Zdraví-AZ Vaše fórum o zdraví

Právě je čtv bře 28, 2024 1:44 pm

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 103 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Spánek
PříspěvekNapsal: sob čer 29, 2019 1:54 pm 
Offline

Registrován: stř čer 15, 2016 2:52 pm
Příspěvky: 51
Co se dá dělat s tím když se každý den vzbudím v 6 ráno a připadne mi že trochu úzkostlivý. Sice se uklidníma a znovu usnu ale je to strašně otravné ....


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Spánek
PříspěvekNapsal: ned čer 30, 2019 7:15 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28242
Bydliště: Poděbrady
[quote="ondra258":dglxcpsx]Co se dá dělat s tím když se každý den vzbudím v 6 ráno a připadne mi že trochu úzkostlivý. Sice se uklidníma a znovu usnu ale je to strašně otravné ....[/quote:dglxcpsx]
To může mít více příčin, ale asi nejběžnější dvě jsou nízký krevní cukr protože máte málo kortizolu, nebo horší

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Spánek
PříspěvekNapsal: ned čer 30, 2019 9:28 am 
Offline

Registrován: stř čer 15, 2016 2:52 pm
Příspěvky: 51
[quote="Jarda":1nex9wbs]To může mít více příčin, ale asi nejběžnější dvě jsou nízký krevní cukr protože máte málo kortizolu, nebo horší

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Spánek
PříspěvekNapsal: ned čer 30, 2019 10:52 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28242
Bydliště: Poděbrady
ondra258 píše:
A ukázal by se ten nízký krevní cukr od nízkého kortizolu při raním odběru krve ?

Toť otázka, ale spíše ne, jde tam vždy o momentální stav a třeba za hodinu se již kortizol vyplaví a cukr stoupne do normálu. Běžně klientům radím si půjčit od nějakého cukrovkáře glukometr a papírky a změřit to v momentě kdy ten problém mám.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Spánek
PříspěvekNapsal: stř črc 17, 2019 3:41 pm 
Offline

Registrován: úte lis 23, 2010 9:24 am
Příspěvky: 68
[quote="Jarda":2ullqdig]To může mít více příčin, ale asi nejběžnější dvě jsou nízký krevní cukr protože máte málo kortizolu, nebo horší

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Spánek
PříspěvekNapsal: stř črc 17, 2019 9:13 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28242
Bydliště: Poděbrady
indiga píše:
Pan Jarda ja som mala podobné problémy ako pán v príspevku, na ktorý ste mu napísal hore citovanú radu. Ráno sa budím často dolámaná, neviem sa prebrať, som nervózna, taká nepokojná,často s bolesťou hlavy. večer som nemala nikdy problém zaspať a ani v noci sa nebudím, len tie strašné rána. Podľa vašej rady som si zmerala viackrát po sebe cukor glukometrom hneď po zobudení a vyšli hodnoti pod 3,5, čiže hypoglykémia. Poradíte mi čo by mohlo na to pomôcť?ĎAKUJEM

Asi nejjednodušší by bylo vypít trochu pomerančového džusu se solí a menším množstvím olivového oleje, to cukr ihned zvedne a udrží ve vyšších hodnotách docela dlouho. Pochopitelně je dobré se pokud možno hned po probuzení najíst, ideálně nejdéle do hodiny po probuzení. Také by pomohlo dávat si ráno jednu tobolku adrenal cortexu tedy lehce zvednout kortizol a ten pak vyrobí cukr z tuku nebo bílkovin. Pokud bolí hlava zaměřil bych se na střevní šmejdy protože vám podle všeho dělají v nočních hodinách ve střevě svoje rejdy tím spotřebováváte kortizol a ráno ho pak je málo tedy ladit střevo.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Spánek
PříspěvekNapsal: čtv črc 25, 2019 9:23 am 
Offline

Registrován: úte lis 23, 2010 9:24 am
Příspěvky: 68
[quote="Jarda":35411oe1]To může mít více příčin, ale asi nejběžnější dvě jsou nízký krevní cukr protože máte málo kortizolu, nebo horší

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Spánek
PříspěvekNapsal: čtv črc 25, 2019 10:20 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28242
Bydliště: Poděbrady
indiga píše:
1. Dá sa nejak pôsobiť na ten kortizol už večer pred spaním, aby ten nízky krvný cukor ani nevznikol?
2.Akým mechanizmom spôsobí ten kortizol pokles toho krvného cukru?
3.A ešte mám jednu otázku mimo spania,keď sa pri strese uvoľní kortizol, aká látka je jeho "protihráč"ktorý telo vráti späť do ukľudnenia?
ĎAKUJEM

1) Kortizol by se musel večer zvednout třeba adrenal cortexem, ovšem to není ideální forma, lepší je ho zvednout ráno a pokud možno nevyčerpat v průběhu dne.
2) Kortizol to nezpůsobuje, způsobí to jeho nedostatek protože pak tělo není schopno si produkovat cukr z tuku a bílkovin podle momentální potřeby.
3) Protihráč není, je potřeba se udržovat v klidu, což se dá zajistit dodáním hormonů, množstvím různých bylin, případně existují i léky které bohužel mají prakticky vždy vedlejší účinky.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Spánek
PříspěvekNapsal: úte led 28, 2020 11:31 pm 
Offline

Registrován: sob zář 01, 2018 11:00 pm
Příspěvky: 525
Čerpané zo stránky WWW.NORMALBREATHING.ORG


Zatiaľ čo väčšina internetových zdrojov vrátane oficiálnych lekárskych webových stránok odporúča spánok na chrbte ako najlepšiu polohu na spánok, lekárske dôkazy (26 publikovaných klinických štúdií) odhalili, že spánok na chrbte bol najhoršou pozíciou pri nasledujúcich stavoch:
- Astma (Ballard a kol., 1991)
- Astma a alergie u pískotov u detí (Ponsonby et al, 2004)
- Astma (nočná) (D'Alonzo & Ciccolella, 1996)
- Bolesť chrbta v tehotenstve (Fast & Hertz, 1992) *
- Bruxizmus a prehĺtanie (Miyawaki et al, 2003)
- Bruxizmus, zaťaté epizódy a gastroezofageálny reflux (Miyawaki et al, 2004)
- Pacienti s chronickou respiračnou nedostatočnosťou (Ambrogio et al, 2009)
- Kašeľ (nočné) a záchvaty proti kašľu (Bonnet et al, 1995)
- GERD (gastroezofageálna refluxná choroba) (Khoury a kol., 1999; Wang a kol., 1999)
- Geriatrické lôžka (Hjalmarsen & Hykkerud, 2008) *
- Pacienti so srdcovým zlyhaním s apnoe z centrálneho spánku / Cheyne-Stokes (nepravidelné) dýchanie (Joho a kol., 2010; Szollosi a kol., 2006 *)
- Nepravidelné alebo pravidelné dýchanie (Hudgel et al, 1993)
- Tehotenstvo (Trakada a kol., 2003) *
- Apnoe spánku (Ingman a kol., 2004; Yoshida, 2000; Matsuzawa a kol., 1995; Miura e tal, 1992; Kavey a kol., 1985)
- Ochrnutie spánku a desivé halucinácie (Kompanje, 2008; Cheyne, 2002)
- Chrápanie, hypopnea a apnoe (Jan et al, 1994)
- Mŕtvica s apnoe na spánok (Brown a kol., 1998)
- Zdvih (starší pacienti) (Schubert & Horaud, 1994)
- Tuberkulóza (pľúcna) liečená torakoplastikou (Brander a kol., 1993) *

_________________
Od 13.8. 2020 tu uz nikdy nepridem (teste sa). Idem sa pokusit zachranit svoj zivot - psychika ma dava prilis dole.... Som sklamany ZO VSETKEHO, bohuzial.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Spánek
PříspěvekNapsal: úte kvě 05, 2020 11:45 am 
Offline

Registrován: čtv úno 03, 2011 5:09 pm
Příspěvky: 394
Máte někdo zkušenosti s nakloněnou postelí? Údajně je zdravé spát na nakloněné rovině, kde hlava je výše než nohy. Chtěl bych takto vyvýšit postel, jen nevím jestli u taštičkové matrace nebude problém, že pak nebude tlak na pružiny kolmý ale pod úhlem, co myslíte?
A nemáte někdo tip na levnou kvalitní taštičkovou matraci, nebo jakou levnější matraci ideálně koupit?
Děkuji.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Spánek
PříspěvekNapsal: stř kvě 06, 2020 10:37 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28242
Bydliště: Poděbrady
Igi píše:
Máte někdo zkušenosti s nakloněnou postelí? Údajně je zdravé spát na nakloněné rovině, kde hlava je výše než nohy. Chtěl bych takto vyvýšit postel, jen nevím jestli u taštičkové matrace nebude problém, že pak nebude tlak na pružiny kolmý ale pod úhlem, co myslíte?
A nemáte někdo tip na levnou kvalitní taštičkovou matraci, nebo jakou levnější matraci ideálně koupit?
Děkuji.

Zkušenosti s většinou těch věcí bohužel nemám a odpovědi neznám, zhodnotit mohu pouze ten náklon postele a ten lze určitě doporučit.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Spánek
PříspěvekNapsal: pát srp 07, 2020 9:34 am 
Offline

Registrován: sob zář 03, 2016 10:06 am
Příspěvky: 207
taky by mě zajímalo, jak mohu zlepšít kvalitu spánku. přijde mi to strašně nevypočitatelná, protože za stejných podmínek spím někdy skvěle, a někdy takovým hnusným, mělkým spánkem, po kterém sem rozbitý jak sarajevo a celej den je pak zabitý.
dřív sem hodně čuměl do notebooku na různá videa na youtube, nicméně, to už sem omezil. max kouknu na film v televizi, a před spaním vše vypínám. nejradši si čtu knížku. spím v tmavé místnosti. přesto se mi pravidelně stává, že a) nemohu usnout, a nebo se budím pravidelně ve stejný čas - okolo 3:10, 3:15 hodin v noci. někdy se pak budím i v po páté hodině, pak většinou spím do osmi. usínám okolo 23 hodin, hodinově tedy naspím dost. stejně ale cítím, že to není ideální. pomáhá mi persen, po tom se spí lépe, ale stejně se po té třetí vzbudím. dále taky obecně horší spánek sleduju ve dny, kdy cvičím. večer cvičit rozhodně nemůžu, to bych nespal do 2 hodiny v noci.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Spánek
PříspěvekNapsal: pát srp 07, 2020 10:51 am 
Offline

Registrován: pon srp 01, 2011 9:10 pm
Příspěvky: 143
Igi píše:
Máte někdo zkušenosti s nakloněnou postelí? Údajně je zdravé spát na nakloněné rovině, kde hlava je výše než nohy. Chtěl bych takto vyvýšit postel, jen nevím jestli u taštičkové matrace nebude problém, že pak nebude tlak na pružiny kolmý ale pod úhlem, co myslíte?
A nemáte někdo tip na levnou kvalitní taštičkovou matraci, nebo jakou levnější matraci ideálně koupit?
Děkuji.

Podložil jsem si čelo postele u nohou dvěmi cihlami. Nohy výše umožní lehkou noční autotransfůzi - odvod žilní krve z nohou samospádem - pro starší ročníky mého typu vítaná akce. Abych se nebudil s hlavou na druhém čele postele podložil matraci u hlavy aby byla hlava téměř na úrovni nohou. Takové matracové véčko mi velmi vyhovuje do doby, než se otočím ve spánku na břicho \":-)\"


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Spánek
PříspěvekNapsal: pát srp 07, 2020 11:07 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28242
Bydliště: Poděbrady
bodhisutfa píše:
taky by mě zajímalo, jak mohu zlepšít kvalitu spánku. přijde mi to strašně nevypočitatelná, protože za stejných podmínek spím někdy skvěle, a někdy takovým hnusným, mělkým spánkem, po kterém sem rozbitý jak sarajevo a celej den je pak zabitý.
dřív sem hodně čuměl do notebooku na různá videa na youtube, nicméně, to už sem omezil. max kouknu na film v televizi, a před spaním vše vypínám. nejradši si čtu knížku. spím v tmavé místnosti. přesto se mi pravidelně stává, že a) nemohu usnout, a nebo se budím pravidelně ve stejný čas - okolo 3:10, 3:15 hodin v noci. někdy se pak budím i v po páté hodině, pak většinou spím do osmi. usínám okolo 23 hodin, hodinově tedy naspím dost. stejně ale cítím, že to není ideální. pomáhá mi persen, po tom se spí lépe, ale stejně se po té třetí vzbudím. dále taky obecně horší spánek sleduju ve dny, kdy cvičím. večer cvičit rozhodně nemůžu, to bych nespal do 2 hodiny v noci.

Vám se evidentně poradit nedá, již možná rok vám píšu aby jste tu nesmyslnou zátěž prostě zrušil a vy to stále pokoušíte, někomu se prostě poradit nedá. To je tak složité pochopit že když se před spaním projdete třeba 30-60 minut na čerstvém vzduchu bude spát dobře a pokud budete cvičit v smradlavé posilovně tak neusnete pomalu vůbec.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Spánek
PříspěvekNapsal: pát srp 07, 2020 12:29 pm 
Offline

Registrován: sob zář 03, 2016 10:06 am
Příspěvky: 207
já tu zátěž nechci úplně zrušit, jen sem ji omezil na třeba 2x týdně, a nebo na četnější, ale výrazně kratší trénink.ytaky už nehrotím intenzitu, jedu prostě lehčeji. přiměřená zátěž by přece měla mít jen samé plusy. spíš mě zajímá, jak těn spánek zlepšit. jinak co se mých problémů týče: spínek, únava... viděl bych to nejspíš na to, čemu se říká "adrenální vyčerpání". a o tom je tu celé vlákno. takže první co udělám ted je, že úplně vysadím kofein. zlepším spánek. a snížím onu zátěž na minimum.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 103 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz