Zdraví-AZ Vaše fórum o zdraví

Právě je čtv bře 28, 2024 10:02 pm

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 11 ] 
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: pon kvě 21, 2018 11:10 am 
Offline

Registrován: pon kvě 21, 2018 11:02 am
Příspěvky: 1
Zdravím pana Jardu a všechny návštěvníky těchto výborných stránek. Mohli by jste mi prosím poradit, co ještě se ještě teď v květnu dá zasadit a do konce roku sklidit? Nemusí to být nutně plodina zrovna na květen, ten je jen nejideálnější, protože je teď xD... Mám solidně velkou terasu a chtěl bych nejlpépe něco zdravého z čeho bude i slušná úroda pro mne, rodinu, známe atd... Případně i jaké tak nejlépe bylinky. Jsem řekl bych učenlivý amatér a nemám moc peněz, takže bych nejraději něco kde je malá finanční investice kterou člověk může mnohem lépe kompenzovat dobrou prací a šikovností. Slunce na terásku svítí skoro celý den a já bych ji chtěl co nejživější, tak prosím raďte, určitě to přivítá více lidí. Díky


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon kvě 21, 2018 8:52 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28247
Bydliště: Poděbrady
Ouroboss píše:
Zdravím pana Jardu a všechny návštěvníky těchto výborných stránek. Mohli by jste mi prosím poradit, co ještě se ještě teď v květnu dá zasadit a do konce roku sklidit? Nemusí to být nutně plodina zrovna na květen, ten je jen nejideálnější, protože je teď xD... Mám solidně velkou terasu a chtěl bych nejlpépe něco zdravého z čeho bude i slušná úroda pro mne, rodinu, známe atd... Případně i jaké tak nejlépe bylinky. Jsem řekl bych učenlivý amatér a nemám moc peněz, takže bych nejraději něco kde je malá finanční investice kterou člověk může mnohem lépe kompenzovat dobrou prací a šikovností. Slunce na terásku svítí skoro celý den a já bych ji chtěl co nejživější, tak prosím raďte, určitě to přivítá více lidí. Díky

Já s tímto zkušenosti nemám, mám obrovskou zahradu 3500 m2 a zdaleka ji nevyužívám tedy neumím říci co bych pěstoval na terase. Každopádně pokud tam moc lidí nečumí asi bych dal nějaké CBD konopí na to je nyní ideální čas a pokud se dá vybrat odrůda tak Futura 75, je schválená a vysoce výnosná.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon kvě 21, 2018 9:15 pm 
Offline

Registrován: čtv lis 03, 2016 10:24 am
Příspěvky: 349
3500 m2 prý obrovská zahrada .... \":D\" . To je na vsi běžný plácek za domem, tak na badminton ..... To mám taky. O to nejde.
Na slunné terase můžete mít v podstatě cokoliv. Nemusíte se ptát na zdravovýživovém foru. Prostě si zasaďte vše, na co máte chuť, živte to tak, jak je v návodu (na pytlíčku či na netu) .... a dle počasí se zadaří či nikoliv. Za rok budete moudřejší ....
pro horké léto bych především volil mátu a meduňku, ze kterých si s limetkou stvoříte hektolitry osvěžujího pití. Dále bazalku - tu potřebujete v podstatě na veškeré slušné vaření a jídlo. A dál dle vaší chuti. Můžete mít v podstatě jakoukoliv zeleninu typu rajče, paprika, paprička .... Šnytlík, tymián, kopr, ředkvičky, salátky, polmíček, řeřichu ....


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon kvě 21, 2018 9:41 pm 
Offline

Registrován: čtv úno 03, 2011 5:09 pm
Příspěvky: 394
Prakticky jakákoliv "drobná" zelenina lze ještě zasadit jako ředkvičky, kopr, salát akorát zrovna tihle jmenovaní nemají rádi dlouhé slunce, tj. aby na ně svítilo celý den, takže buď vybrat odrůdu co nevybíhá do květu, nebo do částečného stínu, semínka koupíte v každém supermarketu za pár korun. Nebo můžete i někde koupit sazenice tj. mladé rostliny rajčat, paprik, okurek. Z bylinek doporučuji meduňku, mátu je to v podstatě nenáročná plevel.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte kvě 22, 2018 8:55 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28247
Bydliště: Poděbrady
ctihodnymuz píše:
3500 m2 prý obrovská zahrada .... \":D\" . To je na vsi běžný plácek za domem, tak na badminton ..... To mám taky. O to nejde.
Na slunné terase můžete mít v podstatě cokoliv. Nemusíte se ptát na zdravovýživovém foru. Prostě si zasaďte vše, na co máte chuť, živte to tak, jak je v návodu (na pytlíčku či na netu) .... a dle počasí se zadaří či nikoliv. Za rok budete moudřejší ....
pro horké léto bych především volil mátu a meduňku, ze kterých si s limetkou stvoříte hektolitry osvěžujího pití. Dále bazalku - tu potřebujete v podstatě na veškeré slušné vaření a jídlo. A dál dle vaší chuti. Můžete mít v podstatě jakoukoliv zeleninu typu rajče, paprika, paprička .... Šnytlík, tymián, kopr, ředkvičky, salátky, polmíček, řeřichu ....

Tak na vesnici určitě ano, ale já to mám v lázeňském městě cca 3 minuty od náměstí. Na místní podmínky je to extrémní plocha a sousední domy stojí i na parcelách desetinového rozměru. Velice slušná parcela zde prakticky nepřesahuje 1000 m2, protože by ji nikdo vzhledem k místní ceně pozemků ani nebyl schopen zaplatit.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř črc 22, 2020 1:42 pm 
Offline

Registrován: čtv úno 03, 2011 5:09 pm
Příspěvky: 394
Mám zahrádku v zahrádkářské kolonii a rád bych prodloužil dobu po kterou budeme jíst vlastní zeleninu tím, že tam koupím skleník. Má výběr polykarbonátového skleníku nějaký negativní vliv na zdraví? A jaký? Uvolňuje se z něj něco? Nebo jen při stavbě při řezání a manipulaci může? Jak se chránit při stavbě?
A poslední důležitý dotaz - jak je to s vitamíny v takto vypěstované zelenině? Někde jsem četl, že pokud rostlina nemá plné spektrum ze slunce, tak pak chybí některé vitamíny? Myslíte, že to je kritické nebo dá se použít něco dostupného místo polykarbonátu co by propustilo i ty potřebné frekvence?
Děkuji.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř črc 22, 2020 5:13 pm 
Offline

Registrován: pát čer 08, 2018 10:44 am
Příspěvky: 586
Polykarbonát je většinou lepší z toho důvodu, že nebudete mít zahrádku plnou střepů, když na návštěvu přijde vandal. Pokud budete skleník stavět a nekoupíte hotovou stavebnici, tak pozor na to, že polykarbonát má opravdu velkou tepelnou roztažnost, mnohem větší než sklo, a s roztažností se opravdu musí počítat - panel se zvětšuje a zmenšuje o několik milimetrů.
Sklo na slunci vydrží stovky let, polykarbonát UV záření postupně ničí - žloutne a křehne, ale i tak vydrží mnoho let v dobrém stavu, pokud má UV filtr, tak i podstatně víc než 10 let. To jsou jediné nevýhody PC o kterých vím.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř črc 22, 2020 9:50 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28247
Bydliště: Poděbrady
Igi píše:
Mám zahrádku v zahrádkářské kolonii a rád bych prodloužil dobu po kterou budeme jíst vlastní zeleninu tím, že tam koupím skleník. Má výběr polykarbonátového skleníku nějaký negativní vliv na zdraví? A jaký? Uvolňuje se z něj něco? Nebo jen při stavbě při řezání a manipulaci může? Jak se chránit při stavbě?
A poslední důležitý dotaz - jak je to s vitamíny v takto vypěstované zelenině? Někde jsem četl, že pokud rostlina nemá plné spektrum ze slunce, tak pak chybí některé vitamíny? Myslíte, že to je kritické nebo dá se použít něco dostupného místo polykarbonátu co by propustilo i ty potřebné frekvence?
Děkuji.

Člen pefi má pravdu v tom že sklo je dnes problém a to nejen kvůli vandalům, ale ani to počasí sklu moc nepřeje. Pokud vám ho přejdou kroupy jako zde před cca třemi týdny tak máte skleník vyčištěný na holou konstrukci a to se vám s polykarbonátem nestane i když díru tam velká kroupa asi taky dovede udělat. Já osobní zkušenost nemám, ale lidé si to pochvalují tak je předpoklad že nešlápnete vedle.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv črc 23, 2020 9:20 am 
Offline

Registrován: čtv úno 03, 2011 5:09 pm
Příspěvky: 394
Děkuji vám oběma za odpověďi. A co si myslíte o těch vitamínech a dalších nutrientech? Myslíte, že když rostliny nejsou na přímém slunci a skleník vyfiltruje určitou část spektra, že nedojde k žádnému omezení případně malého omezení produkce vitamínů/jiných nutrientů? Vím, že se říká, že třeba rajče je chutnější když roste venku než to skleníkové, myšleno i když je to na stejné zahrádce. Já doteď pěstuji pouze venku, tak nemůžu porovnat, ale už teď mi bohužel rajčata chytly plíseň.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv črc 23, 2020 11:49 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28247
Bydliště: Poděbrady
Igi píše:
Děkuji vám oběma za odpověďi. A co si myslíte o těch vitamínech a dalších nutrientech? Myslíte, že když rostliny nejsou na přímém slunci a skleník vyfiltruje určitou část spektra, že nedojde k žádnému omezení případně malého omezení produkce vitamínů/jiných nutrientů? Vím, že se říká, že třeba rajče je chutnější když roste venku než to skleníkové, myšleno i když je to na stejné zahrádce. Já doteď pěstuji pouze venku, tak nemůžu porovnat, ale už teď mi bohužel rajčata chytly plíseň.

Letošní rok z pohledu zahrádkářů stojí za prd, každý koho znám má problémy s plísní a tomu podle mě nezabrání ani skleník. Pokud jde o živiny tam je to hodně o slunečním svitu respektive konkrétní vlnové délce slunečního spektra které se v průběhu roku zásadním způsobem mění a rostlina se řídí daleko více tím konkrétním slunečním spektrem než teplotou ve skleníku. Pokud tam tedy budete pěstovat rostliny v době kdy je správná vlnová délka slunečního svitu bude vše fungovat normálně, ale mimo ten ideální režim již bude vyživování rostlin přeci jen více problematické.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv črc 23, 2020 4:09 pm 
Offline

Registrován: pát čer 08, 2018 10:44 am
Příspěvky: 586
Čirý polykarbonát ani čiré sklo žádnou významnou vlnovou délku nefiltrují. Tohle opravdu řešit nemusíte. Budete-li to kutit, musíte zařídit, aby mohl skleník dostatečně větrat a horký vzduch aby mohl unikat, nebo tam rostlinky upečete. Taky se dovnitř nějak musí dostat opylovači. Že je rajče chutnější z venku, než ze skleníku, slyším opravdu poprvé a myslím si, že to je nesmysl. Skleníková komerční rajčata nemají chuť protože jde o odrůdy šlechtěné na to, aby:
- dobře vypadala
- snesla dobře transport
- pěstovaná na umělých hnojivech a hydroponii*

Pěstitelé marihuany se zmiňovali, že tráva vypěstovaná na umělých hnojivech chutná podstatně hůř, než pěstovaná na přírodních hnojivech, s rajčaty a dalšími plodinami to nejspíš bude podobné, takže hnůj a kompost nahradit nelze a průmyslová hnojiva by měla sloužit jen jako doplněk. U nás v půdě často chybí hořčík a některé mikroprvky, což nevím jak bych řešil jinak, než průmyslovými hnojivy.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 11 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 35 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz