Zdraví-AZ Vaše fórum o zdraví

Právě je čtv bře 28, 2024 2:05 pm

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 28 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Schizandra čínská
PříspěvekNapsal: stř úno 15, 2012 4:21 pm 
Offline

Registrován: sob dub 30, 2011 3:08 pm
Příspěvky: 273
Schisandra chinensis
Klanopraška čínská, schisandra, schizandra

V čínské tradiční medicíně je známa již dávno.
Plod schizandry obsahuje široké spektrum organických kyselin, cukry, vitamín C a glykosidické látky flavonoidního typu. Semena obsahují schizandrin C a wuweizin C. Významný je obsah minerálů (draslík, vápník, hořčík, železo..) a mikroelementů. Díky účinným látkám se řadí v čínské medicíně mezi první kategorii léčiv.

Plody, zejména semena, mají povzbudivé účinky na CNS, stimulují kardiovaskulární systém a dýchání, ale také zvyšují krevní tlak a zkvalitňují ostrost zraku. Používají se při léčbě astenie, depresivních stavů, nízkého tlaku. Moderní výzkumy zjistily příznivé účinky na jaterní funkce, na jejich detoxikaci a regeneraci jaterní tkáně. Byl prokázán pozitivní zásah lignanů do mutagenních projevů některých karcinogenů. Droga se užívá též při impotenci, mužské a ženské neplodnosti, nespavosti, bolestech hlavy, spontánním a nočním pocení.
Schizandra je jeden z nejúčinnějších adaptogenů a její pravidelné užívání navozuje fyzickou a psychickou pohodu.
Působí jako stimulant při únavě a podává se i při chronickém únavovém syndromu.

Tradiční užití:
podávají se rozemletá semena v množství 0,5 až 1 g dvakrát denně. Nejjednodušší je semena rozkousat a spolknout. Uvádí se, že 1g rozemletých semen poskytne po 40 minutách stimulační efekt na dobu 6 hodin. V Koreji se připravuje nálev z rozdrcených semen a plodů, při jehož výrobě se 10 g zalije 200 ml vařící vody a užívá se jedna polévková lžíce dvakrát denně. V lidové medicíně se často zhotovuje extrakt v 70% alkoholu v poměru 1:3, poté se užívá 20-30 kapek 2-3 denně po dobu 20 dnů.

_________________
Pokud nejsi připraven změnit svůj život,není ti pomoci.
HIPPOKRATES(460-377 PŘ.KR.)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Schizandra čínská
PříspěvekNapsal: úte čer 05, 2012 2:57 pm 
Offline

Registrován: sob srp 07, 2010 10:13 pm
Příspěvky: 205
Bydliště: Horoměřice
muze nekdo napsat levny zdroj schizandry? nasel jsem napr. http://www.salviaparadise.cz/schizandra ... p-201.html ,tak ma nekdo i levnejsi zdroje? nebo si ji pestujete?
diky

_________________
Walker: "zelenina a saláty tělo budují, kdežto ovoce ho čistí."


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Schizandra čínská
PříspěvekNapsal: čtv čer 07, 2012 12:44 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28242
Bydliště: Poděbrady
6ma píše:
muze nekdo napsat levny zdroj schizandry? nasel jsem napr. http://www.salviaparadise.cz/schizandra ... p-201.html ,tak ma nekdo i levnejsi zdroje? nebo si ji pestujete?
diky

Podívejte se do nabídky na konci fóra, je tam za stejnou cenu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Schizandra čínská
PříspěvekNapsal: čtv črc 25, 2013 5:11 pm 
Offline

Registrován: úte črc 02, 2013 7:32 pm
Příspěvky: 8
Jarda píše:
Podívejte se do nabídky na konci fóra, je tam za stejnou cenu.

Dobrý den pane Jardo,
zakoupil jsem od Vás schizandru a chci se zeptat jestli ji můžu jíst nepřetržitě nebo mám dělat přestávky. např jako u bylinných čajů měsíc pít poté 7-14dnů pauza a zase pokračovat? Ještě se chci zeptat ohledně macerování- macerovat můžu i sušené plody a sušené bylinky? Sušené plody je lépe rozdrtit před macerováním?
Děkuji za Vaši odpověď.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Schizandra čínská
PříspěvekNapsal: sob srp 31, 2013 6:56 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28242
Bydliště: Poděbrady
Dalimil píše:
Dobrý den pane Jardo,
zakoupil jsem od Vás schizandru a chci se zeptat jestli ji můžu jíst nepřetržitě nebo mám dělat přestávky. např jako u bylinných čajů měsíc pít poté 7-14dnů pauza a zase pokračovat? Ještě se chci zeptat ohledně macerování- macerovat můžu i sušené plody a sušené bylinky? Sušené plody je lépe rozdrtit před macerováním?
Děkuji za Vaši odpověď.

Dá se brát dlouhodobě, ale občasná přestávka určitě nezaškodí. Na macerát bych ji určitě rozdrtil.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Schizandra čínská
PříspěvekNapsal: sob zář 12, 2015 9:42 am 
Offline

Registrován: čtv čer 03, 2010 2:10 pm
Příspěvky: 435
Jaké máte kdo vlastní zkušenosti se schizandrou a jak dávkujete? Včera jsem si jí vzala prvně, k tomu také poprvé tabletky korejského ženšenu (mám extrakt od Pro-10), takže nechci dělat předčasné závěry, ale měla jsem pocit, že to něco dělá (narozdíl od VitoLife DMAE, VitoLife Muira puama a GS Ginkgo Forte, u kterých nevidím rozdíl, tak je dojím a další už asi nekoupím).

_________________
You cannot solve a problem with the same thinking that created it.” – Albert Einstein


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Schizandra čínská
PříspěvekNapsal: ned zář 20, 2015 11:15 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28242
Bydliště: Poděbrady
Kometa píše:
Jaké máte kdo vlastní zkušenosti se schizandrou a jak dávkujete? Včera jsem si jí vzala prvně, k tomu také poprvé tabletky korejského ženšenu (mám extrakt od Pro-10), takže nechci dělat předčasné závěry, ale měla jsem pocit, že to něco dělá (narozdíl od VitoLife DMAE, VitoLife Muira puama a GS Ginkgo Forte, u kterých nevidím rozdíl, tak je dojím a další už asi nekoupím).

Schizandra je výborná a dávkuje se cca 1-3 g denně rozloženo ideálně do třech dílčích dávek. Ženšen je silný stimulant a je třeba si dávat pozor co to se mnou dělá, pokud bude tělo stimulovat moc nemusí to být ideální.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Schizandra čínská
PříspěvekNapsal: úte črc 25, 2017 5:12 pm 
Offline

Registrován: úte zář 01, 2015 12:37 pm
Příspěvky: 61
Zdravím členy fora,

schizandru jsem zakoupil kvůli pomoci se stresem a celkovému uklidnění (trpím i na panické ataky). Je možné, že už po jedné rozkousané a polknuté kuličce přišla asi po cca 20 minutách nevolnost, která trvá už zhruba 3 hodiny? Dával jsem si to po obědě, ihned po jídle. Mám zkoušet zvyšovat i přes nevolnost, nebo zkoušet dávat denně jen jeden plod, dokud nevolnosti neustoupí?

Děkuji


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Schizandra čínská
PříspěvekNapsal: čtv črc 27, 2017 12:56 am 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte zář 27, 2016 3:10 pm
Příspěvky: 64
Dá se jíst i ve větším množství? Např. goji jsem snědl celé malé balení a jediný vedlejší příznak byla veselá nálada. Samozřejmě nechci jíst takové množství pravidelně, ale jestli neni u schizandry nějaká látka která by mi škodila ve větším množství, kdybych třeba někdy dal celé balení na posezení.
Mám zkušenost, že kustovnice je dobrá na

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Schizandra čínská
PříspěvekNapsal: ned srp 13, 2017 11:34 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28242
Bydliště: Poděbrady
Ondrejk píše:
Zdravím členy fora,

schizandru jsem zakoupil kvůli pomoci se stresem a celkovému uklidnění (trpím i na panické ataky). Je možné, že už po jedné rozkousané a polknuté kuličce přišla asi po cca 20 minutách nevolnost, která trvá už zhruba 3 hodiny? Dával jsem si to po obědě, ihned po jídle. Mám zkoušet zvyšovat i přes nevolnost, nebo zkoušet dávat denně jen jeden plod, dokud nevolnosti neustoupí?

Děkuji

Trochu problém u této byliny představuje to že malé dávky aktivují a vyšší dávky tlumí, tedy pokud vám vadí aktivace tak malé dávky nebudou pro vás asi nic moc. Vyzkoušel bych od 5 kuliček nahoru v jedné dávce, to by již mělo tlumit dobře, ale jistotu bych viděl na 10 kusech a více. Vyšší dávky zklidňují výborně a jediné negativum které se občas objeví je tlak v žaludku než si člověk zvykne.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Schizandra čínská
PříspěvekNapsal: ned srp 13, 2017 11:44 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28242
Bydliště: Poděbrady
[quote="johny54":l74vr9s7]Dá se jíst i ve větším množství? Např. goji jsem snědl celé malé balení a jediný vedlejší příznak byla veselá nálada. Samozřejmě nechci jíst takové množství pravidelně, ale jestli neni u schizandry nějaká látka která by mi škodila ve větším množství, kdybych třeba někdy dal celé balení na posezení.
Mám zkušenost, že kustovnice je dobrá na

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Schizandra čínská
PříspěvekNapsal: úte říj 17, 2017 12:41 am 
Offline

Registrován: úte kvě 24, 2016 10:48 pm
Příspěvky: 407
Pane Jardo prosím Vás,
koupila jsem si u Vás schizandru, začala jsem s třemi kuličkami 3x denně, necítila jsem žádné zlepšení, tak jsem začala dávat 5 kuliček 3x denně, ale někdy mi po ní bylo špatně, hodně mi bušilo srdce, hlavně večer a když jsem si jí dala na lačno, měla jsem pocit, že omdlím, většího množství se bojím, čím to může být? Jak ji tedy užívat? Pravděpodobně trpím adrenální únavou. Kolik kuliček kolikrát denně, musí se jíst po jídle? Jak dlouho užívat bez přestávky? Stačí ji rozkousat nebo musím namlýt?
Moc děkuji.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Schizandra čínská
PříspěvekNapsal: úte říj 17, 2017 9:17 am 
Offline

Registrován: pon srp 14, 2017 8:13 pm
Příspěvky: 501
krasnagadgetka píše:
Pane Jardo prosím Vás,
koupila jsem si u Vás schizandru, začala jsem s třemi kuličkami 3x denně, necítila jsem žádné zlepšení, tak jsem začala dávat 5 kuliček 3x denně, ale někdy mi po ní bylo špatně, hodně mi bušilo srdce, hlavně večer a když jsem si jí dala na lačno, měla jsem pocit, že omdlím, většího množství se bojím, čím to může být? Jak ji tedy užívat? Pravděpodobně trpím adrenální únavou. Kolik kuliček kolikrát denně, musí se jíst po jídle? Jak dlouho užívat bez přestávky? Stačí ji rozkousat nebo musím namlýt?
Moc děkuji.

Krasna a hlupa zaroven ? V tomto par prispevkovom vlakne sa riesi v kazdom druhom prispevku davkovanie, ale ty sa na to dodatocne musis spytat pana Jardu... Ja to proste nepochopim...

_________________
29.8. 2018 .......... Myslím, že by už aj stačilo.... :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Schizandra čínská
PříspěvekNapsal: sob říj 21, 2017 3:17 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28242
Bydliště: Poděbrady
krasnagadgetka píše:
Pane Jardo prosím Vás,
koupila jsem si u Vás schizandru, začala jsem s třemi kuličkami 3x denně, necítila jsem žádné zlepšení, tak jsem začala dávat 5 kuliček 3x denně, ale někdy mi po ní bylo špatně, hodně mi bušilo srdce, hlavně večer a když jsem si jí dala na lačno, měla jsem pocit, že omdlím, většího množství se bojím, čím to může být? Jak ji tedy užívat? Pravděpodobně trpím adrenální únavou. Kolik kuliček kolikrát denně, musí se jíst po jídle? Jak dlouho užívat bez přestávky? Stačí ji rozkousat nebo musím namlýt?
Moc děkuji.

U schizandry obecně platí že malé dávky aktivují a velké zklidňují, tedy je opravdu dosti nesmyslné brát malou dávku večer, tedy aktivovat se a mít problém. Další problém nyní představuje že na trhu je místo té normální schizandry varianta Dongbei, která je výrazně lehčí a na stejný účinek je třeba ji dávat z hlediska počtu kusů troj, až pětinásobek, prostě stejnou váhu, tedy pokud jste použila tuto je ta dávka opravdu pouze stimulační nikoliv tlumící. Mám známého který si dává v zátěžové situaci cca 60 normálních plodů, nebo adekvátní násobek varianty Dongbei a maká to skvěle, nicméně malé dávky ho také zbytečně aktivují a nesedí mu to. Vyzkoušejte hned po snídani vzít větší množství normálních tak 10 ks a Dongbei klidně 30 kusů a uvidíte zda to bude mít potřebný efekt, předpokládám že ano. Jinak doba působení je od dvou do osmi hodin, to si musíte vypozorovat a dle toho nastavit další dávky a lze ji brát při potížích i v noci. Celkové denní množství bych zbytečně nehonil moc nad jednu kuličku na kilo váhy a den u té normální varianty a nad pětinásobek ve variantě Dongbei. Každopádně toxická dávka je ještě mnohem vyšší a uvádí se že je někde okolo 150 g plodů za den. Osobně jsem kuličky nikdy nepočítal, prostě nasypu trochu do hrsti a šoupnu to tam a nikdy nebyl problém.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Schizandra čínská
PříspěvekNapsal: sob pro 16, 2017 8:35 pm 
Offline

Registrován: úte kvě 24, 2016 10:48 pm
Příspěvky: 407
Dobrý den,

může se prosím Vás užívat schizandra zároveň s cipralexem?

Moc děkuji.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 28 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 31 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz