Zdraví-AZ Vaše fórum o zdraví

Právě je pát bře 29, 2024 12:53 am

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 18 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Jáhlový koláč s meruňakmi
PříspěvekNapsal: ned čer 26, 2011 1:30 pm 
Offline

Registrován: ned čer 26, 2011 1:13 pm
Příspěvky: 2
250 ml - Jáhly
750 ml - Voda
Propláchnuté jáhly vsypeme do vroucí,
lehce osolené vody a pod pokličkou vaříme
bez míchání na nejmírnějším plameni
20 minut. Necháme krátce vychladnout.
4 lžíce - Olej
200 ml - Kukuřičná nebo jahlová mouka hladka
2 lžíce - Kukuřičny škrob
5 lžic - Jablečny koncentrát (nebo cukr)
¼ lžičky - Skořice mletá
Špetka - Zázvor mletý
4 lžice – Kokos
2 odměrky – Stevie prášek (pod názvem Sladký polibek)
Do teplých jáhel přidáme olej, mouku, škrob,
jablečný koncentrát nebo hroznový cukr, skořici,
zázvor a kokos. Umícháme vlhké těsto, které
rozprostřeme do formy na pečící papír. Pokud
by těsto bylo sypké, přidáme horkou vodu.
Meruňky čerstvé půlené
Špetka – Sůl
4 lžíce – Rýžová instantní kaše nebo mouka (může být i jáhlová nebo kukuřičná)
2 lžíce – Hroznový cukr (nebo jiný)
3 lžíce – Rýžové mléko sušené
2 - 3 lžíce – Olej
Na těsto rozprostřeme půlené meruňky nebo třešně, které jsme promíchali se špetkou soli, aby se vytáhla sladivost ovoce. Pečeme přibližně 20 minut, potom předpečený koláč posypeme drobenkou, kterou jsme umíchali z rýžové mouky, sušeného mléka, cukru a oleje. Dopečeme, dokud drobenka nezezlátne.

Na fotce je jáhlový koláč s jablky z knihy Přirozeně bez lepku a bez mléka, více na http://www.prirozenebezlepku.cz
Tuto obměnu připravíme tak, že na jáhlové těsto naklademe pokrájená jablka, upečeme a ještě horká jablka potřeme rozehřátou zavařeninou a posypeme strouhaným kokosem.


Přílohy:
Poznámka: Jáhlový koláč s jablky
jahlovy_kolac.jpg
jahlovy_kolac.jpg [ 28.21 KiB | Zobrazeno 21107 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jáhlový koláč s meruňakmi
PříspěvekNapsal: pát črc 08, 2011 7:59 am 
Offline

Registrován: pon čer 27, 2011 11:17 am
Příspěvky: 60
Ahojte, ja robím rodine takyto kolác z prosa.
Uvarím proso málinko posolím, pridám olivovy alebo kokosovy olej a pár lyziciek ryzovej múky alebo pohánkovej alebo rozomeliem proso na kávomlynceku a pridám. Premiesam a natriem na plech. Zvlást uvarim marhule neskor slivky proste ovocie ktoré momentálne je, pridám trovhu hnedého cukru alebo xylit alebo lístocky stevie skoricu ked ovocie zmakne, dám ho na proso. Pomeliem mak, zasypem ovocie a mak polejem medovou vodou a dám zapiect.
Neviem ci minerály napríklad z maku sa pecením strácajú, neviete gazdinky?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jáhlový koláč s meruňakmi
PříspěvekNapsal: pát črc 08, 2011 9:11 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28247
Bydliště: Poděbrady
Joy píše:
Ahojte, ja robím rodine takyto kolác z prosa.
Uvarím proso málinko posolím, pridám olivovy alebo kokosovy olej a pár lyziciek ryzovej múky alebo pohánkovej alebo rozomeliem proso na kávomlynceku a pridám. Premiesam a natriem na plech. Zvlást uvarim marhule neskor slivky proste ovocie ktoré momentálne je, pridám trovhu hnedého cukru alebo xylit alebo lístocky stevie skoricu ked ovocie zmakne, dám ho na proso. Pomeliem mak, zasypem ovocie a mak polejem medovou vodou a dám zapiect.
Neviem ci minerály napríklad z maku sa pecením strácajú, neviete gazdinky?

Minerály se sice neztrácejí, ale přecházejí do anorganické formy.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jáhlový koláč s meruňakmi
PříspěvekNapsal: pát črc 08, 2011 12:00 pm 
Offline

Registrován: ned čer 26, 2011 1:13 pm
Příspěvky: 2
Když mluvíte o tom máku, zrovna dneska jsem udělala tuto obměnu:
Uvařené jáhly jsem smíchala s jáhlovou a pohankovou moukou, přidala jsem trochu škrobu a vinný kámen, přistrouhala jsem jablko a s trochou hroznového cukru, rozinek a skořice jsem dala zapéct. Navrch jsem udělala bílou polevu z hustého pudingu z kukuřičného škrobu s trochou oleje a rýžového mléka, aby to trochu vypadalo:)


Přílohy:
Poznámka: Na fotce je sice kukuřičný makovec, ale přiložila jsem ji, protože vypadá dost podobně.
kukuricny_makovec_maly.jpg
kukuricny_makovec_maly.jpg [ 33.16 KiB | Zobrazeno 21019 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jáhlový koláč s meruňakmi
PříspěvekNapsal: pát črc 08, 2011 11:13 pm 
Offline

Registrován: čtv čer 03, 2010 2:10 pm
Příspěvky: 435
Můj bezlepkový prvopokus:
Těsto: uvařit 300g pohanky, smíchat s 200g pokrájených předem namočených rozinek, trochu skořice, vanilky, cca 300g mouky (rýžová, kukuřičná), hrst pomletého lněného semínka, něco oleje a vody, aby šlo vypracovat těsto.
Navrch mísu očištěného rybízu a drobenku z mouky, oleje a hnědého cukru či jiného sladidla.

_________________
You cannot solve a problem with the same thinking that created it.” – Albert Einstein


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jáhlový koláč s meruňakmi
PříspěvekNapsal: sob črc 30, 2011 1:38 pm 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte črc 21, 2009 7:32 am
Příspěvky: 480
Bydliště: Nové Město na Moravě
Jsou to tady v tomhle vlákně moc pěkné recepty, ale zkuste to přece bez toho vaření. Pohanku jen namočte na pár hodin no a jáhly - to už se mi sbíhají sliny - jáhly pomelu na mouku, z té udělám těsto, na něj nastrouhaná jablka (já rád sladké, tak přislazuju máčenými rozinkami) a tahle jáhlová buchta chutná téměř stejně jako pečená (to mne velmi překvapilo a potěšilo, když jsem ji ochutnal poprvé). Jáhlová buchta totálně vyřešila moji dlooouholetou závislost na pečivu, už mám díky jáhlům chutné řešení ukuchtěné za syrova, za studena.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jáhlový koláč s meruňakmi
PříspěvekNapsal: ned črc 31, 2011 7:43 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28247
Bydliště: Poděbrady
Jindra píše:
Jsou to tady v tomhle vlákně moc pěkné recepty, ale zkuste to přece bez toho vaření. Pohanku jen namočte na pár hodin no a jáhly - to už se mi sbíhají sliny - jáhly pomelu na mouku, z té udělám těsto, na něj nastrouhaná jablka (já rád sladké, tak přislazuju máčenými rozinkami) a tahle jáhlová buchta chutná téměř stejně jako pečená (to mne velmi překvapilo a potěšilo, když jsem ji ochutnal poprvé). Jáhlová buchta totálně vyřešila moji dlooouholetou závislost na pečivu, už mám díky jáhlům chutné řešení ukuchtěné za syrova, za studena.

Bacha na to, sladké je pořád sladké a pokud je člověk prolezlý kvasinkou ani tento postup ho nijak dostatečně nechrání, ale jinak jde o dobrý nápad.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jáhlový koláč s meruňakmi
PříspěvekNapsal: úte srp 30, 2011 11:03 pm 
Offline

Registrován: úte dub 26, 2011 8:57 pm
Příspěvky: 560
kolac som vyskusala, pouzila som jablka, sladila som hroznovm cukrom v buducnosti by som uvazovala nad steviou, no bojim sa ist do toho, steviu mam vyskusanu do kavy, zel. salatu pre dieta a do kase, vsade v pohode, no niekto mi raz vravel, v ze sa mu to v kolaci stratilo, nemate niekto skusenost? mam aj praso z listkov, aj kvapky.

no a kolacik mal u dietata uspech, co ma tesi. kazdopadne vsak, proso ma podla mna taku trochu divnu chut, dietatu nic nevadilo, ja som si vsak davnejsie robila kasu a vadilo mi to, co mozem s tou chutou urobit? pomoze po namoceni tu vodu zliat a varit (sparit) v novej?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jáhlový koláč s meruňakmi
PříspěvekNapsal: stř srp 31, 2011 6:29 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28247
Bydliště: Poděbrady
ovekyska píše:
kolac som vyskusala, pouzila som jablka, sladila som hroznovm cukrom v buducnosti by som uvazovala nad steviou, no bojim sa ist do toho, steviu mam vyskusanu do kavy, zel. salatu pre dieta a do kase, vsade v pohode, no niekto mi raz vravel, v ze sa mu to v kolaci stratilo, nemate niekto skusenost? mam aj praso z listkov, aj kvapky.

no a kolacik mal u dietata uspech, co ma tesi. kazdopadne vsak, proso ma podla mna taku trochu divnu chut, dietatu nic nevadilo, ja som si vsak davnejsie robila kasu a vadilo mi to, co mozem s tou chutou urobit? pomoze po namoceni tu vodu zliat a varit (sparit) v novej?

Proso je normálně trochu hořké a je vhodné ho spařit a pak teprve vařit, což podstatnou část hořkosti odstraní.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jáhlový koláč s meruňakmi
PříspěvekNapsal: stř srp 31, 2011 11:04 am 
Offline

Registrován: úte dub 26, 2011 8:57 pm
Příspěvky: 560
Jarda píše:
Proso je normálně trochu hořké a je vhodné ho spařit a pak teprve vařit, což podstatnou část hořkosti odstraní.

Trochu mám v tom chaos,
spariť znamená zaliať vriacou vodou a nechať nejakých 20 minút stáť a potom ho dať proste variť? Mne sa práve nezdá horké, len chuť je zvláštna na moje chuťové bunky.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jáhlový koláč s meruňakmi
PříspěvekNapsal: sob zář 03, 2011 10:25 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28247
Bydliště: Poděbrady
ovekyska píše:
Trochu mám v tom chaos,
spariť znamená zaliať vriacou vodou a nechať nejakých 20 minút stáť a potom ho dať proste variť? Mne sa práve nezdá horké, len chuť je zvláštna na moje chuťové bunky.

Spařit je zalít na pár minut vyříci vodou a poté slít, to píšete správně, ale těch dvacet minut se mě zdá dost, já bych to viděl tak do pěti minut. Jinak můžete mít koupené i nějaké staré, tak vyzkoušejte nějaké jiné proso a pokud bude chuť jiná, tak toto je nutné vyhodit, to je pak asi žluklé, nebo plesnivé.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jáhlový koláč s meruňakmi
PříspěvekNapsal: úte zář 20, 2011 3:39 pm 
Offline

Registrován: čtv čer 03, 2010 2:10 pm
Příspěvky: 435
Právě jsem dopekla jednoduchý a přitom výborný koláč:

Spaříme a uvařime 3/4 balení jahel. Přidáme pokrájené hrozinky (množství dle toho, jak moc to chceme sladké) a 1/4 balení kukuřiční mouky rozmíchané ve vodě. Dáme na plech a do těsta zatlačíme co nejhustěji půlky švestek.

Pouhé 4 ingredience a jak je to dobré \":D\" Možná by ještě bylo lepší snížit množství těsta, aby ještě více vynikly švestky, je to geniální ovoce. Kdo chce, může pocukrovat skořicí.

_________________
You cannot solve a problem with the same thinking that created it.” – Albert Einstein


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jáhlový koláč s meruňakmi
PříspěvekNapsal: úte zář 20, 2011 3:52 pm 
Offline

Registrován: úte dub 26, 2011 8:57 pm
Příspěvky: 560
Kometa píše:
Právě jsem dopekla jednoduchý a přitom výborný koláč:

Spaříme a uvařime 3/4 balení jahel. Přidáme pokrájené hrozinky (množství dle toho, jak moc to chceme sladké) a 1/4 balení kukuřiční mouky rozmíchané ve vodě. Dáme na plech a do těsta zatlačíme co nejhustěji půlky švestek.

Pouhé 4 ingredience a jak je to dobré \":D\" Možná by ještě bylo lepší snížit množství těsta, aby ještě více vynikly švestky, je to geniální ovoce. Kdo chce, může pocukrovat skořicí.

mne tam vadi ta kukuricna muka, taku divnu pachut to ma.nabuduce ju nedam.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jáhlový koláč s meruňakmi
PříspěvekNapsal: stř zář 21, 2011 9:54 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28247
Bydliště: Poděbrady
ovekyska píše:
mne tam vadi ta kukuricna muka, taku divnu pachut to ma.nabuduce ju nedam.

U té dost záleží na způsobu mletí a druhu kukuřice, čili je potřeba si to trochu nastudovat.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jáhlový koláč s meruňakmi
PříspěvekNapsal: stř zář 21, 2011 9:58 am 
Offline

Registrován: úte dub 26, 2011 8:57 pm
Příspěvky: 560
Jarda píše:
U té dost záleží na způsobu mletí a druhu kukuřice, čili je potřeba si to trochu nastudovat.

kupila so nejaku bio, ale zjavne nie je bio ako bio, toto sa utrafit neda. ja som su tuto muku predstavovala ako vonavu, chutovo podobnu kukuroci varenej (uz v upecenom stave. )
este mozno skusim kupit kukuricnu krupicu a tu si pomliet sama.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 18 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz