Zdraví-AZ Vaše fórum o zdraví

Právě je čtv bře 28, 2024 6:39 pm

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 23 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Dárcovství krve
PříspěvekNapsal: čtv bře 06, 2014 11:31 pm 
Offline

Registrován: čtv srp 12, 2010 8:32 pm
Příspěvky: 14
Chtěl bych se zeptat, jaký názor máte na dárcovství krve? Je to zdraví škodlivé? Já bych řekl, že naopak, ale nevím.Dříve se používalo tzv. pouštění žilou. Tělu to pomáhalo.
Děkuji za názory.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dárcovství krve
PříspěvekNapsal: pát bře 07, 2014 7:43 am 
Offline

Registrován: pon bře 25, 2013 4:14 pm
Příspěvky: 126
hynek píše:
Chtěl bych se zeptat, jaký názor máte na dárcovství krve? Je to zdraví škodlivé? Já bych řekl, že naopak, ale nevím.Dříve se používalo tzv. pouštění žilou. Tělu to pomáhalo.
Děkuji za názory.

Dle mého názoru to může být spíše užitečné, zejména pro mužskou populaci. Ženy mají výhodu v pravidelném cyklu a krev se jim pravidelně obnovuje a zbavuje nečistot.

Taky o tom uvažuji, že se na to vrhu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dárcovství krve
PříspěvekNapsal: pát bře 07, 2014 5:16 pm 
Offline

Registrován: čtv srp 12, 2010 8:32 pm
Příspěvky: 14
T se mi zdá být dobrý názor.Souhlasím.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dárcovství krve
PříspěvekNapsal: pát bře 07, 2014 5:19 pm 
Offline

Registrován: čtv srp 12, 2010 8:32 pm
Příspěvky: 14
Ještě by mě zajímal názor pana Jardy, ten se tím zabýval určitě.\":-)\"


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dárcovství krve
PříspěvekNapsal: ned kvě 04, 2014 4:15 pm 
Online
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28242
Bydliště: Poděbrady
hynek píše:
Ještě by mě zajímal názor pana Jardy, ten se tím zabýval určitě.\":-)\"

Tak určitě a plně souhlasím s členem beati_paoli, občasné vypuštění není na závadu, spíše prospěje,


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dárcovství krve
PříspěvekNapsal: čtv bře 26, 2015 11:59 am 
Offline

Registrován: čtv bře 26, 2015 11:52 am
Příspěvky: 10
hynek píše:
Chtěl bych se zeptat, jaký názor máte na dárcovství krve? Je to zdraví škodlivé? Já bych řekl, že naopak, ale nevím.Dříve se používalo tzv. pouštění žilou. Tělu to pomáhalo.
Děkuji za názory.

já si myslím, že to nijak organismu neškodí.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dárcovství krve
PříspěvekNapsal: čtv bře 26, 2015 10:49 pm 
Offline

Registrován: pon čer 10, 2013 2:26 pm
Příspěvky: 964
hynek píše:
Chtěl bych se zeptat, jaký názor máte na dárcovství krve? Je to zdraví škodlivé? Já bych řekl, že naopak, ale nevím.Dříve se používalo tzv. pouštění žilou. Tělu to pomáhalo.
Děkuji za názory.

Dárcovství krve jest projev velké sounáležitosti s druhými, potřebné to jest (přestože již existují ve vyspělých armádách náhražky krve, na přežití) a teoreticky můžete zachránit pár lidí.
Zdraví škodlivé to rozhodně není a nemůže být, koukněte, co z vás vyteče, když se poraníte. Dále ani nevíte, co z vás teče každý den, vevnitř se dějí věci, tělo to nějak dává a vy máte málo info. Ženy krvácí ptavidelně hodně viditelně a většinou to přežijí.
Pouštění žilou tělu vůbec nepomáhalo, šlo o nevědomou praktiku, nemající žádný technický základ a tradující se po staletí, souviselo to s pohanstvím, s respektem k věcem, kterým se nerozumí, nemá to žádný smysl, proto se to dnes nepoužívá.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dárcovství krve
PříspěvekNapsal: pát dub 03, 2015 4:20 pm 
Offline

Registrován: pon bře 09, 2015 3:06 pm
Příspěvky: 9
Já myslím, že to není škodlivé, ani prospěšné.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dárcovství krve
PříspěvekNapsal: pon dub 13, 2015 3:44 pm 
Offline

Registrován: čtv bře 26, 2015 2:21 pm
Příspěvky: 9
Škodí to zdraví, bere Vám to důležité věci z těla.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dárcovství krve
PříspěvekNapsal: pát dub 17, 2015 3:39 pm 
Offline

Registrován: stř dub 01, 2015 1:26 pm
Příspěvky: 10
já myslím, že to ničemu nevadí, krev se Vám znovu vytvoří..


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dárcovství krve
PříspěvekNapsal: ned dub 26, 2015 4:35 pm 
Online
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28242
Bydliště: Poděbrady
neladurisova píše:
Škodí to zdraví, bere Vám to důležité věci z těla.

Škodlivost je silně diskutabilní, člověk si sám velice rychle produkuje náhradní krvinky a tělo ty staré stejně periodicky obměňuje, tady co by na občasném odběru krve mělo škodit.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dárcovství krve
PříspěvekNapsal: sob srp 15, 2015 10:05 pm 
Offline

Registrován: pon úno 02, 2015 8:24 pm
Příspěvky: 35
Dobrý den, manžel byl darovat krev. K odběru byl připuštěn, ale krev v daném limitu vůbec nenatekla. Může to být nízkým ktevním tlakem ? Druhý dotaz: čím se dá zvýšit zásobní železo v krvi ? Mám jen kolem 7 jednotek. Děkuji za odpověď.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dárcovství krve
PříspěvekNapsal: ned srp 16, 2015 12:15 am 
Offline

Registrován: pon srp 01, 2011 9:10 pm
Příspěvky: 143
[quote="Lenka B":3l6id7ml]Dobrý den, manžel byl darovat krev. K odběru byl připuštěn, ale krev v daném limitu vůbec nenatekla. Může to být nízkým krevním tlakem ? Druhý dotaz: čím se dá zvýšit zásobní železo v krvi ? Mám jen kolem 7 jednotek. Děkuji za odpověď.[/quote:3l6id7ml]
Dobrý den, loni jsem byl poprvé "připuštěn" k odběru "last minute" ve svých 59 letech - od 60ti prvodárce neberou - , a to díky inspiraci tohoto vlákna - předtím jsem měl extrémně negativní názor na dárcovství pro znalost mizerného hospodaření s krví v českých nemocnicích. To jsem hodil za hlavu a vesele si nechal kvalifikovaně pustit žilou ze dvou důvodů - laborka vám řekne - v rámci možností - jestli je krev OK či nikoli, a pak následně dojde - u mužů - k žádoucí obměně krve. Na první Vaši otázku by mohlo odpovědět místo odběru, kde manžel krev daroval.. Na železo v krvi (těle) je zde vlákno -

Naposledy upravil fox dne čtv led 01, 1970 2:00 am, celkově upraveno 0
1


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dárcovství krve
PříspěvekNapsal: ned srp 23, 2015 11:58 am 
Online
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28242
Bydliště: Poděbrady
Lenka B píše:
Dobrý den, manžel byl darovat krev. K odběru byl připuštěn, ale krev v daném limitu vůbec nenatekla. Může to být nízkým ktevním tlakem ? Druhý dotaz: čím se dá zvýšit zásobní železo v krvi ? Mám jen kolem 7 jednotek. Děkuji za odpověď.

Tak tlak by se tam snad měl měřit, tedy alespoň to tak bylo když jsem za studií chodil místo písemek darovat krev, což sloužilo jako univerzální pardón a profesorský sbor si do toho nedovolil kecat. Je to i prevence, aby to tam s každým nešvihlo, což není zrovna žádoucí. Železo to je jiná kapitola a pokud manžel trvale nekrvácí, je spíše problém s jeho hospodařením v těle. Je závislé na více faktorech, ale základ je znát hladinu vazebného proteinu ferritinu a pak, pokud je i tato špatná, řešit retinol, tedy živočišný vitamín A.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dárcovství krve
PříspěvekNapsal: úte led 03, 2017 9:16 am 
Offline

Registrován: pát úno 25, 2011 1:28 pm
Příspěvky: 27
Na podmět pana Zajíčka jsem byl darovat krev. V dárcovství vidím tyto výhody.
1. popouštění žilo je z hlediska zdraví očistný způsob pucování těla. Přemíra železa v těle je někdy docela nežádoucí. V nějaké studii jsem četl, že snížení hladiny železa snižuje riziko infarktu. Jelikož mi několikrát za sebou začala téct krev z nosu tak jsem do toho šel (mimo to doporučení).
2. vyšetření tlaku, jaterní testy atd. jsou zde součástí vyšetření. sice výsledky nejsou veřejné, ale pokud by bylo něco špatně tak vám bude volat lékař a odběr který vám udělali nedají do oběhu. Tlak vám řeknou hned. U mne byl 110/79.
3. Dostanete poukázku v hodnotě cca 80kč (Trutnov) a za to si můžete koupit co chcete v kiosku (bonboniéry, vepřová konzerva, sušenky, čaje, pivo atd.-.).
4. Odpočet daní 2000Kč pro zaměstnance či živnostníky. další výhody dle pojišťovny.
5. Pobyt u lékaře je omluven.
6. Zdarma okamžité občerstvení ve formě čaje, kávy, džusu a sušenky. (z hlediska zdraví moc nepoužitelní a tak jsem si dal pouze ten čaj).

No neberte to. berte v úvahu, že za popuštění žilou se doktorům obecně platilo. Tady dostanete ještě spousty bonusů. Za mne 1*.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 23 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz