Zdraví-AZ Vaše fórum o zdraví

Právě je stř dub 24, 2024 4:12 am

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 18 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Šankaprakšalána s epsomskou solí
PříspěvekNapsal: úte bře 19, 2013 2:12 pm 
Offline

Registrován: sob kvě 21, 2011 4:15 pm
Příspěvky: 24
Dobrý den,
asi před rokem a půl jsem na radu jednoho chytráka, od kterého jsem kupovala MMS, vyzkoušela šanku s epsomskou solí. Předtím jsem v pohodě dělala šanku dvakrát nebo třikrát s himálajskou solí, vše proběhlo bez problémů. Po epsomské soli byl ale jednak sifonový efekt naprosto minimální (neodešla skoro žádná voda), za druhé někdy v průběhu třetí lahve přišla nevolnost a po ní zvracení a za třetí jsem se dostala do nepříjemného mátožného stavu, asi jako po dlouhém nevyspání - motala se mi hlava, nebyla jsem schopná pořádně uvažovat a přitom mi bylo tak špatně od žaludku, že jsem zvracela i čistou vodu. Když to trvalo asi čtyři hodiny bez jakéhokoliv zlepšení, došla jsem k závěru, že jsem se nejspíš přiotrávila, a zavolala jsem si záchranku. (Načež jsem si vyslechla, jak jsem hloupá, strávila noc na kapačce a musela vysvětlovat doktorům a příbuzným, že jsem se opravdu nechtěla zabít.)

Vzala jsem si z toho ponaučení, že šanka s epsomkou prostě fungovat nebude a nemám zkoušet neověřené rady od chytráků, kteří radí to, co sami nevyzkoušeli. Takže mě docela dost překvapilo, pane Jardo, že tady šanku s epsomskou solí doporučujete, protože věřím, že byste nedoporučil něco, s čím sám nemáte zkušenosti. Ráda bych se zeptala, kde u mě mohl nastat problém, když to dopadlo tak, jak to dopadlo, přestože šanka s himálajskou solí u mě fungovala naprosto bez problémů. Dávkování jsem použila stejné jako u himálajské soli - první láhev (1,5 l) vrchovatá lžíce, druhá zarovnaná, třetí třičtvrtě a čtvrtá půl. Všechno stejné jako u klasické šanky, podle vašeho návodu, rozdíl opravdu jen v tom, že místo klasické soli jsem použila epsomskou.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte bře 19, 2013 4:00 pm 
Offline

Registrován: ned led 27, 2013 9:40 pm
Příspěvky: 23
Ahoj Zuzko,
už se to tady řešilo a podle mě je v tomto případě lepší se držet originálu a nic "nevylepšovat". Někomu to fungovat může a někomu to způsobilo vážné zdravotní potíže, Pv33 o tom tady psal, že někdo skončil na ARU - můžeš ho kontaktovat.

Ten původní návod (od Lysebetha, Zdokonaluji se v józe) je bez epsomské soli, pouze se solí kuchyňskou a to jednu necelou kávovou lžičku na jeden litr vody. Lysebeth nicméně ve své jiné knize (Omládněte s jógou) později uvádí, že pro docílení lepšího efektu je možné vypít první dvě (ale POUZE ty první dvě) sklenice vody s lžičkou epsomské soli do každé sklenice a pak již pokračovat s normální solí.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte bře 19, 2013 4:24 pm 
Offline

Registrován: sob kvě 21, 2011 4:15 pm
Příspěvky: 24
Díky za odpověď,
jsem ráda, že to nejspíš nebylo tím, že bych něco zblbla (kromě neopatrného zkoušení neověřených návodů). Prostě mě jen trochu zarazilo, že to tady Jarda doporučuje, protože až doteď jsem měla za to, že všechno nejdřív důkladně vyzkouší sám na sobě, než to někomu doporučí. I když je samozřejmě pravda, že různí lidi na to můžou reagovat různě a vyzkoušení na jednom člověku z toho ještě nedělá zaručený postup...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte bře 19, 2013 4:30 pm 
Offline

Registrován: ned led 27, 2013 9:40 pm
Příspěvky: 23
Zuzka K. píše:
Díky za odpověď,
jsem ráda, že to nejspíš nebylo tím, že bych něco zblbla (kromě neopatrného zkoušení neověřených návodů). Prostě mě jen trochu zarazilo, že to tady Jarda doporučuje, protože až doteď jsem měla za to, že všechno nejdřív důkladně vyzkouší sám na sobě, než to někomu doporučí. I když je samozřejmě pravda, že různí lidi na to můžou reagovat různě a vyzkoušení na jednom člověku z toho ještě nedělá zaručený postup...

Já jsem to s tou epsomkou podle Jardy nezkoušela (protože jsem již před lety jela podle origo návodu), ale zřejmě to většině lidí funguje správně. On ten návod je ověřený, ale zdá se, že se čas od času najde někdo, komu to těžce nesedne. Takže je třeba být na sebe opatrný a myslet na to, že co jinému prospívá, druhému škodí. opatrně zkoušet a zkoušet - ale o tom jsou ostatně celé tyto stránky..


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte bře 26, 2013 10:38 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28269
Bydliště: Poděbrady
Zuzka K. píše:
Dobrý den,
asi před rokem a půl jsem na radu jednoho chytráka, od kterého jsem kupovala MMS, vyzkoušela šanku s epsomskou solí. Předtím jsem v pohodě dělala šanku dvakrát nebo třikrát s himálajskou solí, vše proběhlo bez problémů. Po epsomské soli byl ale jednak sifonový efekt naprosto minimální (neodešla skoro žádná voda), za druhé někdy v průběhu třetí lahve přišla nevolnost a po ní zvracení a za třetí jsem se dostala do nepříjemného mátožného stavu, asi jako po dlouhém nevyspání - motala se mi hlava, nebyla jsem schopná pořádně uvažovat a přitom mi bylo tak špatně od žaludku, že jsem zvracela i čistou vodu. Když to trvalo asi čtyři hodiny bez jakéhokoliv zlepšení, došla jsem k závěru, že jsem se nejspíš přiotrávila, a zavolala jsem si záchranku. (Načež jsem si vyslechla, jak jsem hloupá, strávila noc na kapačce a musela vysvětlovat doktorům a příbuzným, že jsem se opravdu nechtěla zabít.)

Vzala jsem si z toho ponaučení, že šanka s epsomkou prostě fungovat nebude a nemám zkoušet neověřené rady od chytráků, kteří radí to, co sami nevyzkoušeli. Takže mě docela dost překvapilo, pane Jardo, že tady šanku s epsomskou solí doporučujete, protože věřím, že byste nedoporučil něco, s čím sám nemáte zkušenosti. Ráda bych se zeptala, kde u mě mohl nastat problém, když to dopadlo tak, jak to dopadlo, přestože šanka s himálajskou solí u mě fungovala naprosto bez problémů. Dávkování jsem použila stejné jako u himálajské soli - první láhev (1,5 l) vrchovatá lžíce, druhá zarovnaná, třetí třičtvrtě a čtvrtá půl. Všechno stejné jako u klasické šanky, podle vašeho návodu, rozdíl opravdu jen v tom, že místo klasické soli jsem použila epsomskou.

Tak špatně jste asi neudělala nic, prostě vám ta epsomka nesedla a tělo se tak patrně dostalo do přebytku hořčíku, což není zrovna ideální. U takového stavu by mělo stačit vypít šumivé kalcium a problém by měl zmizet. U většiny lidí to funguje naprosto bez problémů a jak vám píše i členka Barča tak i Lysebeth uvádí po epsomce lepší průběh, nicméně dávkování volí velice opatrné. Každý by měl zde uvedené postupy zkoušet opatrně a dost u nich přemýšlet, na to upozorňuji i na první straně těchto stránek a i tak není garance, že někomu nebude zle po stovky let odzkoušeném postupu, prostě co člověk to jiná odezva organizmu a nic nelze paušalizovat. Ostatně pokud zvážíte kolik lidí zemře ročně po spolknutí zdánlivě bezpečného acylpirinu, tak toto je stále nesrovnatelně bezpečnější.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv dub 04, 2013 7:10 am 
Offline

Registrován: čtv úno 18, 2010 4:55 pm
Příspěvky: 60
Tak se pojďme podívat co píše:
ANDRE VAN LYSEBETH - JÓGA - OMLÁDNĚTE S JÓGOU ZA 2x7 DNÍ

Citace:
K technice šankhaprakšálany není zapotřebí nic dodávat, snad jen to, že do prvních dvou sklenic vody (a jen do nich) rozmícháte po kávové lžičce síranu hořečnatého. Potom pokračujete s vodou osolenou kuchyňskou solí, přesně tak, jak to předepisuje postup pro důkladnou očistu trávicí trubice. Roztok síranu hořečnatého rychleji vytvoří efekt sifonu (násosky), a navíc dobře změkčuje mnohdy několikaleté nánosy. Také vycházející voda je rychleji čistá, takže doba procesu se zkrátí.

Někdo to zřejmě blbě pochopil a lil do sebe epsomskou sůl po celý proces \":-)\"


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv dub 04, 2013 1:18 pm 
Offline

Registrován: sob kvě 21, 2011 4:15 pm
Příspěvky: 24
Někdo to nejen blbě pochopil, ale navíc tuhle teorii radil dalším lidem, aniž by sám šanku kdy vyzkoušel. Zpětně jsem se dozvěděla, že dotyčný chytrák šanku nikdy nedělal ani podle originálního postupu, natož podle toho, který šíří jako "vylepšení". "Vylepšení" spočívalo v tom, použít v celém procesu epsomskou sůl místo kuchyňské. Chytrák vycházel z toho, že epsomská sůl ho pěkně prohnala, když si dal dvě lžičky s pár deci vody a v pohodě si to popíjel doma u stolu. A že by to jako teoreticky mělo podpořit očistný proces.

Hodně se pak divil, když jsem mu psala, jak jsem dopadla. Doufám, že se z toho aspoň trochu poučil a pokud to dál šíří, tak s upozorněním na možné následky.

Pro mě z toho plyne poučení: Nevěř chytrákům, kteří radí to, co sami nezkusili, byť se tváří, jako by to dělali obden. Lepší se pořádně vyptat, než skončit na záchrance nebo v márnici.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv dub 04, 2013 6:56 pm 
Offline

Registrován: pon lis 21, 2011 7:44 am
Příspěvky: 84
Já šanku dělám ráno v návaznosti na očistu jater, tj. po 3. dávce projímadla (vrchovatá kuchyňská lžíce epsonské soli ve 150 ml vody). Dělám to z toho důvodu, že nemusím pak při šance vůbec cvičit, prostě to jde samo jako po másle. Šanku pak absolvuji s min. 10 litry vody, přičemž míchám na 1 litr slabou kávovou lžičku himalájské soli a jednu slabou kávovou lžičku epsonské soli (nebo i normální soli, podle toho, co mám po ruce či momentální chuti/nálady, vodu si připravuji průběžně).

Nicméně osobně mám hořčíku zřejmě silný deficit (i když ho semtam doplňuji), večer při očistě jater (tj. po dvou dávkách projímadla) vůbec nejdu na velkou, průjem se dostaví až ráno, po 3. dávce projímadla, což může být důvod, proč mi při šance epsonská sůl nedělá žádné problémy.

Pravděpodobně byste měla problémy i při očistě jater Zuzko, což je divné a měla byste pátrat proč (proč epsonská sůl nevyvolala průjem? deficit síry? udělalo se vám po kapačce lépe? co v ní bylo? atpod.).


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv dub 04, 2013 9:12 pm 
Offline

Registrován: pon srp 30, 2010 2:07 pm
Příspěvky: 280
Zuzka K.: Mám se šankou s epsomkou podle návodu Jardy ještě horší zkušenost, vlastně mě to málem zabilo. Taky to začalo zvracením, pokračovalo silnými křečemi v břiše, nakonec křeč do celého těla s násedným upadnutím do bezvědomí, z čehož jsem se dostal až na jipce po mnoha hodinách. Zkoušel jsem ten vápník ale vůbec to nepomohlo, všechno šlo hned ven. Už jsem o tom tady někde psal. Před tím jsem dělal asi 3 nebo 4 šanky s normální solí a naprosto bez problému.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv dub 04, 2013 9:37 pm 
Offline

Registrován: sob kvě 21, 2011 4:15 pm
Příspěvky: 24
Ono je těžké řešit stav, kdy člověk zvrací i čistou vodu, čímkoliv, co se musí vypít nebo sníst... To byl taky důvod, proč jsem si zavolala tu záchranku. Zkoušela jsem to ze sebe vypláchnout vodou, ale ani tu žaludek nevzal. No a kde není přirozená cesta, tam přichází na řadu ta nepřirozená - lékařská.

Docela mě překvapuje, že to nebyla až tak úplně vada postupu... Na druhou stranu je pravda, že každý postup má svá rizika a to, co několika desítkám nebo stovkám lidí funguje bez problémů, jednomu nesedne a jen mu to uškodí. Takže asi nezbývá nic jiného, než opatrnost.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned dub 14, 2013 10:06 am 
Offline

Registrován: sob úno 04, 2012 8:18 pm
Příspěvky: 20
Šanku s epsomkou jsem zkusil včera. ( To jsem ještě nevěděl, že zde na foru je tohle téma). \":shock:\"
Jak koukám,tak jsem to ustál ještě velice dobře. Jeden ze dvou problémů byl ten, že voda neprocházela z žaludku úplně nejlíp a nenahodil se dokonalý sifon. (Ale s tím jsem měl prolémy i u normální shanky.)Takže jsem během procesu provedl třikrát samovolné vamanadhautí. Ale stále jsem pil dál včetně heřmánku, který už ze mě vytékal celkem dobře. Celá procedura trvala ale zhruba dvě hodiny. Když jsem skončil, zrovna nejlíp mi teda nebylo,celková slabost,motanice,mžitky... Vydržel jsem do prvního jídla, snědl rýži a pak si musel jít lehnout, nic jiného nepřipadalo v úvahu. Po dvou hodinách jsem vstal s velkým nutkáním na zvracení. Takže šlo ven velké množství vody s nějakou rýží. Pak se mi ale celkem ulevilo a mizerný stav pozvolna ustupoval až do večera.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte dub 30, 2013 1:05 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28269
Bydliště: Poděbrady
Zuzka K. píše:
Ono je těžké řešit stav, kdy člověk zvrací i čistou vodu, čímkoliv, co se musí vypít nebo sníst... To byl taky důvod, proč jsem si zavolala tu záchranku. Zkoušela jsem to ze sebe vypláchnout vodou, ale ani tu žaludek nevzal. No a kde není přirozená cesta, tam přichází na řadu ta nepřirozená - lékařská.

Docela mě překvapuje, že to nebyla až tak úplně vada postupu... Na druhou stranu je pravda, že každý postup má svá rizika a to, co několika desítkám nebo stovkám lidí funguje bez problémů, jednomu nesedne a jen mu to uškodí. Takže asi nezbývá nic jiného, než opatrnost.

Ono je otázkou, zda jde o zásadně problematický postup. Tato sůl se mnoho desítek let používala jako osvědčené projímadlo a pokud by byla natolik riziková, jak plyne z vašich zkušeností, tak cesta za poznáním této skutečnosti bude dlážděna zástupem mrtvol o čemž není v literatuře zmínka, nebo jsem na nic takového nikdy nenarazil. Sám ji běžně aplikuji a i ve velkých dávkách při očistách jater, kdy prakticky stejný efekt jako u šanky klidně vyvolám a zcela bez problémů. Možná u některých lidí může být problém ve vstřebávání hořčíku, ale to mě také moc nesedí na ty historické zkušenosti. Nebezpečné je pochopitelně i provádění normálního postupu s kuchyňskou solí, ani ten není u všech lidí zcela bez rizika a je třeba si uvědomit, že i tato sůl je vlastně jedovatá látka..


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte dub 30, 2013 3:46 pm 
Offline

Registrován: sob kvě 21, 2011 4:15 pm
Příspěvky: 24
A to mi už taky delší dobu vrtá hlavou - chtěla bych vyzkoušet jaterní očistu s epsomskou solí, ale nejsem si jistá, jestli je to vzhledem k mojí reakci na šanku s epsomkou dobrý nápad. Nevím, čím byla ta reakce způsobena, a jestli by při jaterní očistě nepřišla zase. Takže si kladu otázku, jestli to vůbec zkoušet, nebo hledat nějakou jinou cestu.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř kvě 01, 2013 2:12 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28269
Bydliště: Poděbrady
Zuzka K. píše:
A to mi už taky delší dobu vrtá hlavou - chtěla bych vyzkoušet jaterní očistu s epsomskou solí, ale nejsem si jistá, jestli je to vzhledem k mojí reakci na šanku s epsomkou dobrý nápad. Nevím, čím byla ta reakce způsobena, a jestli by při jaterní očistě nepřišla zase. Takže si kladu otázku, jestli to vůbec zkoušet, nebo hledat nějakou jinou cestu.

Asi bych nejdříve vyzkoušel jiné metody vyčištění jater, třeba ostropestřec, chanca piedru, schizandru čínskou, nebo lecitin a glutathion a teprve poté bych do toho šel znova. Bez dalšího pokusu se stejně nedozvíte jak na tom jste, na to vám nikdo odpověď nedá.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte črc 09, 2013 11:43 pm 
Offline

Registrován: sob kvě 21, 2011 4:15 pm
Příspěvky: 24
Tak pro zajímavost, jaterní očistu mám úspěšně za sebou a proběhla bez problémů. Spočítala jsem si, že při té šance jsem do sebe za dvě hodiny dostala zhruba 40 ml epsomské soli. 60 ml rozdělených do dvou dávek po 30 ml mi problém nedělalo (což byl i důvod, proč jsem se to rozhodla zkusit). Měla jsem pro jistotu po ruce šumivé kalcium a přítele, který na mě dohlížel, ale nakonec nebylo nic z toho potřeba.

Ohledně té neúspěšné šanky bych řekla, že to bylo způsobeno nedostatkem hořčíku, následkem čehož prakticky nevznikl sifon a než tělo poznalo, že už má hořčíku dost, a stihlo zareagovat průjmem, tak se ho vstřebalo víc, než bylo žádoucí. Mohlo to být i rozpuštěním epsomky ve velkém množství vody, pak se to asi chová jinak než když je to takto koncentrovaně, jako u očisty jater.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 18 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz