Zdraví-AZ Vaše fórum o zdraví

Právě je čtv bře 28, 2024 5:21 pm

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 824 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Reverzní osmóza
PříspěvekNapsal: úte bře 17, 2020 1:57 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28242
Bydliště: Poděbrady
Igi píše:
Zjistil jsem, že náš dodavatel pitné vody (a předpokládám, že to tak bude teď na více místech) napsal toto:
sdělujeme, že s ohledem na aktuální epidemiologickou situaci bude čistě z preventivních důvodů zvýšena chlorace pitné vody na hodnoty blížící se max. povolenému limitu objemu rozpouštěného chloru v pitné vodě. Protože jsou odběratelé pitné vody zvyklí na minimální možné koncentrace, může dojít ke změně chuťových vlastností dodávané vody. Připomínáme, že chlor z pitné vody v otevřeném prostředí rychle vyprchá a tudíž vodu pro přímou konzumaci je vhodné nechat chvíli odstát.

Zvládne to uhlíkový filtr vyfiltrovat nebo to může poškodit membránu reverzní osmózy?

Tak předpokládám že do nějakého objemu filtrované vody to zvládat bude nicméně nemá neomezenou kapacitu a membránu by asi poškodit neměl, nejde o tak vysoké koncentrace, ale s plnou jistotou to tvrdit nemohu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Reverzní osmóza
PříspěvekNapsal: stř bře 18, 2020 1:53 pm 
Offline

Registrován: čtv úno 03, 2011 5:09 pm
Příspěvky: 394
Tak jsem konečně po roce a pár měsících co mi RO ležela doma ji zapojil (já vím, jsem líný).
Mám přesně tady tu a bydlíme v paneláku ve 3. patře:
http://www.filtracevody.cz/reverzni-osm ... m-ventilem
Někde jsem četl, že je dobré nejprve první mechanický předfiltr a uhlíkový filtr a poslední předfiltr nechat neosazen, že se vyplaví bordel z uhlíkového filtru. Tak jsem to tak udělal, ale viděl jsem vytékat jen normální vodu (mám i filtr na sprchu obsahující uhlíkový filtr a ten když se vymění, tak chvíli z toho teče černá voda). Jaktože nevytékala také černá voda? Může to být, že by ten filtr nějak špatně mechanicky zapadal a voda protékala mimo filtr?
Na membráně byl jakýsi černý gumový "límec" přichycený nějakou páskou, v návodu nebylo nic o tom, že by se to mělo sundat, tak jsem to tam nechal, je to tak správně?
Nejdříve jsem otevřel proplachový ventil asi na 3 minuty, poté jsem jej zavřel a nechal odtéct vodu asi hodinu a 20 minut. Když jsem si pak napustil vodu, tak v té vodě plavou miniaturní bílé (nebo průhledné) kousky, není jich tam moc, ale pár jich je. Co to je? Že by se něco ještě uvolňovalo z membrány? Nebo že by hladová voda odtrhávala až okem viditelné kousky plastu z hadičky co je na výstupu RO?
Děkuji.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Reverzní osmóza
PříspěvekNapsal: stř bře 18, 2020 7:19 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28242
Bydliště: Poděbrady
Igi píše:
Tak jsem konečně po roce a pár měsících co mi RO ležela doma ji zapojil (já vím, jsem líný).
Mám přesně tady tu a bydlíme v paneláku ve 3. patře:
http://www.filtracevody.cz/reverzni-osm ... m-ventilem
Někde jsem četl, že je dobré nejprve první mechanický předfiltr a uhlíkový filtr a poslední předfiltr nechat neosazen, že se vyplaví bordel z uhlíkového filtru. Tak jsem to tak udělal, ale viděl jsem vytékat jen normální vodu (mám i filtr na sprchu obsahující uhlíkový filtr a ten když se vymění, tak chvíli z toho teče černá voda). Jaktože nevytékala také černá voda? Může to být, že by ten filtr nějak špatně mechanicky zapadal a voda protékala mimo filtr?
Na membráně byl jakýsi černý gumový "límec" přichycený nějakou páskou, v návodu nebylo nic o tom, že by se to mělo sundat, tak jsem to tam nechal, je to tak správně?
Nejdříve jsem otevřel proplachový ventil asi na 3 minuty, poté jsem jej zavřel a nechal odtéct vodu asi hodinu a 20 minut. Když jsem si pak napustil vodu, tak v té vodě plavou miniaturní bílé (nebo průhledné) kousky, není jich tam moc, ale pár jich je. Co to je? Že by se něco ještě uvolňovalo z membrány? Nebo že by hladová voda odtrhávala až okem viditelné kousky plastu z hadičky co je na výstupu RO?
Děkuji.

Konstrukci tohoto filtru jsem detailně neviděl tedy nevím jak je uvnitř konstruován, já zde mám jinou verzi. Podle mě pokud na těch vložených filtrech máte nějaké zástrčné koncovky s gumovým kroužkem jako na té membráně tedy nedáváte tam žádné ploché těsnění nevidím důvod proč by to nefungovalo. Ten gumový límec na membráně je těsnění a taková zelená páska by na něm být po zasunutí do pouzdra měla bez toho límce by to asi netěsnilo. Propláchnutí jste udělal správně a trochu bordelu se může uvolňovat po nějakou dobu asi i z membrány jde o poměrně mnohovrstvý segment a nějaké nečistoty uvolnit zpočátku může. Na tu přiloženou hadičku by reverzní voda působit neměla.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Reverzní osmóza
PříspěvekNapsal: čtv bře 19, 2020 5:15 pm 
Offline

Registrován: stř led 08, 2020 10:16 pm
Příspěvky: 87
Bydliště: Praha
Jarda píše:
Reverzní osmoza odstraní cokoliv třeba i z koňské moče a vyrobí vám z ní čistou H2O, tedy užitková voda pro ni není problém i když s tou teplotou si nejsem jistý raději bych dával studenou. Do vody můžete přidat nějakou odkyselovací směs třeba tepperweinovu odkyselovací směs a vyladit si pH dle potřeby. Tu konvici nemám na základě čeho vyhodnotit, sám nic takového neprovozuji a recenze si můžete přečíst sám pokud jim lze věřit. U té živé vody je otázkou co považujete za velké množství a také v jakém pH by jste ji chtěl konzumovat. Pochopitelně asi litry této vody denně ideální nebudou a pokud navíc bude mít třeba 10 a více pH tak to patrně opravdu může i škodit. Cena kterou jsem tehdy uváděl pokud vím ještě klesla tedy do těch 2000,-Kč by neměl být problém koupit základní variantu RO plus příslušenství http://www.filtracevody.cz/1-reverzni-o ... d-standart

Ještě mě napadá - já mohu vodu filtrovat přes onu reverzní osmozu, nebo nemáte nějaký odkaz, jak to udělat, pokud si nemohu dovolit udělat samostatný kohoutek? Přijde mi škoda plýtvat vodu i např. na mytí nádobí..

Jinak tedy pokud tvrdíte, že voda je ok (pardon, jsem zblblý z milionu odkazů), takto demineralizovaná - že je v podstatě původní, jako dešťová z hor "v čase kdysi" hh (to je smích, kdyžtak \":)\", tak vám určitě věřím..
Jen jsem mluvil ještě s jedním pánem odborníkem na zdraví a ten říkal, že víc než správná strava je důležitá voda s vyšším pH, které v podstatě vyvažuje drobné přestupky při jídle - proto ta otázka na pH. Jinak tedy i takto je důležité, abych do vody doplnil kostky ledu, aby došlo k vzniku krystalické mřížky. Správně?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Reverzní osmóza
PříspěvekNapsal: čtv bře 19, 2020 8:16 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28242
Bydliště: Poděbrady
VitekH píše:
Ještě mě napadá - já mohu vodu filtrovat přes onu reverzní osmozu, nebo nemáte nějaký odkaz, jak to udělat, pokud si nemohu dovolit udělat samostatný kohoutek? Přijde mi škoda plýtvat vodu i např. na mytí nádobí..

Jinak tedy pokud tvrdíte, že voda je ok (pardon, jsem zblblý z milionu odkazů), takto demineralizovaná - že je v podstatě původní, jako dešťová z hor "v čase kdysi" hh (to je smích, kdyžtak \":)\", tak vám určitě věřím..
Jen jsem mluvil ještě s jedním pánem odborníkem na zdraví a ten říkal, že víc než správná strava je důležitá voda s vyšším pH, které v podstatě vyvažuje drobné přestupky při jídle - proto ta otázka na pH. Jinak tedy i takto je důležité, abych do vody doplnil kostky ledu, aby došlo k vzniku krystalické mřížky. Správně?

Tak dá se pouze připojit na samostatný přívod a ten pouštět pouze když potřebuji vodu to pak opravdu vodou neplýtváte. Tam není čemu nevěřit, jakou vodu asi myslíte že pilo množství našich předků v zimních mrazech kdy je voda zamrzlá, asi ze sněhu, nebo myslíte nějakou jinou a to je destilka. Hladina pH je určitě dost podstatná, ovšem ta se pomocí RO řešit moc nedá to pak do té vody přidávat nějakou odkyselovací směs. Přidání ledu je velice vhodné tím obnovíte správnou strukturu vody.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Reverzní osmóza
PříspěvekNapsal: ned bře 22, 2020 10:38 am 
Offline

Registrován: stř led 08, 2020 10:16 pm
Příspěvky: 87
Bydliště: Praha
Tak mě napadá, jelikož to navazuje na jednu část konverzace mezi panem Jardou a někým:

Ta voda, kterou pili naši předci, tím, že byla v půdě, nebo např. z tůně atp. tak do ní se z půdy nedostávají nějaké látky ? teď nemyslím bakterie, ale minerály?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Reverzní osmóza
PříspěvekNapsal: ned bře 22, 2020 2:05 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28242
Bydliště: Poděbrady
VitekH píše:
Tak mě napadá, jelikož to navazuje na jednu část konverzace mezi panem Jardou a někým:

Ta voda, kterou pili naši předci, tím, že byla v půdě, nebo např. z tůně atp. tak do ní se z půdy nedostávají nějaké látky ? teď nemyslím bakterie, ale minerály?

To záleží o jakém teritoriu se bavíte. Pokud o nížinách tak tam voda stéká do řek skrze vrstvy klíny tedy určitá mineralizace tam pochopitelně je ovšem v horských oblastech jde spíše po kamení a tam do sebe nedostane prakticky nic proto je tam měkká voda a třeba v polabí tvrdá. Nicméně pokud ta měkká po generace nehubila naše předky v horských oblastech je evidentně dlouhodobě pitná a zdraví podle všeho neškodí.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Reverzní osmóza
PříspěvekNapsal: čtv dub 02, 2020 12:25 pm 
Offline

Registrován: čtv úno 03, 2011 5:09 pm
Příspěvky: 394
Pořád mi vrtá hlavou ta moje reverzní osmóza jestli funguje dobře. Voda už nemá nepříjemnou pachuť (nebo jsme si na to už zvykli). Bohužel zatím nemám TDS metr, tak nevím jak prokazatelně zjistit jestli vše funguje jak má. Zkusil jsem vzít obyčejný multimetr, přepnul na měření odporu, nalil do stejného hrnku vždy stejné množství vody, měřící hroty dal vždy do stejného místa a i stejně ponořil a naměřil jsem:
permeát, tj. filtrovaná voda z RO: 1,5MOhm
odpadní voda z RO (ta druhá hadička): 1,2MOhm
Ještě jsem zjistil, že jak moc ponořím hroty nemá až takový vliv. Samozřejmě u tohoto měření nejde o absolutní hodnoty ale o poměr mezi nimi. Čekal jsem tedy, že ten poměr bude daleko větší. Ono ty hodnoty i docela lítaly, takže někdy to bylo i téměř stejné hodnoty pro obě vody.
Když RO pustím, tak nejprve teče cca půl minuty voda pouze z odpadní hadičky a poté i permeát, odhadem je průtok permeátu tak 3x menší. Tak předpokládám, že fyzicky je membrána dobře usazená ne? Pokud by tam byla netěsnost, tak by to nejspíš teklo už zároveň ne?
Nemůže být membrána už třeba špatná, že jsem ji měl více jak rok doma v tom originálním obalu?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Reverzní osmóza
PříspěvekNapsal: čtv dub 02, 2020 7:58 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28242
Bydliště: Poděbrady
Igi píše:
Pořád mi vrtá hlavou ta moje reverzní osmóza jestli funguje dobře. Voda už nemá nepříjemnou pachuť (nebo jsme si na to už zvykli). Bohužel zatím nemám TDS metr, tak nevím jak prokazatelně zjistit jestli vše funguje jak má. Zkusil jsem vzít obyčejný multimetr, přepnul na měření odporu, nalil do stejného hrnku vždy stejné množství vody, měřící hroty dal vždy do stejného místa a i stejně ponořil a naměřil jsem:
permeát, tj. filtrovaná voda z RO: 1,5MOhm
odpadní voda z RO (ta druhá hadička): 1,2MOhm
Ještě jsem zjistil, že jak moc ponořím hroty nemá až takový vliv. Samozřejmě u tohoto měření nejde o absolutní hodnoty ale o poměr mezi nimi. Čekal jsem tedy, že ten poměr bude daleko větší. Ono ty hodnoty i docela lítaly, takže někdy to bylo i téměř stejné hodnoty pro obě vody.
Když RO pustím, tak nejprve teče cca půl minuty voda pouze z odpadní hadičky a poté i permeát, odhadem je průtok permeátu tak 3x menší. Tak předpokládám, že fyzicky je membrána dobře usazená ne? Pokud by tam byla netěsnost, tak by to nejspíš teklo už zároveň ne?
Nemůže být membrána už třeba špatná, že jsem ji měl více jak rok doma v tom originálním obalu?

Novou membránu lze skladovat prakticky neomezeně dlouho v tom bych problém nehledal a funkčnost jak ji popisujete odpovídá běžnému provozu protože membrána klade podstatně větší odpor tak najíždí později, já tam tedy problém nevidím. Vyzkoušel bych ještě vodivost vstupní vody a uvidíte zda tam je nějaký rozdíl.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Reverzní osmóza
PříspěvekNapsal: pon kvě 25, 2020 5:49 pm 
Offline

Registrován: čtv úno 03, 2011 5:09 pm
Příspěvky: 394
Jarda píše:
Novou membránu lze skladovat prakticky neomezeně dlouho v tom bych problém nehledal a funkčnost jak ji popisujete odpovídá běžnému provozu protože membrána klade podstatně větší odpor tak najíždí později, já tam tedy problém nevidím. Vyzkoušel bych ještě vodivost vstupní vody a uvidíte zda tam je nějaký rozdíl.

Tak mi konečně přišel TDS metr z Číny. Přístroj ukazuje vodivost vstupní vody 205 a vody z RO 7. Takže to funguje velice dobře, že?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Reverzní osmóza
PříspěvekNapsal: pon kvě 25, 2020 9:39 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28242
Bydliště: Poděbrady
Igi píše:
Tak mi konečně přišel TDS metr z Číny. Přístroj ukazuje vodivost vstupní vody 205 a vody z RO 7. Takže to funguje velice dobře, že?

Tak vodivost je přímo spojena s nasycením roztoku souborem minerálních látek tedy čím méně těchto látek voda obsahuje tím se stává nevodivější. Dokonale čistá voda je prakticky nevodič.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Reverzní osmóza
PříspěvekNapsal: úte čer 23, 2020 10:49 pm 
Offline

Registrován: pon lis 26, 2012 10:06 am
Příspěvky: 15
Zdravím, nevíte jaká může být příčina jakoby ropného zápachu a chuti z reverzní osmózy? Před týdnem se měnil filtr a celý týden byla voda v pořádku a najednou chutná a je cítit jako asfalt. Nádoba, kam voda teče je stále stejná, nerezová. Díky moc.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Reverzní osmóza
PříspěvekNapsal: stř čer 24, 2020 6:38 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28242
Bydliště: Poděbrady
Stejsi píše:
Zdravím, nevíte jaká může být příčina jakoby ropného zápachu a chuti z reverzní osmózy? Před týdnem se měnil filtr a celý týden byla voda v pořádku a najednou chutná a je cítit jako asfalt. Nádoba, kam voda teče je stále stejná, nerezová. Díky moc.

Na to bohužel nedovedu zareagovat s tím jsem se nesetkal tedy opravdu netuším.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Reverzní osmóza
PříspěvekNapsal: úte srp 11, 2020 5:40 pm 
Offline

Registrován: úte led 12, 2016 2:59 pm
Příspěvky: 121
Prosím vás mám dotaz.Pokud není teoreticky ta možnost mít kvalitní pramenitou vodu z vlastních zdrojů, neni zrovna sezóna zeleniny(kvůli odstavnovani a míchání s RO) a člověk nechce jen utrácet za balenou vodu, ale také nechce neustále nějak mrazit osmotickou...Je možné koupit třeba 2 litry pramenite vody s nizkým obsahem minerálů a míchat ji s osmotickou, aby se to dalo dlouhodobě pít bez vedlejších účinků??A jaký minimální poměr osmoticke a kupovane by tak měl být??Například stačilo by 3/4 osmoticke a 1/4 pramenite??Co myslíte??Předem díky za odpověď.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Reverzní osmóza
PříspěvekNapsal: úte srp 11, 2020 9:57 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28242
Bydliště: Poděbrady
Abstinující Bojovník píše:
Prosím vás mám dotaz.Pokud není teoreticky ta možnost mít kvalitní pramenitou vodu z vlastních zdrojů, neni zrovna sezóna zeleniny(kvůli odstavnovani a míchání s RO) a člověk nechce jen utrácet za balenou vodu, ale také nechce neustále nějak mrazit osmotickou...Je možné koupit třeba 2 litry pramenite vody s nizkým obsahem minerálů a míchat ji s osmotickou, aby se to dalo dlouhodobě pít bez vedlejších účinků??A jaký minimální poměr osmoticke a kupovane by tak měl být??Například stačilo by 3/4 osmoticke a 1/4 pramenite??Co myslíte??Předem díky za odpověď.

Tak míchat se to určitě dá i když je zase otázkou jakou vodu s jakou mineralizací tam vlastně budete přidávat protože voda bývá dosti jednostranně nasycena konkrétním souborem minerálů který se silně liší podle zdroje té vody. Teoreticky si stejně budete dávat něčeho moc a něčeho málo akorát ten proces bude pomalejší.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 824 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz