Zdraví-AZ Vaše fórum o zdraví

Právě je pát bře 29, 2024 2:24 am

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 20 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Chov krav - co se stane s teletem?
PříspěvekNapsal: čtv kvě 14, 2020 7:04 pm 
Offline

Registrován: stř led 08, 2020 10:16 pm
Příspěvky: 87
Bydliště: Praha
Zdravim, rád bych se zeptal, když se odebere novorozené tele krávě, aby se jí mohlo odebírat mlíko, co se s ním pak děje? Ono se přece taky musí nějak živit, aby vyrostlo?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Chov krav - co se stane s teletem?
PříspěvekNapsal: pát kvě 15, 2020 12:59 am 
Offline

Registrován: úte úno 19, 2013 2:43 am
Příspěvky: 1954
VitekH píše:
Zdravim, rád bych se zeptal, když se odebere novorozené tele krávě, aby se jí mohlo odebírat mlíko, co se s ním pak děje? Ono se přece taky musí nějak živit, aby vyrostlo?

Jako s kojencem, pokud máma přijde o mléko - nejlepší je kojná. Myslím, že novorozence nemůžete odstavit moc brzo na pasterizované /sušené/ náhražky, aniž by se to neprojevilo na zdravotním stavu.
https://www.asz.cz/cs/zpravy-z-tisku/chovatelstvi-a-veterina/odstav-mlecnych-telat.html

_________________
http://www.aeronet.news
https://protiproud.info/
https://www.parlamentnilisty.cz/
https://vk.com/irenaaneri
https://www.naturalnews.com/





Citát: "Nemoc je okem viditelná a elektroakupunkturou měřitelná, i když nemocniční laboratoř mlčí."


Naposledy upravil Alopat dne pát kvě 15, 2020 1:39 am, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Chov krav - co se stane s teletem?
PříspěvekNapsal: pát kvě 15, 2020 1:31 am 
Offline

Registrován: ned dub 26, 2009 6:26 pm
Příspěvky: 1758
VitekH píše:
Zdravim, rád bych se zeptal, když se odebere novorozené tele krávě, aby se jí mohlo odebírat mlíko, co se s ním pak děje? Ono se přece taky musí nějak živit, aby vyrostlo?

velkochov- co najrychlejsie vyrast a potom na maso samozrejme. Inak by skrachovali na kazdy rok by museli zivit dalsiu kravu alebo byka.

domaci chov - vacsinou predas alebo darujes.

V zasade som nad tym vela rozmyslal, ale idealne by bolo najst sposob, aby ostala ta krava davat mlieko aj niekolko rokov. Velmi rad by som raz nasiel cas venovat sa tomu, informacie sa ziskavaju tazko.
Po nete som nasiel take, ze krava ostane davat mlieko dokym sa doji pravidelne, ale produkcia mlieka sa znizuje. Je to neoverena informacia a len z netu. Bohuzial uz par rokov nemam cas venovat sa tomu, ak niekto vie co najviac okolo tejto veci, nech sem hodi, skusenosti, linky, atd... budem velmi rad.

Cielom je samozrejme najst sposob, aby krava nemusela byt kazdy rok tehotna a rodit a pritom si ponechat dostatocnu produkciu mlieka. Ja osobne to volam eticke zadovazenie mlieka. Ak sa musi matke brat tela, a kazdy rok ho zabit, tak je to neeticke, chcel by som najst sposob vyroby mlieka, aby sa to nemuselo robit. Oplodnit kravu kazdy rok neprichadza do uvahy, lebo za 10 rokov by si musel zivit v priemere 5 krav, a 5 bykov. To by sa ekonomicky nedalo uniest, bolo by to stratove.

_________________
Prehľadné, stručné a aktualizované návody fóra Zdraví-AZ


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Chov krav - co se stane s teletem?
PříspěvekNapsal: pát kvě 15, 2020 9:10 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28247
Bydliště: Poděbrady
VitekH píše:
Zdravim, rád bych se zeptal, když se odebere novorozené tele krávě, aby se jí mohlo odebírat mlíko, co se s ním pak děje? Ono se přece taky musí nějak živit, aby vyrostlo?

Pokud si dobře pamatuji tak za komančů bylo všechno včetně veterinárních postupů řešeno nějakou poměrně logickou směrnicí a tele se odstavovalo až v momentě kdy ho to nemohlo z hlediska zdravého vývoje nijak zásadně ohrozit. Jak se to dělá nyní to opravdu netuším, ale když vezmu v potaz jak se nyní zachází ve zdravotnictví s novorozencem tak si iluze moc nedělám.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Chov krav - co se stane s teletem?
PříspěvekNapsal: pát kvě 15, 2020 10:01 am 
Offline

Registrován: pát úno 14, 2014 9:11 pm
Příspěvky: 188
Vo velkochovoch sa po porode teliatko oddeli hned v ten den od mamy, maximalne ze sa napije mleziva. Ale neviem ci im davaju cast nadoja alebo su len na zarobenych susených mliecnych nahradach.

Inak ja chovam kozy a ked je koza z dobrym genetickym zakladom dojivosti a kvalitne zivena tak nema problem davat aspon dva litre aj 3 roky po tom ako rodila. Mam tu jednu taku Zofku a davam jej mlieko na rozbor CPM a vysledky su super, takze obsah CPM taketo dlhe dojenie bez opatovneho pripustenia neovplyvnuje(pokial sa pravidelne kazdy den doji), mlieko je vyborne, a koza spokojna lebo nie je kazdy rok oslabovana porodmi, ktore tazsie zvladala.
Inak ked napr . nejakemu chovatelovi koza umrela pri porode tak zvycajne mlade odrastli 6-7 tyzdnov na susenej mliecnej nahrade pre jahnata/kozlata, ale idealne je dat aspon polovicu podielu normalneho mlieka- takze preziju aj na nahrade ale nie je to ideal...

_________________
Není šedivých dnů. To jsou jen unavené oči, které nechtějí vidět jejich svátečnost. Werich


Naposledy upravil Moonika dne pát kvě 15, 2020 10:11 am, celkově upraveno 3

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Chov krav - co se stane s teletem?
PříspěvekNapsal: pát kvě 15, 2020 10:04 am 
Offline

Registrován: ned dub 26, 2009 6:26 pm
Příspěvky: 1758
Treba navrhnut ekonomicky model, kedy netreba kravu opakovane oplodnovat, a aby to bolo rentabilne.
Pokial by bola oplodnena 2x za celu dobu dojenia, tak je to unosne, jednu kravu bude mat ako potomka,
a druha by sa zivila "zbytocne", len aby sa nezabila, dalo by sa to este uzivit. Tym padom by ale naklady na kus dobytka sa zdvojnasobili, plus trebalo by vacsiu mastal, viac starosti s cistenim, samozrejme 2x viac krmiva. Uz 3 kusy dobytka na jednu dojacu kravu by sa podla mna ekonomicky ustat nedali za ziadnych okolnosti. V tych 2 kusov, 1 by isiel na potomka za nu, problem bude vzdy s bykami, co s nimi, ak nie na maso, musia sa zivit, alebo zabit. Ina moznost nieje. Ziskat mlieko eticky, bez karmy, je velmi tazke.

Dalsia vec, keby sa byky nechavali zit ,chceli by byt so stadom a s kravami. Museli by sa vykastrovat, tiez je to neeticke, kedze vykastrovane zvierata budu mat znizenu vitalitu. Druha moznost samozrejme oddelit ich od krav, a chovat spolu, ale to by tiez nebolo idealne. Mlieko sa takmer neda ziskat eticky, bez spachania nasilia na zvieratach, vacsina jednotlivcov v domacich podmienkach to vyriesilo ,ze si poriadili iba kravu a tu neoplodnili. Lenze, na tu kravu sa vzdy musi narodit niekde aj byk, ktoreho asi zabili, alebo vyuzili na tazku pracu. Jedine, kedy by sa to dalo nejak ukontrolovat bez spachania nasilia je, keby si vedel farmar vybrat, ci sa narodi krava alebo byk, ale to bol odveky problem, ze clovek nad prirodou nezvitazil, ved vzdy sa to pokusalo aj u cloveka.

Bohuzial, stale sa mi ukazuje, ze jedine eticke stravovanie bez krviprelievania je veganstvo.

_________________
Prehľadné, stručné a aktualizované návody fóra Zdraví-AZ


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Chov krav - co se stane s teletem?
PříspěvekNapsal: pát kvě 15, 2020 10:14 am 
Offline

Registrován: ned dub 26, 2009 6:26 pm
Příspěvky: 1758
Moonika píše:
Vo velkochovoch sa po porode teliatko oddeli hned v ten den od mamy, maximalne ze sa napije mleziva. Ale neviem ci im davaju cast nadoja alebo su len na zarobenych susených mliecnych nahradach.

Inak ja chovam kozy a ked je koza z dobrym genetickym zakladom dojivosti a kvalitne zivena tak nema problem davat aspon dva litre aj 3 roky po tom ako rodila. Mam tu jednu taku Zofku a davam jej mlieko na rozbor CPM a vysledky su super, takze obsah CPM taketo dlhe dojenie bez opatovneho pripustenia neovplyvnuje(pokial sa pravidelne kazdy den doji), mlieko je vyborne, a koza spokojna lebo nie je kazdy rok oslabovana porodmi, ktore tazsie zvladala.
Inak ked napr . nejakemu chovatelovi koza umrela pri porode tak zvycajne mlade odrastli 6-7 tyzdnov na susenej mliecnej nahrade pre jahnata/kozlata, ale idealne je dat aspon polovicu podielu normalneho mlieka- takze preziju aj na nahrade ale nie je to ideal...

kolko potrebuje to mlade mlieka? Potrebuje tu kozu/kravu vysat vzdy uplne, alebo je to tak, ze mu staci teoreticky polovica, ked kozu/kravu dobre zivis, ostane este napr liter mlieka na nadojenie?

_________________
Prehľadné, stručné a aktualizované návody fóra Zdraví-AZ


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Chov krav - co se stane s teletem?
PříspěvekNapsal: pát kvě 15, 2020 12:00 pm 
Offline

Registrován: stř led 08, 2020 10:16 pm
Příspěvky: 87
Bydliště: Praha
No a kdybys tu krávu přestal dojit, poté co odchová dítě, tak jí ulehčíš ne? Protože nebude muset vydávat a tim pádem nebude mít důvod si vytvářet mlíko.. ?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Chov krav - co se stane s teletem?
PříspěvekNapsal: pát kvě 15, 2020 1:21 pm 
Offline

Registrován: pát úno 14, 2014 9:11 pm
Příspěvky: 188
Citace:
kolko potrebuje to mlade mlieka? Potrebuje tu kozu/kravu vysat vzdy uplne, alebo je to tak, ze mu staci teoreticky polovica, ked kozu/kravu dobre zivis, ostane este napr liter mlieka na nadojenie?

Mlade potrebuje tak cca 1, 2 -1,5l na den. Ked ma koza trojicky tak pre nas nezostane ale pri jedinackovi pri dobrej dojke zostane aj pre chovatela.
Inak som sa pytala manzela ktory robi v kravine a teliatka krmia normalnym kranskym mliekom.

_________________
Není šedivých dnů. To jsou jen unavené oči, které nechtějí vidět jejich svátečnost. Werich


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Chov krav - co se stane s teletem?
PříspěvekNapsal: pát kvě 15, 2020 1:25 pm 
Offline

Registrován: pát úno 14, 2014 9:11 pm
Příspěvky: 188
VitekH píše:
No a kdybys tu krávu přestal dojit, poté co odchová dítě, tak jí ulehčíš ne? Protože nebude muset vydávat a tim pádem nebude mít důvod si vytvářet mlíe ju .. ?

Keby ste ju prestal dojit za chvilu ma zapal vemena a moze na to aj umriet. To nie je ako u srnky ked strati mlade, kravy kozy su vyslachtene na vysoku produkciu. U slabej dojky co ledva uzivi jedinacika by nebol mozno problem ale u beznej kozy kravy by zasusanie vyzadovalo cas a zmenu stravy

_________________
Není šedivých dnů. To jsou jen unavené oči, které nechtějí vidět jejich svátečnost. Werich


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Chov krav - co se stane s teletem?
PříspěvekNapsal: pát kvě 15, 2020 1:38 pm 
Offline

Registrován: pát úno 14, 2014 9:11 pm
Příspěvky: 188
Xion krava vam bude dojit aj vela rokov, pokial ma dobry geneticky predpoklad pre dojivost, pokial nema prudku laktacnu krivku ale vyrovnanu. Napr koza ktora po odstave kozliatok 2 mesiace po porode davala 4,5litra na den , ta Zofka, potom nebola 3 roky s capom, tj nerodila, a teraz mi pri dojeni raz za den dava 2l . Ked by som ju zacala dojit dva x denne tak ten nadoj v dobe zelenej pase zvysi aj na 3litre, napriek tomu ze tak davno nerodila. Ale niektora koza ma prudku laktacnu krivku a moze vam po porode 3mesiace davat 4litre a na jesen uz len 1, 5l a tolko aj v druhom roku a nezdvihne to, ale niektore by sa dali rozdojit castejsim dojenim, co je akoby simulacia kozlata, lebo kozlata mame cucaju mlieko niekedy aj kazdu polhodinu a to stimuluje tvorbu mlieka. Ja tiez k tomu inklinujem, aby vo najmenej rodili a co najdlhsie udrzat laktaciu, aj aby sa nemuselo zabijat aj aby si matky oddychly lebo mam overene ze kazda brezost , porod a kojenie kozu vie dost vystavit a podpise sa to aj na kondicke a k slabsej tolerancii voci GIN parazitom a pod

_________________
Není šedivých dnů. To jsou jen unavené oči, které nechtějí vidět jejich svátečnost. Werich


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Chov krav - co se stane s teletem?
PříspěvekNapsal: pát kvě 15, 2020 6:26 pm 
Offline

Registrován: ned dub 26, 2009 6:26 pm
Příspěvky: 1758
Moonika píše:
Xion krava vam bude dojit aj vela rokov, pokial ma dobry geneticky predpoklad pre dojivost, pokial nema prudku laktacnu krivku ale vyrovnanu. Napr koza ktora po odstave kozliatok 2 mesiace po porode davala 4,5litra na den , ta Zofka, potom nebola 3 roky s capom, tj nerodila, a teraz mi pri dojeni raz za den dava 2l . Ked by som ju zacala dojit dva x denne tak ten nadoj v dobe zelenej pase zvysi aj na 3litre, napriek tomu ze tak davno nerodila. Ale niektora koza ma prudku laktacnu krivku a moze vam po porode 3mesiace davat 4litre a na jesen uz len 1, 5l a tolko aj v druhom roku a nezdvihne to, ale niektore by sa dali rozdojit castejsim dojenim, co je akoby simulacia kozlata, lebo kozlata mame cucaju mlieko niekedy aj kazdu polhodinu a to stimuluje tvorbu mlieka. Ja tiez k tomu inklinujem, aby vo najmenej rodili a co najdlhsie udrzat laktaciu, aj aby sa nemuselo zabijat aj aby si matky oddychly lebo mam overene ze kazda brezost , porod a kojenie kozu vie dost vystavit a podpise sa to aj na kondicke a k slabsej tolerancii voci GIN parazitom a pod

Dobre, tak naco ich v kravine kazdy rok oplodnuju? Aby mali o 10% mlieka viac? Nejak mi to potom nedava zmysel, ved tam ich doja automaty, tak to mozu robit aj 3x za den na rozdojenie.

_________________
Prehľadné, stručné a aktualizované návody fóra Zdraví-AZ


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Chov krav - co se stane s teletem?
PříspěvekNapsal: pát kvě 15, 2020 6:41 pm 
Offline

Registrován: stř led 08, 2020 10:16 pm
Příspěvky: 87
Bydliště: Praha
Moonika píše:
Keby ste ju prestal dojit za chvilu ma zapal vemena a moze na to aj umriet. To nie je ako u srnky ked strati mlade, kravy kozy su vyslachtene na vysoku produkciu. U slabej dojky co ledva uzivi jedinacika by nebol mozno problem ale u beznej kozy kravy by zasusanie vyzadovalo cas a zmenu stravy

No, ale pokud by krávy žily volně v přírodě, tak to se řeší pak jak?
jakože kdyby tu nebyl člověk, co je podojí, hehe.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Chov krav - co se stane s teletem?
PříspěvekNapsal: pát kvě 15, 2020 8:34 pm 
Offline

Registrován: pát úno 14, 2014 9:11 pm
Příspěvky: 188
Xion píše:

Dobre, tak naco ich v kravine kazdy rok oplodnuju? Aby mali o 10% mlieka viac? Nejak mi to potom nedava zmysel, ved tam ich doja automaty, tak to mozu robit aj 3x za den na rozdojenie.

To nebude len 10percent. Mam tu napriklad kozu ktora po porode dava 3litre a v zime 7mesiacov po porode uz klesla na 4deci. Proste niektore vysoko nasadia a rychlo klesnu a rozdojit by sa mozno dali na max .polovicu plneho nadoja. Kazde zviera je ine. Pocula som aj nazor ze mliecnej zlaze je prospesne ked si raz zacas odpocinie od produkcie, ale ked prestanete postupne dojit tak potom je uz mala sqnca ze zasusenu kozu bez porodu rozdojite

_________________
Není šedivých dnů. To jsou jen unavené oči, které nechtějí vidět jejich svátečnost. Werich


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Chov krav - co se stane s teletem?
PříspěvekNapsal: sob kvě 16, 2020 11:56 am 
Offline

Registrován: ned dub 26, 2009 6:26 pm
Příspěvky: 1758
Moonika píše:
To nebude len 10percent. Mam tu napriklad kozu ktora po porode dava 3litre a v zime 7mesiacov po porode uz klesla na 4deci. Proste niektore vysoko nasadia a rychlo klesnu a rozdojit by sa mozno dali na max .polovicu plneho nadoja. Kazde zviera je ine. Pocula som aj nazor ze mliecnej zlaze je prospesne ked si raz zacas odpocinie od produkcie, ale ked prestanete postupne dojit tak potom je uz mala sqnca ze zasusenu kozu bez porodu rozdojite

Z toho jednoznacne vidiet, ze mlieko nieje vhodna potrava pre cloveka, priroda a ten dobytok sa tomu brani, davat to len tak, a treba to stale nejako znasilnovat, plus kopec potomkov a mladat riesit. Kruty priemysel to riesi tak, ze tie mladata potom na maso. Vlastne aj tu dojnicu ked je uz stara potom zabiju, aby ju nemuseli zivit na dochodku. To je akoze za odmenu, za 15 rocnu dobre odvedenu pracu.
Hroza... ja sa uz cele roky zamyslam, ako to spravit humanne, a ziskat pritom mlieko, ale v podstate sa to neda. A pre vela ludi, akoze priemyselne zabezpecit mlieko, uz vobec nie. Mozno snad, keby vymysleli nejaky hormon, co by to v krave aktivoval a zacala by davat mlieko len tak? Snad jedine takto by sa to dalo ziskat humanne a ekonomicky.

VitekH píše:
No, ale pokud by krávy žily volně v přírodě, tak to se řeší pak jak?
jakože kdyby tu nebyl člověk, co je podojí, hehe.

Toto je domestikovany dobytok, vo volnej prirode by neprezil, musel by zdivociet. Teda pokial nechas stado len tak, vykapalo by, nasli by ich vlci alebo nejaky predator. Pokial by nemali predatorov, tak by neprezili zase zimu. Keby boli v pasme kde nieje zima, a nemaju tam predatorov, tak by asi pomreli na choroby, kedze su preslachteni na neprirodzene mnozstva mlieka. V stade by prezili proste tie kravy, ktorym sa nezapali vemeno, a maju menej mlieka, casom by to stado po par generaciach asi zdivocelo, a kravam by sa uz nezapalovalo vemeno, keby mlada nevycicalo vsetko a asi by aj prestali produkovat take velke mnozstva mlieka. Ale rozhodne by to stado trpelo, aj keby nahodou prezilo, viac nez domestifikovane, tie zvierata proste niesu do volnej prirody a su zavisle od opateri a ochrany cloveka.

_________________
Prehľadné, stručné a aktualizované návody fóra Zdraví-AZ


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 20 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz