Zdraví-AZ Vaše fórum o zdraví

Právě je čtv bře 28, 2024 2:51 pm

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 28 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Otužovanie : ÁNO ČI NIE ?
PříspěvekNapsal: pon dub 23, 2018 10:36 am 
Offline

Registrován: pon srp 14, 2017 8:13 pm
Příspěvky: 501
Ahojte.
Posledné dni si dávam studenú sprchu.... Avšak narazil som na tento článok od Borisa Bolotova (svetovo známy akademik), v ktorom píše, že otužovanie ŠKODÍ....

https://atlara.wordpress.com/2018/03/07 ... hovekosti/

Čo si myslíte vy ? ... Ja neviem aká "výhoda" má byť v tom, že bez čiapky a rukavíc (ak nemám ruky vo vrecku) je mi pri teplote 0 stupňov zima, a že už od teploty 5 stupňov celzia potrebujem mať šál (dlhý krk)... rovnako spodky pod nohavicami...

Som trochu v pomykove teraz...
Je mi jasné, že všetkého veľa škodí, ale.... 2x denne 2-3min studená sprcha (čo ja viem, teplota okolo 12 stupňov celzia)... to mi predsa nemôže ublížiť... A už to otužuje....
K tomu dávam 1-2 teplé kúpele týždenne (pri otužovaní už skôr tie dva)

Môj názor je taký, že Bolotovovi preskočilo.... Alebo čo si mám myslieť ? Veď on nepíše o extréme typu každý deň plávať v ľadovej vode a nedávať si aj teplé kúpele.... On píše už aj o tom, že je zlé spať s otvorenou vetračkou, pokiaľ je vonku zima.... \":D\" \":D\" ....

Vaše názory ?

(ctihodnymuz, STOP)

_________________
29.8. 2018 .......... Myslím, že by už aj stačilo.... :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Otužovanie : ÁNO ČI NIE ?
PříspěvekNapsal: pon dub 23, 2018 11:38 am 
Offline

Registrován: úte úno 27, 2018 4:34 pm
Příspěvky: 123
Tak teď by teda mě zajímalo, kde je pravda. Tuhle teorii o škodlivosti otužování vidím poprvé v životě. Nejlepší by bylo poohlédnout se po nějaké statistice nemocnosti otužilců, pokud něco takového existuje.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Otužovanie : ÁNO ČI NIE ?
PříspěvekNapsal: pon dub 23, 2018 11:49 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28242
Bydliště: Poděbrady
JednorazovyNICK píše:
Ahojte.
Posledné dni si dávam studenú sprchu.... Avšak narazil som na tento článok od Borisa Bolotova (svetovo známy akademik), v ktorom píše, že otužovanie ŠKODÍ....

https://atlara.wordpress.com/2018/03/07 ... hovekosti/

Čo si myslíte vy ? ... Ja neviem aká "výhoda" má byť v tom, že bez čiapky a rukavíc (ak nemám ruky vo vrecku) je mi pri teplote 0 stupňov zima, a že už od teploty 5 stupňov celzia potrebujem mať šál (dlhý krk)... rovnako spodky pod nohavicami...

Som trochu v pomykove teraz...
Je mi jasné, že všetkého veľa škodí, ale.... 2x denne 2-3min studená sprcha (čo ja viem, teplota okolo 12 stupňov celzia)... to mi predsa nemôže ublížiť... A už to otužuje....
K tomu dávam 1-2 teplé kúpele týždenne (pri otužovaní už skôr tie dva)

Môj názor je taký, že Bolotovovi preskočilo.... Alebo čo si mám myslieť ? Veď on nepíše o extréme typu každý deň plávať v ľadovej vode a nedávať si aj teplé kúpele.... On píše už aj o tom, že je zlé spať s otvorenou vetračkou, pokiaľ je vonku zima.... \":D\" \":D\" ....

Vaše názory ?

(ctihodnymuz, STOP)

I jinak rozumný a znalý člověk může mít mylný názor, například já neznám nemocného otužilce a nakonec i derivační koupele, jsou vlastně jakousi variantou otužování.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Otužovanie : ÁNO ČI NIE ?
PříspěvekNapsal: pon dub 23, 2018 12:28 pm 
Offline

Registrován: pon srp 14, 2017 8:13 pm
Příspěvky: 501
Ďakujem za názory.
Podľa mňa aj u otužovanie ide o DÁVKU....... "Extrémnejšie" otužovanie si môže dovoliť človek typu "žlč", a také "najslabšie" si môže dovoliť človek typu "vietor"... Čo však znamená najslabšie ? Podľa mňa studená sprcha 2-3x denne sa už za otužovanie (v súvislosti s vodou) považovať dá. Za to "najslabšie". Pretože studená voda z bežného kohútika má okolo 10-15 stupňov, čo sa k tomu ešte vo forme sprchy nedá ani zďaleka porovnať s teplotou vody napr. 2-4 stupne, a ešte vo forme kúpeľa (aktívneho - plávanie, či pasívneho - ležanie vo vode)...
Avšak Bolotov v tom rozdiely očividne nerobil. Keďže pre neho je škodlivé už spomínanie spanie s otvorenou vetračkou keď je vonku zima...
A že roľníci spali na teplej peci....NO A ??? ... Dajte zdravému človeku z pralesa telku, playstation, chipsy, koláče, a uvidíte, ako zabudne na to, čo je zdravé... \":D\"
Samozrejme proti relaxe na vyhriatej peci nič nemám....Avšak nesúhlasím s Bolotovom ani náhodou v tom, že človek sa má vyhýbať chladu, keďže potom je človek KREHKÝ AKO KONVALINKA, vypije v zime jeden pohár vody o izbovej teplote, a už ho pobolieva hrdlo (vravím z vlastnej skúsenosti pár rokov dozadu)...
Samozrejme, neuznávam ani druhý extrém - to, čo praktizuje Wim Hof....
Otužovanie je super, ale každý by si mal nájsť svoj "stred"... Ideálne na dennej báze. Avšak chodiť kvôli tomu niekoľko kilometrov denne či každý druhý deň do nejakého jazera, kde sa vyčľapkám na 3-5 minút ? To by mňa nebavilo... Radšej sa sprchovať každý deň napr. 2 krát v studenej vode.... A do jazera si ísť normálne zaplávať (voda napr. 17-22 stupňov), poopaľovať sa, proste tam stráviť minimálne hodinu, ideálne viac, keď čas dovolí.

Ako si to predstavujem ja ...
1. ráno sa zahriať cvičením (nie prílišným), potom si dať studenú sprchu bez teplej sprchy.
2. Večer po cvičení (ak cvičíte) si dať najprv teplú sprchu (po celom dni), a potom BEZPODMIENEČNE sprchu studenú
3. Pri pravidelnom otužovaní studenou sprchou je dobré robiť si aj teplé kúpele, napr. 1-2x týždenne

Sedliacky rozum mi hovorí, že otužovanie bez extrému je super. Zároveň mi však sedliacky rozum hovorí, že keď rolník prišiel uzimený domov, tak je logické, že využil možnosti zohriať sa na peci, a uprednostnil to pred studenou sprchou... Ale ak toto považuje Bolotov za znak, že otužovanie je škodlivé, tak.... \":D\"
Veď aj ja, keby som prišiel uzimený domov, a mám možnosť si urobiť teplý kúpeľ (lepší ako teplá pec), jasné, že si ten teplý kúpeľ urobím. Akurát po tom teplom kúpeli si dám studenú sprchu. Bez nej by ma ten kúpel príliš unavil, a môj už aj tak trochu nižší tlak znížil ešte viac (preto sa pri kúpeli vo vani často hýbem...vlním, krčím nohy, ponorím sa, vynorím, zadržím dych pod vodou...nech sa tlak zvýši). A to nie je žiadne terno. Dať si studenú sprchu po teplom/horúcom kúpeli sa bežne odporúča.

_________________
29.8. 2018 .......... Myslím, že by už aj stačilo.... :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Otužovanie : ÁNO ČI NIE ?
PříspěvekNapsal: pon dub 23, 2018 12:49 pm 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte zář 27, 2016 3:10 pm
Příspěvky: 64
No podle me je dulezite jak se v ten moment clovek citi. Nekdy se probudim a mam chut na ledovou sprchu, pak se po ni citim skvele.
Ale kdybych se do toho nutil treba 2x denne s tim, ze bych po tom mel vetsinou zazitek typu, to byla hruza, tak z toho tezko ve finale vzejde neco pozitivniho.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Otužovanie : ÁNO ČI NIE ?
PříspěvekNapsal: pon dub 23, 2018 1:03 pm 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte zář 27, 2016 3:10 pm
Příspěvky: 64
Tim jsem jen chtel rict, ze je to silne individualni. Nekdo treba dospeje k tomu, ze mu dela dobre kazdodenni otuzovani. Pak mu to pomaha.
Ale kazdy clovek je v jinem rozpolozeni, kdyby takovy clovek do toho nutil nekoho at to dela na silu, ze mu to urcite pomuze taky, kdyz to pomohlo jemu...
Tak mu to muze spis skodit, kdyz bude pravidelne opakovat neco z ceho nema dobry pocit.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Otužovanie : ÁNO ČI NIE ?
PříspěvekNapsal: úte dub 24, 2018 10:13 pm 
Offline

Registrován: pon srp 14, 2017 8:13 pm
Příspěvky: 501
Zaujimalo by ma, aky efekt ma studena sprcha tesne pred cvicenim (ktoremu zamozrejme predchadza KVALITNA rozcvicka)...
Vsade sa pise o studenej sprche po treningu a jej benefitoch (ale ma vraj aj negativum - o cosi malo mensi rast svalov....vraj...ale neriesim...), mne vsak pride prirodzenejsia studena sprcha pred treningom... Ved studena sprcha ochladi telo, a najlepsie ho zohrejeme cvicenim. Cvicenim posilnovacieho charakteru.
Co si myslite vy ? Je dobre dat pred treningom studenu sprchu, a po treningu sa osprchovat az o par hodin (napr. 2 hodiny) tiez v studenej sprche (ktorej bude predchadzat tepla na dobre zmytie potu)?
Ja som pred hodinou docvicil, ale nespotil som sa... Cvicil som po studenej sprche, intenzivne, ale v domacich podmienkach (mam na to velmi dobre vybavenie). Takze som sa uz neosprchoval.
Takze - miesto studenei sprchy po treningu som si dal studenu sprchu pred treningom.
Robieva tak niekto z vas ?
Alebo viete o niekom ?
Nejak na internete neviem o tom najst ani slovo.... \":D\"

_________________
29.8. 2018 .......... Myslím, že by už aj stačilo.... :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Otužovanie : ÁNO ČI NIE ?
PříspěvekNapsal: úte dub 24, 2018 10:50 pm 
Offline

Registrován: čtv lis 03, 2016 10:24 am
Příspěvky: 349
Doporučuji studenou sprchu v případě silného nutkání projevit se zde na foru podobným příspěvkem. V případě recidivy (opětovného psaní) následuje studená sprcha ihned po.
Předpokládaný efekt jest silná závislost na obém.
I na přispívání na forum, i na studených sprchách.
\":D\"
(platí samozřejmě na mne především .... jdu si napustit horkou vanu \":D\" )


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Otužovanie : ÁNO ČI NIE ?
PříspěvekNapsal: ned črc 08, 2018 7:04 pm 
Offline

Registrován: ned črc 08, 2018 6:58 pm
Příspěvky: 1
Otužování jednoznačně ano, a s odpočinkem viz hormetický efekt https://www.kvalt.cz/blogDetail/51/Hormeza--hormeticky-efekt--co-te-nezabije-to-te-posili. Studená a teplá navíc prodlužuje život u většiny živočichů, protože zpomaluje stárnoucí program https://www.kvalt.cz/blogDetail/50/Proc-existuje-starnuti--Demograficka-teorie-starnuti.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Otužovanie : ÁNO ČI NIE ?
PříspěvekNapsal: úte črc 10, 2018 10:38 am 
Offline

Registrován: pon srp 14, 2017 8:13 pm
Příspěvky: 501
kvaltMan píše:
Otužování jednoznačně ano, a s odpočinkem viz hormetický efekt https://www.kvalt.cz/blogDetail/51/Hormeza--hormeticky-efekt--co-te-nezabije-to-te-posili. Studená a teplá navíc prodlužuje život u většiny živočichů, protože zpomaluje stárnoucí program https://www.kvalt.cz/blogDetail/50/Proc-existuje-starnuti--Demograficka-teorie-starnuti.

Otuzovanie z duse neznasam... Tykajuce sa vody. Ked mi je vonku trochu zima, to mi nevadi. Tak, bude mi musiet stacit ranne a vecerne cvicenie + denna 22hod lacnovka (IF 22/2) a 2x mesacne 46hod hladovka. Stacit, co sa tyka spomaleneho starnutia...

_________________
29.8. 2018 .......... Myslím, že by už aj stačilo.... :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Otužovanie : ÁNO ČI NIE ?
PříspěvekNapsal: stř črc 25, 2018 9:12 pm 
Offline

Registrován: ned říj 22, 2017 10:13 am
Příspěvky: 134
Myslím, že člověk byl po celou dobu existence lidstva vystavován zimě a mrazu a v posledních zhruba 100 letech, kdy bydlí víceméně v teple, mu to chybí. Je to dobrá stimulace imunity, o tom nelze diskutovat.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Otužovanie : ÁNO ČI NIE ?
PříspěvekNapsal: čtv črc 26, 2018 4:53 pm 
Offline

Registrován: ned úno 25, 2018 9:53 pm
Příspěvky: 324
V knize od Sergeje Nikitina se píše, že soustavné koupaní v ledové vodě , v těle, vyčerpává tvorbu endofrínů, což má negativní vliv na celý organismus.Jistě každý , kdo alespoň jednou spad do ledové vody ví,že se dostaví se pocit tepla, který je vytvořen adrenalinovými hormony,aby organismus nezkolaboval a pokusil se uniknou do bezpečí.
Pokud se tak děje často,mozek neví ,že je to jen jako, je třeba zvyšovat dávky,vytváří se závislost na endorfinech.Známe i u vrcholových sportovců. Otužování studeným vzduchem je lepší. My prý nejsme na to stavěni se dlouho cachtat v ledové vodě.Eskymáci také neplavají jen tak pro zábavu mezi mroži.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Otužovanie : ÁNO ČI NIE ?
PříspěvekNapsal: pát črc 27, 2018 5:32 pm 
Offline

Registrován: čtv bře 29, 2012 3:11 pm
Příspěvky: 324
ZDENINA píše:
V knize od Sergeje Nikitina se píše, že soustavné koupaní v ledové vodě , v těle, vyčerpává tvorbu endofrínů, .

Je to trochu naopak, koupání ve studené vodě nabuzuje tvorbu endorfinů. Ovšem nesmí to být příliš časté, jinak by se tvorba endorfinů mohla opravdu vyčerpat. Chce to otužovat se v rozumném množství a je to super věci pro tělo i psychiku. Nic se nemá přehánět.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Otužovanie : ÁNO ČI NIE ?
PříspěvekNapsal: pát črc 27, 2018 8:51 pm 
Offline

Registrován: ned úno 25, 2018 9:53 pm
Příspěvky: 324
Samozřejmě , krátkodobé působení ledové vody organismus posílí organismus, např. krátké koupele do minuty nebo polévání studenou vodou.Je třeba se jen vyvarovat extrémů např.František Venclovský. Ty endorfiny se otužováním tvoří,ale jsou-li šoky moc časté mozek nestíhá vyrábět.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Otužovanie : ÁNO ČI NIE ?
PříspěvekNapsal: stř led 23, 2019 12:25 pm 
Offline

Registrován: pon črc 24, 2017 8:35 am
Příspěvky: 17
Mam v panelaku az 16-17C studenu vodu, studensiu odtial nedostanem, co je skoda, lebo aj toto je pre mna prilis tepla. Ale nestriedam teplotu vody, len pouzivam studenu, teplu nie.
Je pravda, ze takto sa sprchujem len rok cca, ale za ten cas som chory nebol. Okrem toho v zime pracujem v exterieri a mam len tricko kratke (neznasam dlhy rukav), a sveter a obcas plus mikinu. Teplota pod -5C dlho nebola v mojom okoli, zvacsa som takto 6-7hodin bez prestavky, pijem vodu okolo 0C, kedze je vonku tiez okolo 0C. Ale nepracujem takto kazdy den, skor 2-3x do tyzdna. Zahrievam sa fyzickou aktivitou. Telo ejdnoducho spaluje prijate kalorie.
Hladal som studie o prospesnosti otuzovania, nenasiel som, co mi dodava istotu, ze je to prospesne.
Farmamafia nebude hovorit ako zit zdravo, to da rozum. Stratili by klientov.
Endorfiny mi to pridava, posledny rok mam energie az az, chut do zivota vacsiu ako kedykolvek predtym. A to mam este amalgany, pozor na to, nemam velmi cas ich dat prec, je to aj dost drahe, studena voda je lacna.
Extremne ma tesi aj fakt, ze v panelaku je teplarenska mafia, ktorej nedam najest len tak zadarmo, kedze pouzivam minimum teplej vody (hrnce, spinave ruky a podobne). Tipujem to na usporu asi 3m3 50C vody rocne, co je tak 30eur albo 900CZK. za to si kupim 2kila p.a/GR kyseliny l-askorbovej co este viac zvysuje odolnost voci chladu.
Vyhodou je aj fakt, ze teraz je vonku -5 alebo -7, neviem, a nemam pocit chladu, je mi extremne prijemne, ale to si myslim ze je skor psychickeho charakteru ako fyzickeho - telo je len telo a vzdy bude len telo, nie stroj.
Po urcitom case (mozno ten rok, necely rok) som pokracoval v studenej sprche nie z dovodu uspory penazi, alebo "pisali ze je to zdrave", ale z dovodu, ze je to jednoducho prijemne, tesim sa na to, az sa niekedy pozabudnem v sprche a musim skoncit, lebo by som minul prilis vela studenej vody. A plati to aj pre hlavu, aj ked tam zas nie neobmedzene, skor len 30sekund, a potom prud vody na telo, potom spat nahlavu ked sa znovu mierne zahreje, zbytocne z toho boli lebka.
Za mna, moj nevedecky nazor, kratka studena sprcha (2-3min) je uplne ale uplne OK. Ved dam vediet za par dekad. Ak je to ale aj za mesiac-dva neznesitelne, asi by som s tym nepokracoval. Ale pozor, pisem o 16-17C vode, co nie je skutocne studena, aj ked sa tak javi, ak niekomu tecie 7-10C voda, tak je to uplne ine pre zaciatky.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 28 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz