Zdraví-AZ Vaše fórum o zdraví

Právě je čtv bře 28, 2024 8:20 pm

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 824 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Reverzní osmóza
PříspěvekNapsal: stř srp 12, 2020 12:11 pm 
Offline

Registrován: čtv úno 03, 2011 5:09 pm
Příspěvky: 394
Měl bych dotaz trošku související s předchozím - když nemám moc čas nebo jsem líný čekat a pak něco do RO vody přidávat (teď v létě si myslím, že je lepší doplňovat i více soli, jinak pijeme klidně i jen RO vodu) tak na RO otevřu obtokový ventil, pustím vodu a počkám tak necelou minutu a napouštím tuto vodu. Jedná se o vodu po 5 a 1um a uhlíkovém filtru, která jen protéká kolem membrány. Myslíte, že je ta necelá 1 minuta dostačující aby se vypláchl případný bordel co je na membráně RO ?
Druhý dotaz - byli jsme před před cca 10 dny na dovolené a 5 dnů se RO nepoužívala. Po návratu domů mi vše přišlo OK, ale přijde mi, že čím déle v kuse napouštím vodu, tím méně RO teče. Myslíte, že může být poškozena membrána suchem? Nebo prostě máme jen z nějakého důvodu třeba nižší tlak v potrubí? Filtry snad ještě ucpané nejsou, mám RO teprve od dubna.
Děkuji.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Reverzní osmóza
PříspěvekNapsal: stř srp 12, 2020 12:46 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28245
Bydliště: Poděbrady
Igi píše:
Měl bych dotaz trošku související s předchozím - když nemám moc čas nebo jsem líný čekat a pak něco do RO vody přidávat (teď v létě si myslím, že je lepší doplňovat i více soli, jinak pijeme klidně i jen RO vodu) tak na RO otevřu obtokový ventil, pustím vodu a počkám tak necelou minutu a napouštím tuto vodu. Jedná se o vodu po 5 a 1um a uhlíkovém filtru, která jen protéká kolem membrány. Myslíte, že je ta necelá 1 minuta dostačující aby se vypláchl případný bordel co je na membráně RO ?
Druhý dotaz - byli jsme před před cca 10 dny na dovolené a 5 dnů se RO nepoužívala. Po návratu domů mi vše přišlo OK, ale přijde mi, že čím déle v kuse napouštím vodu, tím méně RO teče. Myslíte, že může být poškozena membrána suchem? Nebo prostě máme jen z nějakého důvodu třeba nižší tlak v potrubí? Filtry snad ještě ucpané nejsou, mám RO teprve od dubna.
Děkuji.

Membrána se oplachuje z náběhové strany a slouží k tom u oplachový ventil, pokud jde o odtočení vody z druhé strany membrány záleží ne délce vedení, ale u krátkého vedení by jste za minutu měl vody vypustit předpokládám dost aby tam stará voda nebyla.
Membrána se pochopitelně postupně zanáší a rychlost zanášení je dána právě tím zda se z náběhové strany oplachuje nebo ne. To si musíte spočítat co vyjde levněji zda oplachovat a platit za vodu, nebo neoplachovat a častěji měnit membránu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Reverzní osmóza
PříspěvekNapsal: stř srp 12, 2020 12:59 pm 
Offline

Registrován: čtv úno 03, 2011 5:09 pm
Příspěvky: 394
Jarda píše:
Membrána se oplachuje z náběhové strany a slouží k tom u oplachový ventil, pokud jde o odtočení vody z druhé strany membrány záleží ne délce vedení, ale u krátkého vedení by jste za minutu měl vody vypustit předpokládám dost aby tam stará voda nebyla.
Membrána se pochopitelně postupně zanáší a rychlost zanášení je dána právě tím zda se z náběhové strany oplachuje nebo ne. To si musíte spočítat co vyjde levněji zda oplachovat a platit za vodu, nebo neoplachovat a častěji měnit membránu.

Myslel jsem ten oplachový ventil, že pak prostě teče voda jen z té hadičky, kde teče odpadní voda. Jde mi to jestli se na té náběhové straně můžou nacházet nějaké nánosy a jak tedy dlouho čekat než můžu tuto vodu která neteče přes membránu ale jen kolem náběhové strany použít? Myslíte, že za minutu by se mělo vše odplavit? Děkuji.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Reverzní osmóza
PříspěvekNapsal: stř srp 12, 2020 7:15 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28245
Bydliště: Poděbrady
Igi píše:
Myslel jsem ten oplachový ventil, že pak prostě teče voda jen z té hadičky, kde teče odpadní voda. Jde mi to jestli se na té náběhové straně můžou nacházet nějaké nánosy a jak tedy dlouho čekat než můžu tuto vodu která neteče přes membránu ale jen kolem náběhové strany použít? Myslíte, že za minutu by se mělo vše odplavit? Děkuji.

To nějak nechápu, proč by jste používal tu odpadní vodu ta má jít do kanálu. Na náběhové straně je pochopitelně kvantum bordelu a to se neodplaví najednou, ale trhá postupně tedy netuším za jak dlouho by se povrch membrány na náběžné straně očistil tak aby tam nic nebylo.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Reverzní osmóza
PříspěvekNapsal: úte srp 18, 2020 6:25 am 
Offline

Registrován: ned bře 25, 2012 9:57 pm
Příspěvky: 501
Bydliště: NMnV
Ak máte RO so zásobníkom tak si skontrolujte ten. Mne už tiekla pomaly, hneď slabý tlak, myslel som že bude treba kúpiť nový zásobník, pritom stačilo z nádržky vypustiť všetkú vodu a trochu dofúkať tlak, na nádržke je ventil ktorým sa dá dofúkať.

_________________
Prosím ctených mudrlantov aby na moje komentáre nereagovali.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Reverzní osmóza
PříspěvekNapsal: úte srp 18, 2020 3:29 pm 
Offline

Registrován: čtv úno 03, 2011 5:09 pm
Příspěvky: 394
Jarda: Jak jsem psal, důvod je lenost - na RO vodu bych musel čekat moc dlouho a pokud bych ji potřeboval do PET láhve, tak ještě bych musel napřed do PETky nasypat něco (používám uhličitan hořečnatý, him. sůl apod.) aby RO voda "nevyžrala" svinstva z láhve.
Deane: Děkuji za radu, ale mám verzi bez nádoby. Tři předfiltry, membránu a hadičku rovnou nad dřez.

Ale myslím, že jsem odhalil závadu - mám RO zapojenou přímo na kohoutek přes takový přepínač a právě tam už i dřív trošku kapala voda a teď tam je už malý proud vody, takže nejspíš tudy "uchází" tlak, tak musím nějak vymyslet jak to utěsnit.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Reverzní osmóza
PříspěvekNapsal: úte srp 18, 2020 6:52 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28245
Bydliště: Poděbrady
Igi píše:
Jarda: Jak jsem psal, důvod je lenost - na RO vodu bych musel čekat moc dlouho a pokud bych ji potřeboval do PET láhve, tak ještě bych musel napřed do PETky nasypat něco (používám uhličitan hořečnatý, him. sůl apod.) aby RO voda "nevyžrala" svinstva z láhve.
Deane: Děkuji za radu, ale mám verzi bez nádoby. Tři předfiltry, membránu a hadičku rovnou nad dřez.

Ale myslím, že jsem odhalil závadu - mám RO zapojenou přímo na kohoutek přes takový přepínač a právě tam už i dřív trošku kapala voda a teď tam je už malý proud vody, takže nejspíš tudy "uchází" tlak, tak musím nějak vymyslet jak to utěsnit.

Na rovinu řeknu že nejsem si schopen na základě toho vašeho popisu vůbec představit jak to vlastně máte zapojené, já mám vše stále pod plným tlakem a pouze při otevření oplachovacího ventilu se tlak lehce sníží, ale jinak mě nenapadá jak by vám to mohlo unikat a kam.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Reverzní osmóza
PříspěvekNapsal: sob říj 17, 2020 12:01 pm 
Offline

Registrován: sob dub 30, 2011 3:08 pm
Příspěvky: 273
Zdravím,
používám RO s výdejním kohoutkem a po výměně membrány a filtrů mě přestal čtyřcestný ventil uzavírat odtok vody do odpadu pokud uzavřu kohoutek.Voda stále protéká a musím stále uzavírat přívodní ventil což je velmi nepohodlné a nepraktické.Nevím jestli by bylo řešení výměna čtyřcestného ventilu.Má s tím někdo zkušenost kde je problém.


Přílohy:
RO.jpg
RO.jpg [ 54.68 KiB | Zobrazeno 9913 krát ]

_________________
Pokud nejsi připraven změnit svůj život,není ti pomoci.
HIPPOKRATES(460-377 PŘ.KR.)
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Reverzní osmóza
PříspěvekNapsal: sob říj 17, 2020 1:05 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28245
Bydliště: Poděbrady
RaDu píše:
Zdravím,
používám RO s výdejním kohoutkem a po výměně membrány a filtrů mě přestal čtyřcestný ventil uzavírat odtok vody do odpadu pokud uzavřu kohoutek.Voda stále protéká a musím stále uzavírat přívodní ventil což je velmi nepohodlné a nepraktické.Nevím jestli by bylo řešení výměna čtyřcestného ventilu.Má s tím někdo zkušenost kde je problém.

Funkčnost uvedeného ventilu je dosti závislá na tlaku vody tedy pokud se změní tlak, nebo je trvale nižší, ventil nemusí fungovat dobře, sám jsem ho z tohoto důvodu vyřadil.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Reverzní osmóza
PříspěvekNapsal: sob říj 17, 2020 1:48 pm 
Offline

Registrován: sob dub 30, 2011 3:08 pm
Příspěvky: 273
Je zajímavé,že za téměř sedm let co RO provozuji nebyl problém.Vyřadit ventil a nechat vodu stále odtékat není ve městě zrovna ekonomické.A přívodní ventil z hlediska konstruce není dle mého zrovna vhodný a pohodlný na manipulaci několikrát za den.

_________________
Pokud nejsi připraven změnit svůj život,není ti pomoci.
HIPPOKRATES(460-377 PŘ.KR.)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Reverzní osmóza
PříspěvekNapsal: sob říj 17, 2020 3:25 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28245
Bydliště: Poděbrady
RaDu píše:
Je zajímavé,že za téměř sedm let co RO provozuji nebyl problém.Vyřadit ventil a nechat vodu stále odtékat není ve městě zrovna ekonomické.A přívodní ventil z hlediska konstruce není dle mého zrovna vhodný a pohodlný na manipulaci několikrát za den.

To je pak docela divné, městský rozvod má většinou stabilní tlak a mělo by vše fungovat. Já mám osmózu na výstupu z vlastní vodárny a do rozvodů mě tlak trochu kolísá cca o 0,7 atmosféry, což už bohatě stačilo na špatnou funkčnost ventilu. Ve vašem případě bych se podíval zda ventil není zanesený vodním kamenem, což by také mělo na funkčnost zásadní vliv a pokud tam něco usazené bude neodstraňovat mechanicky, ale chemicky třeba ponořením do kuchyňského octa. V případě že je ventil rozebíratelný pak bych ho určitě rozebral a podíval se na dosedací plochu uzavíracího dílu, ta může být vymačkaná a také z toho důvodu nemusí dovírat. Někdy stačí těsnící gumičku pouze otočit a vše je zase na delší dobu vyřešeno ovšem netuším jak je ten váš ventil konstruovaný.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Reverzní osmóza
PříspěvekNapsal: ned říj 25, 2020 12:45 am 
Offline

Registrován: stř led 08, 2020 10:16 pm
Příspěvky: 87
Bydliště: Praha
Jarda píše:
Je to voda zbavená minerálů a bere si tedy minerály z těla, jako taková škodlivá ani nebezpečná není, ale může tělo, při neuváženě velké a rychlé konzumaci, prudce odsolit a Vy se ocitnete v deficitu solí. Člověk je potom rozhozený a může mu být blbě, ve velice silném deficitu se dá i omdlít, případně při extrémním odsolení i zemřít, ale to je pouze teorie, sám takový příklad neznám a určitě to bude velice vzácný jev. Kdysi jsem sám zkoušel dlouhodobě nesolit, ani jsem nijak nedostatek soli nekompenzoval, potom jsem cíleně dělal velice těžkou práci v extrémním letním horku a skutečně se mi povedlo se do tohoto stavu dostat. Patrně ten pokus nemusel ani skončit dobře, protože to se mnou velice rychle seklo a vyvolalo to i silné křeče. Prakticky jsem se nemohl ani narovnat, natož někam dojít a přivolat si pomoc. Naštěstí tam přišla manželka a jediné, co jsem ji byl šeptem schopen sdělit bylo, „přines sůl“. Okamžitě mi donesla sůl a vodu, dala mi asi půl polévkové lžíce soli do úst a nalila do mě i vodu. I tak trvalo velice dlouho, než jsem se srovnal a pokud by se to stalo někomu, kdo naprosto netuší proč je mu tak zle a nechá se odvézt do nemocnice, tak cestou, nebo v nemocnici exne, než někoho vůbec napadne, že jde o masivní nedostatek soli. Já jsem to věděl, co to udělá a i tak se mi to málem nepovedlo, čili nedoporučuji to zkoušet..

Můžu poprosit o Váš znalecký posudek?
Aktuálně jsem asi dospěl ke stavu, že nebudu jíst teplé jídlo (topim si tak, aby mi bylo příjemně a nemám v podstatě důvod vařit, když jídlo uvařim a nechám ho vychladnout, abych ho dokázal jíst - v nějakém řekněme teplém či vlaženém stavu v podstatě tělo reaguje odporem, protože by docházelo k přehřátí organismu, tak pak není moc chutné, tedy asi se tomu budu vyhýbat.
Jim denně různé typy ořechů, ovoce, zeleninu, obilniny ne, mungo, alfualfu, cizrnu..

Reaguji vlastně na tu informaci o solích, vzhledem k tomu, že nevařim, tak ani sůl nepřijímám, tak se ptám.

Po prvních skleničce dvou mám pocit, že jsem takový malátnější, více free, leč i lehčí, nezatížený, tak se ptám, abych se třeba taky vyvaroval nějakejm zbytečnejm potížím, či na co si dát bacha.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Reverzní osmóza
PříspěvekNapsal: ned říj 25, 2020 9:04 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28245
Bydliště: Poděbrady
VitekH píše:
Můžu poprosit o Váš znalecký posudek?
Aktuálně jsem asi dospěl ke stavu, že nebudu jíst teplé jídlo (topim si tak, aby mi bylo příjemně a nemám v podstatě důvod vařit, když jídlo uvařim a nechám ho vychladnout, abych ho dokázal jíst - v nějakém řekněme teplém či vlaženém stavu v podstatě tělo reaguje odporem, protože by docházelo k přehřátí organismu, tak pak není moc chutné, tedy asi se tomu budu vyhýbat.
Jim denně různé typy ořechů, ovoce, zeleninu, obilniny ne, mungo, alfualfu, cizrnu..

Reaguji vlastně na tu informaci o solích, vzhledem k tomu, že nevařim, tak ani sůl nepřijímám, tak se ptám.

Po prvních skleničce dvou mám pocit, že jsem takový malátnější, více free, leč i lehčí, nezatížený, tak se ptám, abych se třeba taky vyvaroval nějakejm zbytečnejm potížím, či na co si dát bacha.

No nevím v zimních podmínkách patrně budete studený jako žába a je otázkou zda si velkou konzumací omega 6 mastných kyselin nebudete zbytečně generovat v těle nějaký zánět. Pokud jde o solení tak sodík v podstatě drží srovnaný kortizol a pokud jsou slabé nadledvinky může být problém že ho neudrží. Pak je solení celkově přínosné i když jinak ho zase za tak přínosné nepovažuji. Sice se nedomnívám že bez značné fyzické zátěže by jste si ten stav byl schopen vyvolat, ale není problém si občas nechat laboratorně překontrolovat stav sodíku a draslíku jde o velice levná vyšetření.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Reverzní osmóza
PříspěvekNapsal: ned říj 25, 2020 12:20 pm 
Offline

Registrován: stř led 08, 2020 10:16 pm
Příspěvky: 87
Bydliště: Praha
Ještě technická - když ta reverzní osmoza má trochu zvláštní chuť, byť jsem jí proplachoval asi 40 minut po spuštění, oproti 30 uvedeným v manuálu.. četl jsem, že se tedy má proplachovat déle.. otázka k tomu ještě plynoucí, ten ventil na odtok nepoužitelné vody má být otevřený, nebo zavřený - tj. když je zavřený, tak voda nebude moct vytýkat a bude se hromadit v osmoze a asi mi to bouchne? nebo je to k něčemu jinému a jen to špatně chápu. Ptám se, že mám pocit, že poměr vody použitelné a odtokové není ani 1:6 , ale klidně i 1:15/20..

https://www.filtracevody.cz/reverzni-osmoza-75-gpd-standart-s-oplachovym-ventilem.html

EDIT: ta výdrž 3-6 měsíců u předfiltrů, to je na základě čeho? pokud to tedy víte, nebo si mám zavolat, leč jsi Jardo říkal, že jí taky používáš, tak se ptám přímo..


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Reverzní osmóza
PříspěvekNapsal: ned říj 25, 2020 4:08 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28245
Bydliště: Poděbrady
VitekH píše:
Ještě technická - když ta reverzní osmoza má trochu zvláštní chuť, byť jsem jí proplachoval asi 40 minut po spuštění, oproti 30 uvedeným v manuálu.. četl jsem, že se tedy má proplachovat déle.. otázka k tomu ještě plynoucí, ten ventil na odtok nepoužitelné vody má být otevřený, nebo zavřený - tj. když je zavřený, tak voda nebude moct vytýkat a bude se hromadit v osmoze a asi mi to bouchne? nebo je to k něčemu jinému a jen to špatně chápu. Ptám se, že mám pocit, že poměr vody použitelné a odtokové není ani 1:6 , ale klidně i 1:15/20..

https://www.filtracevody.cz/reverzni-osmoza-75-gpd-standart-s-oplachovym-ventilem.html

EDIT: ta výdrž 3-6 měsíců u předfiltrů, to je na základě čeho? pokud to tedy víte, nebo si mám zavolat, leč jsi Jardo říkal, že jí taky používáš, tak se ptám přímo..

Oplachový ventil se používá pouze na oplach membrány tedy určitě je normálně zavřený. Pak by se měl poměr odpadní vody držet v uvedeném limitu. Předfiltr se mění dle potřeby, což je dáno kvalitou vstupní vody a někomu vydrží nesrovnatelně déle a jinému i kratší dobu to se odhadnout bohužel nedá.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 824 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz