Zdraví-AZ Vaše fórum o zdraví

Právě je pát bře 29, 2024 4:46 pm

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 9 ] 
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: úte úno 09, 2021 6:15 pm 
Offline

Registrován: úte úno 09, 2021 5:29 pm
Příspěvky: 2
Dobrý den pane Zajíčku,
prosím vás o radu. Jsem opravdu smutný ze své situace. Je mě 27 a od svých 19ti let užívám psychiatrické léky. Chtěl bych je vysadit, protože mě otupují a snižují mě sebevědomí. Nevím, ale jak to udělat. Pokaždé, když si snížím dávky, tak začnu být podráždění, nervózní a mám záchvaty vzteku. Když léky vysadím úplně, tak mě všechno rozčiluje, jsem slovně agresivní a rozbíjím věci. S těmito problémy jsem se začal potýkat ve 22letech a byl jsem kvůli tomu dvakrát hospitalizován. Svou diagnózu neznám přesně, ale prý Aspergerův syndrom a úzkosti. Užívám Deprex, Amisulprid a Trittico. Je možné, že mám nějak poškozenou nervovou soustavu? Nevíte, jestli by se s tím něco dalo dělat? Je to léčitelné? Opravdu bych nechtěl být na těch lécích do konce života závislý.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte úno 09, 2021 7:49 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28249
Bydliště: Poděbrady
Ondrej93 píše:
Dobrý den pane Zajíčku,
prosím vás o radu. Jsem opravdu smutný ze své situace. Je mě 27 a od svých 19ti let užívám psychiatrické léky. Chtěl bych je vysadit, protože mě otupují a snižují mě sebevědomí. Nevím, ale jak to udělat. Pokaždé, když si snížím dávky, tak začnu být podráždění, nervózní a mám záchvaty vzteku. Když léky vysadím úplně, tak mě všechno rozčiluje, jsem slovně agresivní a rozbíjím věci. S těmito problémy jsem se začal potýkat ve 22letech a byl jsem kvůli tomu dvakrát hospitalizován. Svou diagnózu neznám přesně, ale prý Aspergerův syndrom a úzkosti. Užívám Deprex, Amisulprid a Trittico. Je možné, že mám nějak poškozenou nervovou soustavu? Nevíte, jestli by se s tím něco dalo dělat? Je to léčitelné? Opravdu bych nechtěl být na těch lécích do konce života závislý.

No v každém případě bylo i vložení tohoto příspěvku nestandardní, vložil jste ho ve stejném znění 28x, což je zatím rekord fóra. Mě udivuje to číslo proč ne třeba 30x, nebo jenom 25x. Nechal jsem pochopitelně funkční jenom jeden a zbytek smazal, ale příště stačí jednou. Pokud jde o ten váš problém ten má podle dostupných informací dost společného s autizmem a podle všeho i z toho co popisujete jde o problém vycházející ze střevní trakce. Nezkoušel jste někdy pozorovat jaký vliv má byť i jen malá změna stolice na vaše chování. Pokud tam lze vypozorovat nějakou souvislost řešil bych jednak stravu, teoreticky by mohla zafungovat GAPS dieta a pak bych si nechal udělat rozbor stolice ve firmě https://probione.com/ který sice není zrovna levný nicméně předpokládám že tím odhalíte zásadní rozhození střevního mikrobiomu, což potvrzují i ty panické stavy. Pokud se chyba v mikrobiomu potvrdí určitě se dá řešit i levněji než jak to nabízejí oni, ale to vyšetření se zde levněji bohužel pořídit nedá. Vyzkoušejte jim zavolat a optat se na jejich názor oni jsou opravdu odborníci na problém střeva a souvislosti z toho plynoucí.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte úno 09, 2021 8:13 pm 
Offline

Registrován: pát čer 08, 2018 10:44 am
Příspěvky: 586
ondrej:
Pokud umíš anglicky:

https://www.walshinstitute.org/uploads/ ... methyl.pdf


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte úno 09, 2021 8:55 pm 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte pro 29, 2020 12:08 am
Příspěvky: 757
Pefi, môže byť človek za určitých okolností under aj over methylator?

_________________
Fanatici všech zemí, vyližte si prdel!


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte úno 09, 2021 9:08 pm 
Offline

Registrován: pát čer 08, 2018 10:44 am
Příspěvky: 586
Under a over by se navzajem mely vylucovat. Nicmene po tom co jsem si precetl, tak se nemohu se zbavit dojmu, ze toxicita medi a unava nadledvinek muze rozhodit methylaci vsemi smery a telo jak bojuje o zivot, tak muze metabolicky kmitat a pak to muze vypadat, ze je clovek soucasne over a undermethylator.

Toxicita medi ma mnohem vic symptomu, nez je v te tabulce.
Stejne tak zachvaty paniky si zpusobim, kdyz si zpomalim methylaci. Ten clanek neni vycerpavajici, ale cloveka muze nasmerovat smerem k pracem biochemika Walshe.

JE dulezity vysledek vysetreni krve a taky to jak psychika cloveka reaguje na jednotlive B vitaminy a jejich formy.

Bohuzel ikdyz je krev norme, neni to dukaz, ze je vse OK.

Domnivam se, ze komu je nevolno po zinku, ten ma deficit Zn a prebytek medi.
ALP pod 70 je jedna z indicii mozneho deficitu Zn.
Snizeny draslik oproti Na rovnez muze indikovat problemy s Zn, Cu a nebo Mg.
Ve vlasovce nizky Co muze rovnez indikovat deficit Zn, nizky Mo indikuje mozny nadbytek Cu a nebo deficit b12, pripadne oboje.
Kde je nadbytek Cu tam je obvykle deficit Zn.

Ve vyse uvedemem skutecne jde o Co a Mo, nejde o preklepy.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř úno 10, 2021 12:21 am 
Offline

Registrován: pát čer 08, 2018 10:44 am
Příspěvky: 586
Pokud vám léky (SSRI) zabírají, tak nejspíš nebudete overmethylator, takže jako možné příčiny zbývají:
undermethylace
deficit zinku a B6
toxicita mědi
těžké kovy

Z krve by mělo jít udělat (ale to cca týden neberte žádné doplňky stravy s B vitamíny):
ALP
měď, ceruloplasamin
B12
folát
homocystein
elektrolyty (Na, K, Ca Mg)

a z toho všeho by mohlo s trochou štěstí poznat zda jste spíš undermethylátor a nebo zda je to něco jiného.
Může se ukázat, že v krvi máte B12 a folát mimo normální rozsah a tady platí, že jak nedostatek tak i přebytek vitamínu škodí.

Následně podle výsledků v krvi se dá zkoušet reakce na jednotlivé B vitamíny v jejich různých formách - jednotlivě vitamín po vitamínu. Začal bych B6, následně B12, potom B3 a jako poslední a velmi obezřetně B9 (folát), protože reakce na folát můžou být hodně divoké (panika, agrese, deprese sklony k sebevraždě), ale obecně každý z B vitamínů může stav zhoršit v závislosti na to, co je porouchané.

Něco se taky dá poznat z toho která jídla vám chutnají a která naopak nemusíte.

Chce to postupovat pomalu, opatrně a s rozvahou a léky když tak vysazovat po konzultaci s lékařem a ten vám nejspíš řekne, že nic nesmíte vysadit naráz, ale musíte postupně a pomalounku snižovat dávky.

Nutriční terapie zabere někdy už za pár dnů častěji to trvá déle a někdy to trvá pár měsíců - je to prostě velmi pomalé a nedá se to urychlit.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř úno 10, 2021 10:59 pm 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte pro 29, 2020 12:08 am
Příspěvky: 757
Ondrej93 píše:
Pokaždé, když si snížím dávky, tak začnu být podráždění, nervózní a mám záchvaty vzteku. Když léky vysadím úplně, tak mě všechno rozčiluje, jsem slovně agresivní a rozbíjím věci.

Ondrej, hnev je základná emócia, ktorá nám slúži na mobilizáciu, aby sme odstránili prekážku k cieľu - pričom tá prekážka môže byť fyzická (zmeškám dôležité stretnutie vďaka zápche na dialnici) alebo psychická (niekto si zo mňa robí opakovane žarty). Niektorí ľudia svoj hnev vytesňujú (a potom z ničoho nič "vybuchnú" pre maličkosť) = not good. Iní ho smerujú k sebe (holky s hraničnou poruchou si napr. často ubližujú rezaním) = not good. A ďalší ho smerujú na svoje okolie. Je to totiž jednoduchšie a menej bolestné, takže šéf si vybije hnev na tatínkovi, ten na manželke, tá na dcére a jej zostane už len mačka = not good.

Je úplne v poriadku, ak cítite hnev, takže základom je akceptácia (prijatie) stavu, takého, aký je. Nie je už v poriadku, ak si premietate svoj hnev na okolie - ale to pravdepodobne viete, len si nemôžete pomôcť. To sa občas stáva, hlavne v prípade závislosti - emócie majú fyziologický charakter, konkrétne hnev produkuje adrenalín. A ten je rovnako návykový ako heroín. Preto úzkostní ľudia si často svoju úzkosť regulujú pomocou "výbuchov hnevu".

Jediné riešenie je znížiť úzkosť (antidepresíva, bylinka třezalka je preukázateľne účinná) alebo získať náhľad (čo vás vytáča, aké situácie, akí ľudia), ktorý využijete tak, že 1- eliminujete stresor (alkoholik sa vyhýba barom) alebo 2- naučíte sa detekovať včas, kedy na vás začne prichádzať hnev a urobíte niečo, čo ste si vopred naplánoval. Dôležité je identifikovať situáciu, keď ešte necítite hnev, pretože emócie sú silnejšie ako myslenie a rozhodovanie (presne na to sú, aby nás ovládli a urobili sme niečo aj keď sa nám zrovna nechce). Prímer: Je to ako so sexom - už dopredu viete (samozrejme zo skúsenosti a z pozorovania = získania náhľadu), že za pár sekúnd príde orgazmus, a tak môžete urobiť príslušné opatrenia, aby... Ďalej je dôležité pripraviť si dopredu plán, čo urobíte, keď na vás začne prichádzať hnev (ja som si napríklad urobil kolečko okolo domu, to ma ukľudnilo; človeku, ktorý ma nasral, som povedal, nech mi dá 5 min pokoj, aby som to rozdýchal).

Na úzkosť a hnev je veľmi dobrá fyzická aktivita. Skúste si zistiť niečo o DBT (dialectical behavior therapy) alebo CBT (cognitive behavior therapy).

Môj obľúbený psychológ má zaujímavú prednášku o zvládaní krízových situácii.
https://www.facebook.com/watch/?v=4920020034736147

_________________
Fanatici všech zemí, vyližte si prdel!


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv úno 11, 2021 12:36 pm 
Offline

Registrován: úte úno 09, 2021 5:29 pm
Příspěvky: 2
Panické stavy ani úzkosti nemám. Ty věci jsem rozbíjel vždy jen, když mě někdo vytočil. Navíc si nejsem jistý, že opravdu mám ten aspergerův syndrom. Necítím se totiž jako asperger. Zapomněl jsem uvést, že ty léky léky beru také na neklid. Jedna léčitelka mě řekla, že mám slabou nervovou soustavu a problém s hormony.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv úno 11, 2021 7:26 pm 
Offline

Registrován: pát čer 08, 2018 10:44 am
Příspěvky: 586
Pokud máte předepsány SSRI a ty vám navíc pomáhají, tak je úplně jedno jak se pojmenuje to čím trpíte.
Podstatné je, že máte nějakou disbalanci neurotransmiterů, kterou těmi léky řešíte. Výše máte napsané co stojí za to zkusit, abyste si ujasnil co vám chybí/pomáhá a co naopak škodí.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 9 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz