Zdraví-AZ Vaše fórum o zdraví

Právě je čtv bře 28, 2024 9:41 pm

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 38 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: MIkrovlnné záření
PříspěvekNapsal: čtv led 17, 2013 11:46 pm 
Offline

Registrován: sob říj 02, 2010 10:19 pm
Příspěvky: 1106
ravima píše:
No, podle toho co píšete, zas tak moc představu o tom nemáte. Mikrovlny samozřejmě rozkmitávají v podstatě také jen molekuly vody (rozkmitávají dipóly molekul vody díky rezonanci). Jiné molekuly nerozkmitávají, nebo jen zanedbatelně. Pochybnosti vyvolává ale způsob, jakým jsou ty molekuly vody rozkmitávány, a ten je dost odlišný od normálního vaření. Kromě toho je také dost rozdíl, jakým způsobem mikrovlny mění ostatní molekuly. Např. v bílkovinách způsobují prostorové změny molekul, vznikají tedy různé stereoizomery, které normální vaření nezpůsobí. Je známo, že např. různé enantiomery stejné molekuly mají úplně jiný vliv na člověka, třeba vitamín C - kyselina L-askorbová se v těle chová úplně jinak, než kyselina D-askorbová.
V roce 1989 bioložka Dr. Lita Lee v časopise Lancet oznámila:
"V kojenecké směsi ohřívané v mikrovlnce konvertují určité transaminokyseliny na své syntetické cisisomery. Syntetické izomery, ať už cisaminokyseliny či mastné kyseliny, nejsou biologicky aktivní. Mimo to aminokyseliny L-proline konvertují na své d-isomery, známé neurotoxické [nervové] a nefrotoxické jedy [zasahují ledviny]. Je už dost špatné, že mnoho nemluvňat není kojeno, avšak mléčné náhražky (kojenecké výživy) jsou navíc jedovatější použitím mikrovln."
Podle české wikipedie k podobným výsledkům dospěli např. také lidé z katedry makromolekulární fyziky matfyzu (UK). Kdyby někdo našel tu studii (na stránkách té katedry žádné studie veřejně přístupné nejsou), tak sem dejte prosím odkaz.

Tak to je naprosto pravda a tady snad nikdo netvrdí, že je jakákoliv tepelná úprava kdovíjak prospěšná. Zvlášť to pečení podle mě není o moc lepší než mikrovlny...

Díky ravimo. Má intuice už před časem řekla mikrovlnce jasné ne, ale dosud jsme nenarazil na studie, které by to potvrdily


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MIkrovlnné záření
PříspěvekNapsal: pát led 18, 2013 10:45 am 
Offline

Registrován: úte pro 06, 2011 4:30 pm
Příspěvky: 102
sakul píše:
Díky ravimo. Má intuice už před časem řekla mikrovlnce jasné ne, ale dosud jsme nenarazil na studie, které by to potvrdily

Tak zatím je to všechno jedna paní povídala. Studie žádná \":|\"
Takže zůstáváme na úrovni víry, jak jsem psal na začátku \":wink:\"


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MIkrovlnné záření
PříspěvekNapsal: pát led 18, 2013 2:25 pm 
Offline

Registrován: úte led 08, 2013 8:52 pm
Příspěvky: 292
Kdo by dělal studii proti mikrovlnkám ? DDT bylo taky neškodný, stejně jako spousta éček v potravinách se nejdřív používala a postupně zakazovala, nebo někde jsou povolený a v jiný zemi zakázaný. A než se prosadilo že je kouření škodlivý, tak se taky dlouho tvrdilo že neškodí.
Minimálně ničí víc prospěšný látky a to mi stačí. Je to ze všech druhů tepelné úpravy nejhorší, včetně smažení.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MIkrovlnné záření
PříspěvekNapsal: pát led 18, 2013 8:46 pm 
Offline

Registrován: pon srp 30, 2010 2:07 pm
Příspěvky: 280
OndraN píše:
Tak zatím je to všechno jedna paní povídala. Studie žádná \":|\"
Takže zůstáváme na úrovni víry, jak jsem psal na začátku \":wink:\"

A když budete mít ty studie (které mimochodem nepochybně existují, jen nejsou (snadno)přístupné), tak už to nebude o víře? To je opravdu naivní \":-)\"


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MIkrovlnné záření
PříspěvekNapsal: sob led 19, 2013 8:58 pm 
Offline

Registrován: stř srp 04, 2010 12:31 am
Příspěvky: 153
Ono ty veškeré studie je potřeba vždy brát s rezervou, protože je to většinou jen pochybná statistika nějakého pozorovaného vzorku, který dostal vyšší intenzitu. Záření je vlnění a my se doslova topíme v oceánu různých vln. Jeho škodlivost vždy bude záležet na intenzitě a frekvenci, resp. na délce vlny (mikrovlnami se rozumí délka vln řádově milimetrů až decimetrů), dobou exposice, v neposlední řadě pak i na vnímavosti organismu. Hranice kdy jaké záření škodí a kdy je neškodné je těžko stanovitelná a bude vždy předmětem dohadů. Na straně jedné někdo varuje např. i před nepatrným vyzařováním mobilu kde je relativně krátká doba exposice, na straně druhé mobilní operátoři mají studie a hygienická stanoviska, že jejich vysílače (napájené vlastními trafostanicemi) nemají na lidi trvale žijící v jejich blízkosti, vůbec žádný vliv.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MIkrovlnné záření
PříspěvekNapsal: pon led 21, 2013 11:17 am 
Offline

Registrován: úte pro 06, 2011 4:30 pm
Příspěvky: 102
Jde mi o to, že se snažím spíš používat hlavu, než bezmezně věřit všemu, co se kde píše. A že to jsou leckdy pěkné kraviny. Snažím se prostě oddělit to podstatné, co mému zdraví prospívá a nebo moc neškodí a přitom se nevrátit do středověku a šmahem zavrhnout všechny přilepšení naší civilizace. Něco si mohu ověřit přímo na sobě, jaká strava mi svědčí a co zase ne. To je prostě individuální a každý člověk funguje trochu jinak. Taky jsem si ověřil, že se ke zdraví nelze prostě "prožrat", ikdybych konzumoval jen ty, pro mě nejvhodnější potraviny. Bez spousty pohybu na čerstvém vzduchu to prostě nejde. A tak bych mohl pokračovat.
A pak tady jsou věci, které moc ověřovat nemůžu. Tam mi nezbývá, než pátrat po informacích a analyzovat, jaké jsou na stranách příznivců a odpůrců argumenty. Ty si nějak interpretuji a na věc si udělám názor. A právě u mikrovlnných trub, je to docela zvláštní. Už se používají (masově) 40 let. Za tu dobu se neobjevila žádná konkrétní studie, říkající, vzniká to a to škodlivé... ty a ty vitamíny mizí.... ty a ty bílkoviny se transformují na to a to škodlivé .... Prostě nic takového jsem nenašel ani v knihách, ani an netu. Zato spousty různých, naprosto nekonkrétních a mírně řečeno, fyzikálně a chemicky pomýlených pindů.
Za sebe mohu říci, že považuji riziko používání MV za minimální a s klidným svědomím ji používám.
Pro klid duše jsem ještě oslovil jednoho kamaráda, který pracuje na výzkumu v Ústavu makromolekulární chemie a požádal ho o jeho názor a nějaké vysvětlení k údajné studii MFF UK, které je zmiňované na Wikipedii (studie se nedá najít na netu ani v databázi studií MFF UK).
Tady je jeho mail:

Ahoj Ondro,
je to samozřejmě blbost, už jen s přihlédnutím k tomu, že jde o 50 let testovanou technologii. Kolik léčiv má za sebou takovou dobu testování? Ta změna konformace molekuly se přihodí i při konvenčním ohřevu a ty priony (nemoc šílených krvav), s tím zřejmě nijak nesouvisí.
Ke změně konformace (prostorové struktury) bílkoviny (bílkovina je poly-mer z růyných aminokyselin, kdy jedna aminokyselina svým kyselým koncem -COOH drží druhou aminokyselinu za aminoskupinu -NH2, a celý motiv -CO-NH- se opakuje...) dochází například i při šlehání vaječného bílku na sníh.
Taková změna vede samozřejme k denaturaci (jinak poskládaná bílkovina ztrácí svou biologickou funkci), aniž by se měnilo chemické složení.
Priony jsou poškozené heat-shock proteiny, původně chránící buňku před teplem, kdy teplem poškozené bílkoviny uměly původně narovnávat, po poškození však vyrábějí jen svoje kopie. Moc jsem to nestudoval, je kolem toho dost studia. Předpokládá se že priony umí vzniknout spontáně, extra vzácně za přirozených podmínek a jen člověk jim pomohl, reckylací odpadu (masokostní moučky) se dostatečně namnožit.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MIkrovlnné záření
PříspěvekNapsal: pon led 21, 2013 9:43 pm 
Offline

Registrován: úte led 08, 2013 8:52 pm
Příspěvky: 292
No když se bez ní neobejdeš....
Já nevím k čemu bych jí používal. Na rozmrazení je lepší to jídlovčas vyndat, když to místo toho rozmrazím v mikrovlnce, tak je to hnusný. Kdo si kupuje třeba ty chemický chlazený jídla v umělý hmotě, tak na to je asi mikrovlnka ideální. A ještě když to sní plastovou vidličkou, tak ani neušpiní nádobí.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MIkrovlnné záření
PříspěvekNapsal: úte led 22, 2013 5:57 am 
Offline

Registrován: stř led 02, 2013 11:52 am
Příspěvky: 10
donedávna som sa o výživu a zdravie vôbec nezaujímal...moja dcérka nemohla byť kojená a preto mala vždy umelé mlieko, neskôr pila kravské mlieko...ale vždy od narodenia sme jej ho zohrievali v mikrovlnke a za päť rokov sme si nevšimli, že by mala nejaké problémy...podľa obvodnej lekárky brala najmenej antibiotík zo všetkých detí a skutočne sa teší pevnému zdraviu...osobne o mikrovlnke silne pochybujem a možno sa jej nadobro vzdám, ale na druhej strane musím uznať, že jej škodlivé účinky som si nevšimol...možno nejaké má, ale nie také intenzívne čo by človek v pohode nezvládol...v dnešnej dobe ľudia všetko spochybňujú...nech je to čokoľvek...takto sa človek nikam nedostane...len sa pohybujeme z extrému do extrému...často dôležitejšie veci neriešime...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MIkrovlnné záření
PříspěvekNapsal: úte led 22, 2013 12:08 pm 
Offline

Registrován: čtv pro 06, 2012 1:25 pm
Příspěvky: 12
My jídlo ohříváme už spoustu let a všichni jsou zdraví a v poho.Myslím,že je kolem mikrovlnky zbytečně strachu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MIkrovlnné záření
PříspěvekNapsal: úte led 22, 2013 12:17 pm 
Offline

Registrován: úte pro 06, 2011 4:30 pm
Příspěvky: 102
Pet píše:
...v dnešnej dobe ľudia všetko spochybňujú...nech je to čokoľvek...takto sa človek nikam nedostane...len sa pohybujeme z extrému do extrému...často dôležitejšie veci neriešime...

Tak to je přesně to, čeho si všímám čím dál víc. Proto jsem taky tady reagoval.
Kachně píše:
No když se bez ní neobejdeš....
Já nevím k čemu bych jí používal. Na rozmrazení je lepší to jídlovčas vyndat, když to místo toho rozmrazím v mikrovlnce, tak je to hnusný. Kdo si kupuje třeba ty chemický chlazený jídla v umělý hmotě, tak na to je asi mikrovlnka ideální. A ještě když to sní plastovou vidličkou, tak ani neušpiní nádobí.

Používám ji jen na ohřev. Pokud něco vezmu z lednice a nemám dost času, to nechat odležet na pokojovou teplotu, tak si to v té mikrovlnce přihřeji. Takové hnusy, jako polotovary a spol vůbec nejím. Ale když zbudou jáhly, rýže nebo pohanka, tak to nenechám přes noc na sporáku, kvůli plísním.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MIkrovlnné záření
PříspěvekNapsal: úte led 22, 2013 1:34 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28247
Bydliště: Poděbrady
nikilauda píše:
Dobrý den,

Zde http://www.zdravi-az.cz/Co_ovlivnime_a_co_ne_05.php píšete:
Citace:
Mikrovlnné vaření nejenže není přirozené ani zdravé, ale je pro nás daleko nebezpečnější, než je vůbec kdo ochoten připustit. Zamlčování těchto faktů a důkazů ve prospěch obchodu a průmyslu je obecně známá praxe.

Můžete zde prosím uvést odkaz na nezávislou "vědeckou" studii, která toto potvrzuje?
Vhledem k tomu, že se kolem tohoto tématu v posledních letech objevilo více takovýchto názorů, které vytvářejí dojem že takovéto studie existují, předpokládám že existují.
Bohužel jsem však žádnou na webu nenašel \":x\"

Děkuji

Možná bude mnohem jednodušší sem dát něco jiného z čeho si každý rozumný člověk odvodí jak je toto záření zdravé pro naše těla.

http://www.milanhein.cz/odkazy_erytrocyty.php

Podobně se pochopitelně chová krev při zapnutí mikrovlnky, vifi a dalších kravin v moderní domácnosti. Z uvedeného je jasné, že třeba bydlení v paneláku je pomalu sebevražedné konání, no každému dle gusta.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MIkrovlnné záření
PříspěvekNapsal: úte led 22, 2013 2:10 pm 
Offline

Registrován: stř srp 04, 2010 12:31 am
Příspěvky: 153
Jarda píše:
Možná bude mnohem jednodušší sem dát něco jiného z čeho si každý rozumný člověk odvodí jak je toto záření zdravé pro naše těla.

http://www.milanhein.cz/odkazy_erytrocyty.php

Podobně se pochopitelně chová krev při zapnutí mikrovlnky, vifi a dalších kravin v moderní domácnosti. Z uvedeného je jasné, že třeba bydlení v paneláku je pomalu sebevražedné konání, no každému dle gusta.

V paneláku u vifin to není sebevražedné ale vražedné, protože jako bydlící to tam nemohu ovlivnit. Pokud Vám by u domu postavili např. mobilní vysílač, tak si můžete max. stěžovat ale budete v tom muset žít. a tragedie je v té nedobrovolnosti. Jestliže si někdo mikrovlnky, vifiny, monitory, plasmy a mnohé další zdroje záření nandá domů, je to jeho volba. Trestuhodné je, pokud to musí snášet někdo jiný, aniž by chtěl.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MIkrovlnné záření
PříspěvekNapsal: úte led 22, 2013 2:41 pm 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte črc 21, 2009 7:32 am
Příspěvky: 480
Bydliště: Nové Město na Moravě
Pet píše:
donedávna som sa o výživu a zdravie vôbec nezaujímal...moja dcérka nemohla byť kojená a preto mala vždy umelé mlieko, neskôr pila kravské mlieko...ale vždy od narodenia sme jej ho zohrievali v mikrovlnke a za päť rokov sme si nevšimli, že by mala nejaké problémy...

ufff, promiňte, hrozné čtení, buďte rád, že je Vaše dcerka zdravá navzdory zátěžím, kterým je její organismus vystavován, jak popisujete

dneska je řada objektivních studií, které potvrzují, že jídlo ohřívané v mikrovlnce způsobuje rakovinu krve


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MIkrovlnné záření
PříspěvekNapsal: úte led 22, 2013 7:17 pm 
Offline

Registrován: pon srp 30, 2010 2:07 pm
Příspěvky: 280
Jindra píše:
dneska je řada objektivních studií, které potvrzují, že jídlo ohřívané v mikrovlnce způsobuje rakovinu krve

No když je jich řada, tak jistě nebude problém sem dát odkaz aspoň na jednu \":-)\" spousta lidí tady by to velmi ocenila, včetně mě.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MIkrovlnné záření
PříspěvekNapsal: úte led 22, 2013 7:40 pm 
Offline

Registrován: úte led 08, 2013 8:52 pm
Příspěvky: 292
Já bych řekl tak na 90 procent že to není škodlívé, jako že by to bylo rakovinotvorné, nebo tak.
Ale taky tak na 90 procent bych řekl že je to nejnešetrnější příprava pokrmů, cenných látek tam zůstane nejmíň ze všech druhů přípravy. A stejně jsem jí skoro nepoužíval, tak jsem jí před časem vyhodil a mám na lince o krám míň.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 38 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz