Zdraví-AZ Vaše fórum o zdraví

Právě je pát bře 29, 2024 12:03 am

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 28 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Mléčný tuk
PříspěvekNapsal: pon dub 04, 2011 3:47 pm 
Offline

Registrován: pon srp 30, 2010 2:07 pm
Příspěvky: 280
Dobrý den,
chtěl bych upozornit na podle mě naprosto mylnou informaci v článku o bílých jedech, cituji:

"Kravské mléko obsahuje mnoho mléčného tuku, což je čistá omega 6 mastná kyselina mimořádně škodící našemu krevnímu oběhu,..."

Skutečné složení kravského mléčného tuku je přibližně následující:
68% nasycené mastné kyseliny
- z toho kolem 3% kyselina kaprylová (jako v kokosovém oleji - proti kvasinkám)
28% mononenasycené mastné kyseliny
- z toho skoro 100% kyselina olejová (jako v olivovém oleji, mandlích, atp.)
A POUZE 4% polynenasycené mastné kyseliny.
V rámci těchto 4% je poměr omega-6 a omega-3 většinou v pohodě, záleží na konkrétní krávě, ale omega-6 není výrazně víc než omega-3, často mají dokonce ideální poměr těchto dvou mastných kyselin.

V žádném případě tedy nemůže být řeč o tom, že mléčný tuk je "čistá omega-6 mastná kyselina".


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku: Re: Mléčný tuk
PříspěvekNapsal: pon dub 04, 2011 9:57 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28247
Bydliště: Poděbrady
ravima píše:
Dobrý den,
chtěl bych upozornit na podle mě naprosto mylnou informaci v článku o bílých jedech, cituji:

"Kravské mléko obsahuje mnoho mléčného tuku, což je čistá omega 6 mastná kyselina mimořádně škodící našemu krevnímu oběhu,..."

Skutečné složení kravského mléčného tuku je přibližně následující:
68% nasycené mastné kyseliny
- z toho kolem 3% kyselina kaprylová (jako v kokosovém oleji - proti kvasinkám)
28% mononenasycené mastné kyseliny
- z toho skoro 100% kyselina olejová (jako v olivovém oleji, mandlích, atp.)
A POUZE 4% polynenasycené mastné kyseliny.
V rámci těchto 4% je poměr omega-6 a omega-3 většinou v pohodě, záleží na konkrétní krávě, ale omega-6 není výrazně víc než omega-3, často mají dokonce ideální poměr těchto dvou mastných kyselin.

V žádném případě tedy nemůže být řeč o tom, že mléčný tuk je "čistá omega-6 mastná kyselina".

Informaci jsem převzal a pokud máte zdroj té vaší informace, který bych si mohl nastudovat, rád se poučím a údaje opravím, nikdo není neomylný a vzhledem k rozsahu těchto stránek si nemohu každou věc ověřovat až ke kořenům. Nicméně ani pokud máte pravdu, tak to nijak nevyvrací škodlivost konzumace mléka a mléčných výrobků, ale pouze vypovídá o vhodnosti konzumace přepuštěného másla a to já zase naopak lidem doporučuji, protože se mě v mnoha směrech osvědčilo.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku: Re: Mléčný tuk
PříspěvekNapsal: pon dub 04, 2011 10:35 pm 
Offline

Registrován: pon srp 30, 2010 2:07 pm
Příspěvky: 280
[quote="Jarda":2aude3uj]
Informaci jsem převzal a pokud máte zdroj té vaší informace, který bych si mohl nastudovat, rád se poučím a údaje opravím, nikdo není neomylný a vzhledem k rozsahu těchto stránek si nemohu každou věc ověřovat až ke kořenům. Nicméně ani pokud máte pravdu, tak to nijak nevyvrací škodlivost konzumace mléka a mléčných výrobků, ale pouze vypovídá o vhodnosti konzumace přepuštěného másla a to já zase naopak lidem doporučuji, protože se mě v mnoha směrech osvědčilo.[/quote:2aude3uj]
Zdrojem je databáze americké národní laboratoře, obsahuje téměř všechna jídla s velmi propracovaným složením co se týká aminokyselin, mastných kyselin, vitamínů i minerálů. Prohledávat se dá například na této adrese: http://nal.usda.gov/fnic/foodcomp/search/ nebo její pár let stará verze, ale s vylepšeným uživatelským rozhraním zde: http://nutritiondata.self.com/
Konkrétně plnotučné mléko se nachází zde: http://nutritiondata.self.com/facts/dai ... ducts/69/2 a podle této tabulky je obsah omega-6 a omega-3 v jednom litru plnotučného mléka takovýto:
"Total Omega-3 fatty acids 732mg"
"Total Omega-6 fatty acids 1171mg"
A to je tedy spíše ve prospěch omega-3 kyselin.
(A jen tak pro zajímavost - obsah kyseliny kaprylové v 1 litru mléka - 732mg, máslo tedy dokáže i slušně uškodit kvasinkám \":-)\"

Ale složení mléčného tuku se dá samozřejmě dohledat i kdekoliv jinde na internetu, i v češtině jsem nyní našel např. tento zdroj:

Naposledy upravil Návštěvník dne čtv led 01, 1970 2:00 am, celkově upraveno 0
2aude3uj


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku: Re: Mléčný tuk
PříspěvekNapsal: úte dub 05, 2011 8:34 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28247
Bydliště: Poděbrady
[quote="ravima":cb41s70u]Zdrojem je databáze americké národní laboratoře, obsahuje téměř všechna jídla s velmi propracovaným složením co se týká aminokyselin, mastných kyselin, vitamínů i minerálů. Prohledávat se dá například na této adrese: http://nal.usda.gov/fnic/foodcomp/search/ nebo její pár let stará verze, ale s vylepšeným uživatelským rozhraním zde: http://nutritiondata.self.com/
Konkrétně plnotučné mléko se nachází zde: http://nutritiondata.self.com/facts/dai ... ducts/69/2 a podle této tabulky je obsah omega-6 a omega-3 v jednom litru plnotučného mléka takovýto:
"Total Omega-3 fatty acids 732mg"
"Total Omega-6 fatty acids 1171mg"
A to je tedy spíše ve prospěch omega-3 kyselin.
(A jen tak pro zajímavost - obsah kyseliny kaprylové v 1 litru mléka - 732mg, máslo tedy dokáže i slušně uškodit kvasinkám \":-)\"

Ale složení mléčného tuku se dá samozřejmě dohledat i kdekoliv jinde na internetu, i v češtině jsem nyní našel např. tento zdroj:

Naposledy upravil Návštěvník dne čtv led 01, 1970 2:00 am, celkově upraveno 0
cb41s70u


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku: Re: Mléčný tuk
PříspěvekNapsal: úte dub 05, 2011 9:13 pm 
Offline

Registrován: sob říj 02, 2010 10:19 pm
Příspěvky: 1106
Jarda píše:
Zajímavé informace a určitě danou část upravím jak se k tomu dostanu. Děkuji za upozornění, je opravdu docela důležité aby to lidi zbytečně nemátlo. Jinak já máslo, tak jak je běžně dodáváno, nedoporučuji, ale přepuštěné a zbavené mléčných bílkovin, tedy ghí, určitě není důvod odmítat a je celkem vhodnou formou energie, pokud se to s ním nepřehání. Podle Ajurvédy je dokonce nejlépe stravitelným tukem pro člověka.

Lze ghí připravit z másla ze supermarketu doma?


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku: Re: Mléčný tuk
PříspěvekNapsal: čtv dub 07, 2011 10:17 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28247
Bydliště: Poděbrady
sakul píše:
Lze ghí připravit z másla ze supermarketu doma?

Tak jde, ovšem ne z každého, ti parchantci už tu umělotinu cpou naprosto do všeho, čili si to budete muset vyzkoušet.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku: Re: Mléčný tuk
PříspěvekNapsal: úte zář 13, 2011 1:16 pm 
Offline

Registrován: ned dub 26, 2009 6:26 pm
Příspěvky: 1758
Jarda píše:
sakul píše:
Lze ghí připravit z másla ze supermarketu doma?
Tak jde, ovšem ne z každého, ti parchantci už tu umělotinu cpou naprosto do všeho, čili si to budete muset vyzkoušet.

Tak ma napadlo, ze mozno prave tymto postupom vyroby Ghi sa bude dat overit kvalita kupovaneho masla a vybrat si znacku, ktoru kupovat.

_________________
Prehľadné, stručné a aktualizované návody fóra Zdraví-AZ


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku: Re: Mléčný tuk
PříspěvekNapsal: úte zář 13, 2011 1:36 pm 
Offline

Registrován: úte dub 26, 2011 8:57 pm
Příspěvky: 560
Xion píše:
Tak ma napadlo, ze mozno prave tymto postupom vyroby Ghi sa bude dat overit kvalita kupovaneho masla a vybrat si znacku, ktoru kupovat.

zatial som robila z masiel zo supermarketu - rajo, liptov, polske maslo z tesca a pilos z lidla. prve 3 masla bol vysledok a priebeh stapania rovnaky. odpad hruba rovnaky - tzv odpad bola sladka pena (mimochodom mnamka \":D\") pilos som stapala 2x a zakadym bola ona pena nakyslasta. neviem, co by to mohlo znamenat...?

este k tomu stapaniu masla, nevadi, ze maslo je dlhsiu dobu zahriae na dost vysoku teplotu? strazim si to samozrejme, 1.x sa mi podarilo prepalit, potom uz v pohode.

v najblizsom cASE SA CHYSTAM prepustit maslo v obchode s mliecnymi vyrobkami, co sa predava na vahu. som zvedava, ake bude.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku: Re: Mléčný tuk
PříspěvekNapsal: úte zář 13, 2011 4:13 pm 
Offline

Registrován: čtv čer 03, 2010 2:10 pm
Příspěvky: 435
Některé věci z Lidlu nejsou špatné, ale mléčné výrobky Pilos jsou odpad a váš pokus to potvrzuje. Máme s přítelem zkušenost, kdy jsme si na sobě nezávisle koupili kefír od Pilosu a oběma nám bylo opravdu šeredně špatně.
A když ochutnáte jogurt tak zjistíte, že to moc jogurt ani neni, takže bůh ví, co je v tom másle. Za tu cenu to může být skoro cokoli \":lol:\"

Člověk je někdy v šoku když nakoukne pod pokličku technologické výroby potravin. Třeba nedávno jsem žasla, když jsem se dočetla, že sojové boby na běžné sojové omáčky se vaří v NaOH. V téže látce se také louhují olivy, aby se staly poživatelnými... Ale ani po jednom z toho mi špatně není, takže to asi zas tak neškodí, jen překvapí \"8)\"

_________________
You cannot solve a problem with the same thinking that created it.” – Albert Einstein


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku: Re: Mléčný tuk
PříspěvekNapsal: úte zář 13, 2011 8:21 pm 
Offline

Registrován: sob říj 02, 2010 10:19 pm
Příspěvky: 1106
Kometa píše:
Některé věci z Lidlu nejsou špatné, ale mléčné výrobky Pilos jsou odpad a váš pokus to potvrzuje. Máme s přítelem zkušenost, kdy jsme si na sobě nezávisle koupili kefír od Pilosu a oběma nám bylo opravdu šeredně špatně.
A když ochutnáte jogurt tak zjistíte, že to moc jogurt ani neni, takže bůh ví, co je v tom másle. Za tu cenu to může být skoro cokoli \":lol:\"

Člověk je někdy v šoku když nakoukne pod pokličku technologické výroby potravin. Třeba nedávno jsem žasla, když jsem se dočetla, že sojové boby na běžné sojové omáčky se vaří v NaOH. V téže látce se také louhují olivy, aby se staly poživatelnými... Ale ani po jednom z toho mi špatně není, takže to asi zas tak neškodí, jen překvapí \"8)\"

No tak třeba brambory na mražené hranolky se loupají buď párou nebo také koupou v louhu. Tedy opět nic moc ...


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku: Re: Mléčný tuk
PříspěvekNapsal: úte zář 13, 2011 9:08 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28247
Bydliště: Poděbrady
Kometa píše:
Některé věci z Lidlu nejsou špatné, ale mléčné výrobky Pilos jsou odpad a váš pokus to potvrzuje. Máme s přítelem zkušenost, kdy jsme si na sobě nezávisle koupili kefír od Pilosu a oběma nám bylo opravdu šeredně špatně.
A když ochutnáte jogurt tak zjistíte, že to moc jogurt ani neni, takže bůh ví, co je v tom másle. Za tu cenu to může být skoro cokoli \":lol:\"

Člověk je někdy v šoku když nakoukne pod pokličku technologické výroby potravin. Třeba nedávno jsem žasla, když jsem se dočetla, že sojové boby na běžné sojové omáčky se vaří v NaOH. V téže látce se také louhují olivy, aby se staly poživatelnými... Ale ani po jednom z toho mi špatně není, takže to asi zas tak neškodí, jen překvapí \"8)\"

Ono se vůbec těch prasečin, konaných zdánlivě v zájmu šetření a pevného zdraví národa, dělá už na můj vkus až moc.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku: Re: Mléčný tuk
PříspěvekNapsal: stř zář 14, 2011 11:01 am 
Offline

Registrován: ned dub 26, 2009 6:26 pm
Příspěvky: 1758
Kometa píše:
Některé věci z Lidlu nejsou špatné, ale mléčné výrobky Pilos jsou odpad a váš pokus to potvrzuje. Máme s přítelem zkušenost, kdy jsme si na sobě nezávisle koupili kefír od Pilosu a oběma nám bylo opravdu šeredně špatně.
A když ochutnáte jogurt tak zjistíte, že to moc jogurt ani neni, takže bůh ví, co je v tom másle. Za tu cenu to může být skoro cokoli \":lol:\"

Člověk je někdy v šoku když nakoukne pod pokličku technologické výroby potravin. Třeba nedávno jsem žasla, když jsem se dočetla, že sojové boby na běžné sojové omáčky se vaří v NaOH. V téže látce se také louhují olivy, aby se staly poživatelnými... Ale ani po jednom z toho mi špatně není, takže to asi zas tak neškodí, jen překvapí \"8)\"

To je zaujimave, ani mne maslo Pilos nechutilo. Je ale najlacnejsie na trhu v podstate. Preto ma zarazilo, ze jeden typek ho na porade.sk strasne obhajoval, ze mu pripomina maslo, ako ked to kedysi davno robili na dedine rucne. Tak neviem, mozno tam nahadzu co im prijde pod ruku, raz niekde skupia kvalitne maslo, ktore bolo v nadbytku, inokedy im tam dojde humus. Celkovo ale s tymi mliecnymi vyrobkami suhlasim, aj ten vyber tvarohov, co tam maju, je totalne otrasny.
Masla ako Liptov mi ale prijdu strasne drahe... inak je chutne to ano. Je to casto cez 9 eur za kilo, Pilos ma 5,5 za kilo.
Hladal som teda nejake lacne a narazil som na Clever. Na prekvapenie bolo dobre, hoci tento test som nerobil. Potom som si ale vsimol, ze tam maju dva druhy, takze asi tam bude ten problem, ze raz bude dobre, raz zle, podla toho, ako sa im podari niekde skupit prebytok a vybavit dobru cenu. Neskor som zistil, ze to dobre maslo clever bolo Tatranske maslo, prebalene do obalu Clever, a o 30% lacnejsie, ako ked si ho clovek kupi ako Tatranske maslo. \":-)\"

To vazene maslo zo stanku zo salasa mam moznost kupovat aj ja, je to okolo 7,2 za kilo, co nieje zas najhorsia cena, tak ho vyskusam.

Inak najlepsie maslo, ake som zatial jedol, je BIO maslo od firmy milko (mava ho Terno), je 200g a ma zeleny napis. Bohuzial je nekrestansky drahe (skoro 12 euro za kilo).

_________________
Prehľadné, stručné a aktualizované návody fóra Zdraví-AZ


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku: Re: Mléčný tuk
PříspěvekNapsal: stř zář 14, 2011 11:56 am 
Offline

Registrován: úte dub 26, 2011 8:57 pm
Příspěvky: 560
mne pilos tiez chutilo, liptov je pola mna fajn, este jedna vec je zaujimava, ked si porovnate dobu trvanlivost, "najlepsie" je na tom RAJO, to mava trvanlivost tak 3 mesiace, liptov je drahy, ale ten je tak na mesiac, ja budem teraz kupovat kilo masla zo salasa, je to sice fakt drahsie, ale v prepocte malinko iba drahsie dajme tomu od liptova. a toho masla zas az tak neminieme, ja si ho niekedy stopim do salatu, to je bajecna chut!
clever som este neskusala. tatranske sa mi zdalo tiez fajn. ale ako pisem, dost sa necham viest tou dobou trvanlivosti.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku: Re: Mléčný tuk
PříspěvekNapsal: čtv zář 15, 2011 10:29 am 
Offline

Registrován: ned dub 26, 2009 6:26 pm
Příspěvky: 1758
ovekyska píše:
mne pilos tiez chutilo, liptov je pola mna fajn, este jedna vec je zaujimava, ked si porovnate dobu trvanlivost, "najlepsie" je na tom RAJO, to mava trvanlivost tak 3 mesiace, liptov je drahy, ale ten je tak na mesiac, ja budem teraz kupovat kilo masla zo salasa, je to sice fakt drahsie, ale v prepocte malinko iba drahsie dajme tomu od liptova. a toho masla zas az tak neminieme, ja si ho niekedy stopim do salatu, to je bajecna chut!
clever som este neskusala. tatranske sa mi zdalo tiez fajn. ale ako pisem, dost sa necham viest tou dobou trvanlivosti.

Maslo ktore vydrzi 3 mesiace, tam mi nieco nehra. Podla mna ten mesiac mi prijde taky realnejsi. Ale zase niesom ziadny odbornik, je to len moj vnutorny pocit. Musel by som sa opytat niekoho, kto to robil este podomacky, kolko ma prave nefalsovane maslo vydrzat v ladnicke a obale.

_________________
Prehľadné, stručné a aktualizované návody fóra Zdraví-AZ


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku: Re: Mléčný tuk
PříspěvekNapsal: čtv zář 15, 2011 12:01 pm 
Offline

Registrován: úte dub 26, 2011 8:57 pm
Příspěvky: 560
Xion píše:
Maslo ktore vydrzi 3 mesiace, tam mi nieco nehra. Podla mna ten mesiac mi prijde taky realnejsi. Ale zase niesom ziadny odbornik, je to len moj vnutorny pocit. Musel by som sa opytat niekoho, kto to robil este podomacky, kolko ma prave nefalsovane maslo vydrzat v ladnicke a obale.

maslo, co predavaju na gramaz ma trvanlivost mesiac, podla toho sa orientujem.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 28 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 76 návštevníků


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz