – tělo ráno vylučuje, né že přijímá. Jakákoli snídaně stopne detox – tolik důležitý a žádoucí detox; není to škoda jej narušovat? Detox je přece jedna ze základních podmínek zdraví.
Ořechy a semínka jíst bez úpravy není katastrofa, pořád lepší než smažený řízek, dobře to ale také není. Ořechy a semínka je potřeba máčet, což už jsem vlastně maličko výše psal. Bez máčení tam zůstanou enzymové inhibitory, které tělu velmi ztěžují trávení a okrádají ho o endogenní zdroje (což je nežádoucí zátěž pro slinivku), taky je tam kyselina fytová (zmiňuje i pan Jarda), která je jedovatá.
A moc to s bezlepkem nepřehánějte, je to samý škrob... to není vhodné. Já vím, spousta lidí dnes hledá aspoň to pomyslné "menší zlo". Zjistěte si ale, co v našem těle škrob vyživuje… "To nechceš," jak se říká.

Mějte krásný den, ať se vše bááájo daří


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Spracovanie bezlepkovych obilnin
PříspěvekNapsal: stř kvě 29, 2024 12:37 am 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte črc 21, 2009 7:32 am
Příspěvky: 482
Bydliště: Nové Město na Moravě
Jarda píše:
Jinak je velice dobrý postup naučit se úpravu kvašením tím se zásadně zlepší vlastnosti všech složek o kterých se zde bavíme.


Anóóó. Kvašení je takový malý zázrak, tuze výborná věc. Doporučuju i já všema deseti.
Kdyžtak je k tomu fajn tadyhle web Zkvašeno: http://www.zkvaseno.cz
Tam toho najdete… až mnohdy zírám, co vše se kvasit dá. Super je to :-)


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 29 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 32 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz