Zdraví-AZ Vaše fórum o zdraví

Právě je pát dub 19, 2024 1:06 am

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 1182 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 79  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Podmáslí, kefír, jogurt
PříspěvekNapsal: pát bře 12, 2010 12:56 pm 
Offline

Registrován: úte led 12, 2010 8:11 pm
Příspěvky: 68
Bydliště: Praha 5-Smichov
VEVERKO,
byla bys tak hodna a popsala me strucne,jak narocne je chovat kozu,co k tomu potrebuji,co prevazne zerou a tak.Mam zahradu cca 700m2,urcita cast je okrasna ,zbytek slouzi k obdelavani \":)\"
Tak by me zajimalo jak je to s mlekem,ma koza mleko jen pri mladatech ci i potom?A jaka je pece o kozu v zime?To vis,jsem puvodem z vesnice,ale od mala ziju ve meste,takze mam blbe dotazy z nevedomosti.
diky moc za tvou odpoved.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Podmáslí, kefír, jogurt
PříspěvekNapsal: sob bře 13, 2010 9:05 am 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte bře 02, 2010 8:27 am
Příspěvky: 277
Maria píše:
VEVERKO,
byla bys tak hodna a popsala me strucne,jak narocne je chovat kozu,co k tomu potrebuji,co prevazne zerou a tak.Mam zahradu cca 700m2,urcita cast je okrasna ,zbytek slouzi k obdelavani \":)\"
Tak by me zajimalo jak je to s mlekem,ma koza mleko jen pri mladatech ci i potom?A jaka je pece o kozu v zime?To vis,jsem puvodem z vesnice,ale od mala ziju ve meste,takze mam blbe dotazy z nevedomosti.
diky moc za tvou odpoved.

Jejdanánky, to se mi sem nevleze. \":D\" Nicméně koza je velice nenáročná. Potřeba je koza. Občas se objeví na netu i inzerát starší kozy / 2 -3 roky / a po kůzlatech, rozdojená. Je dobré mít chlívek, nebo aspoň krytý, zateplený přístřešek, aby zvládla zimu, deště... Pak nějakou pastvinu.
V létě jsou kozy převážně venku a baští si z přírody. Letos budou u nás 4 kozy a mám na to 2 hektary, což nespasou a zbude i na sečení. Když mají mlsnou, vezmu je do luk jak psíky a napasou se také. Pokud bude mít menší prostor, není problém chodit sekat trávu a nosit jí to do ohrady.
I to mnozí lidé řeší, že ji přivážou na obojku a provaze. Spásá si kolem sebe a pak ji převedou o kus dál. Miluje kopřivy. Ty jak jsou vzrostlé, sekám a suším na zimu ve svazcích. Mají rády šrot z ječmene, veškerou zeleninu i ovoce. I větve ze stromů, když prořezáváme rády okusují.
V zimě bez zeleného potřebují dostatek sena , slámu jako podestýlku a pelíšky mají ze sena, aby jim bylo teplo. Koza obrůstá srstí a z jara jsou jak psíci s hustou podstadou. Zimní krmení obnáší i šroty, vitamíny a v mrazech vařím teplou baštu. Loni si na to zvykly od října a vyžadují stále. \":D\"
Dávám pozor, aby jim nepřerůstaly paznechty. To se při stabilním stání na měkkém může stát.
Mléko - koza se dá dojit až po kůzlatech. Když jsou mrňousům 3 týdny, chodím na ochutnávku. A pomalu ji zvykám po ždibcích na dojení. Plná dojivost je po odstavu mladých, po 6-7 týdnech, podle jak kozlátka rostou. Pak dojím 2x za den a šmakujeme si.
Další březost si plánuji a od toho se odvíjí délka dojení kozenky. Zapoměla jsem na vodu. Tu potřebuje také. \":D\"
A ještě jsem opoměla vitamíny a minerální lizy. Kór v zimním období jsou důležitým zdrojem, kdy si kozenky nemohou najít venku v přírodě samy co potřebují. \":(\" Zima je darebná. Není to obsažný příspěvek. Jen úplně malinký základ. \":D\"
Jináč kozy jsou velice společenské mírumilovné. Snesou se i s ostatními zvířaty.
Kozenky se dají chovat jak na vsi, tak i ve městě. Jen do bytovky mi neštimují. \":(\" Můžete ji mít i jako hlídacího drobečka. Existuje spousta plemen koz a určitě by jste si vybrala i podle svých představ a podmínek, co by se k Vám nejlépe hodilo.

_________________
Příroda je mocná čarodějka.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Podmáslí, kefír, jogurt
PříspěvekNapsal: sob bře 13, 2010 10:02 pm 
Offline

Registrován: pon bře 08, 2010 2:47 pm
Příspěvky: 74
Máme doma houbičku. Hurá.... Ochutnali jsme tvaroh, kfír, sýr i jogurt z přírodního kozího mlíka a je to fakt dobrý. Budu si to doma dělat taky.
A už uvažujeme o stěhování někam z města a o chovu koz.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Podmáslí, kefír, jogurt
PříspěvekNapsal: pon bře 22, 2010 12:04 pm 
Offline

Registrován: pon bře 23, 2009 8:52 am
Příspěvky: 101
Milá VEVERKO, v červnu po odstavení od "matky kozy" - si jedno kůzle odnesu domů..Ještě jednu radu, jak s připouštěním, letos na podzim, nebo je lepší až za rok? Díky


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Podmáslí, kefír, jogurt
PříspěvekNapsal: pon bře 22, 2010 12:39 pm 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte bře 02, 2010 8:27 am
Příspěvky: 277
Petra píše:
Milá VEVERKO, v červnu po odstavení od "matky kozy" - si jedno kůzle odnesu domů..Ještě jednu radu, jak s připouštěním, letos na podzim, nebo je lepší až za rok? Díky

Jupííííííííííí To mám radost.
Zdravím, koza aby se mohla svědomitě připustit musí být dobře rostlá a ,,silná samice".
Já prvně kryji po roce života. Krýt na půl roce se mi zdá brzy. Sice jsem se s tím setkala, ale obnášelo to problémy. U některých koz dříve, jindá po letech.. Tedy když budete mít teď malou kozenku, doporučuji krytí ji při jarní říji. Do té doby budete báječné kamarádky a připravíte se důkladně na vše potřebné, včetně správného kozlíka. \":D\" Popřípadě se můžete i tam s lidmi domluvit na odběru dobrot. Třeba Vám vyjdou vstříc, aby jste měli vše hned a pochutnávali si i na kefírku. \":)\"

_________________
Příroda je mocná čarodějka.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Podmáslí, kefír, jogurt
PříspěvekNapsal: pon bře 22, 2010 1:33 pm 
Offline

Registrován: pon bře 23, 2009 8:52 am
Příspěvky: 101
Veverko, čím víc čtu, jaký má nároky koza na potravu...no hlavně na to zelený co do množství...\":-(\"
výběh by měla u nás opravdu malý, kolik denně trávy bych musela nasekat ?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Podmáslí, kefír, jogurt
PříspěvekNapsal: pon bře 22, 2010 1:43 pm 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte bře 02, 2010 8:27 am
Příspěvky: 277
Petra píše:
Veverko, čím víc čtu, jaký má nároky koza na potravu...no hlavně na to zelený co do množství...\":-(\"
výběh by měla u nás opravdu malý, kolik denně trávy bych musela nasekat ?

Když malý výběh, tak aspoň kolec ráno, odpoledne pokud by bylo kam tak na procházku, ať se namlsá a na noc seno. V tom by neměla být omezena. Milují i stromy. Pokud někde budou teď ořezávat, klidně schovajte do stínu, chladna, i když oschnou rády to žužlají. Někdá si smlsnou i na jehličnanech. Někdo kozu uvazuje a má taky jen omezený prostor, tak Vy ji dopřejete aspoň volný výběh, i když malý. Jináč jí můžete dopřát zeleninu a ovoce. Bude ráda za vše co je čerstvé.

_________________
Příroda je mocná čarodějka.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Podmáslí, kefír, jogurt
PříspěvekNapsal: čtv bře 25, 2010 1:54 pm 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv bře 11, 2010 8:31 pm
Příspěvky: 26
Tak mám doma tu houbu a právě dělá kefír, mám otázky, po čem má být ten kefír cítit? Kefír z obchodu to tedy po čichu nepřipomíná ani náhodou. Vhledem k zatím nulovým zkušenostem nevím jak případně poznat jestli to je nebo není zkažené. Mléko mám čerstvé kravské od drobného chovatele.
Je lepší dělat ten kefír ve tmě nebo na světle, je v tom nějaký rozdíl?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Podmáslí, kefír, jogurt
PříspěvekNapsal: čtv bře 25, 2010 3:12 pm 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned dub 26, 2009 7:59 pm
Příspěvky: 535
rADo píše:
Tak mám doma tu houbu a právě dělá kefír, mám otázky, po čem má být ten kefír cítit? Kefír z obchodu to tedy po čichu nepřipomíná ani náhodou. Vhledem k zatím nulovým zkušenostem nevím jak případně poznat jestli to je nebo není zkažené. Mléko mám čerstvé kravské od drobného chovatele.
Je lepší dělat ten kefír ve tmě nebo na světle, je v tom nějaký rozdíl?

Tak si zase nemysli, že kefír bude naširoko rozvoniavať po celom byte. Ak si ovoňal tie kefírky keď si ich doniesol, tak nejako bude voňať aj kefír. Môj kefír voní tak trochu ako senom a trochu ako pravé kyslé mlieko, ak si ho niekedy pil a voňal, ale veľmi jemne, treba privoňať až tesne k nemu. Ale to je moja predstava o vôni. Ak by bol pokazený to poznáš. Ak si niekedy zabudol v ľadničke mlieko a ono sa pokazilo, tak tak akosi by smrdel aj pokazený kefír, teda nebol by vôbec kefírom. Určite sa ti podarí a bude ti chutiť a sám zistíš akú chuť a vôňu ti pripomína. Ak robíš 24-hodinový nebude taký hustý ani kyslý, iba jemne nakyslastý. Ak ti bude málo kyselkavý, alebo nebude na fľaši v ktorej ho robíš tá kefírová "kresba" nechaj ho ešte kefírovať. Ale za celý deň už by mal byť dobrý, ak máš ddostatočné množstvo kefirákov na pomer mlieka. Občas ho pomiešaj (umelohmotnou lyžicou), aby kefírky boli čo najbližšie k mlieku a nebudú sa ti robiť zrazeniny, bude úplne hladký. Ja miešam 2x za deň ráno keď idem do práce a večer, pred čím idem s mojim hafkom tak na hodinku pobehať, potom ho spracujem a buď pijem hneď alebo odložím do ľadničky trochu vychladiť.
Kefír vraj nemá nejaké špeciálne požiadavky na svetlo, môže stát na linke ale tak, aby na neho priamo nesvietilo slnko. Keď zoberieš, že aziati ho robili v kozích vakoch, tak tam bola určite tma ako v rohu \":)\"


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Podmáslí, kefír, jogurt
PříspěvekNapsal: čtv bře 25, 2010 3:52 pm 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte bře 02, 2010 8:27 am
Příspěvky: 277
rADo píše:
Tak mám doma tu houbu a právě dělá kefír, mám otázky, po čem má být ten kefír cítit? Kefír z obchodu to tedy po čichu nepřipomíná ani náhodou. Vhledem k zatím nulovým zkušenostem nevím jak případně poznat jestli to je nebo není zkažené. Mléko mám čerstvé kravské od drobného chovatele.
Je lepší dělat ten kefír ve tmě nebo na světle, je v tom nějaký rozdíl?

Zdravím, můžete pěstovat kefír kdekoliv. V teple - chladu, na světle, ale ne na sluníčkovém okně, či ve tmě. Teplota má pouze vliv na délku trvání výroby kefíru. Světlo v podstatě na nic.
Určitě jste ochutnal mléko, které jste si na přípravu donesl a očuchal jej. Kefír je potom podobný, jen s nakyslejší vůní i chutí.
Nesmí být hořký. To je špatná známka. Za pár dní budete profík. Přeji příjemno do břucha. \":D\"

_________________
Příroda je mocná čarodějka.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Podmáslí, kefír, jogurt
PříspěvekNapsal: čtv bře 25, 2010 7:41 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28269
Bydliště: Poděbrady
rADo píše:
Tak mám doma tu houbu a právě dělá kefír, mám otázky, po čem má být ten kefír cítit? Kefír z obchodu to tedy po čichu nepřipomíná ani náhodou. Vhledem k zatím nulovým zkušenostem nevím jak případně poznat jestli to je nebo není zkažené. Mléko mám čerstvé kravské od drobného chovatele.
Je lepší dělat ten kefír ve tmě nebo na světle, je v tom nějaký rozdíl?

Jak píše Sybilla i Veverka, tak udělat kefír špatně vyžaduje dost vysokou neschopnost a to snad nebude váš případ. Nemá se dělat na přímém slunci a nesmí být hořký, měl by mít štiplavě nakyslou chuť a kefíru z krámu se podobá opravdu pouze názvem. Hlavně houbičky neoplachujte vodou, jak to nějaký matlal rozšířil po internetu, to jim velice škodí a můžete je i zlikvidovat. Pouze přecedit a znovu zalít mlékem, čili nic co by se člověk nenaučil na jeden pokus.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Podmáslí, kefír, jogurt
PříspěvekNapsal: pát bře 26, 2010 3:14 pm 
Offline

Registrován: pon bře 08, 2010 2:47 pm
Příspěvky: 74
Nad kefírem jsme vyzráli. Děláme ho už dobře a pochutnáváme si na něm nejlíp večer když je jak jogurt s ovocem To dětem moc chutná a vůbec jimnevadí že je z kozího mlíka. \":)\"


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Podmáslí, kefír, jogurt
PříspěvekNapsal: pát bře 26, 2010 5:06 pm 
Chtěla bych se zeptat jestli je možné nechat mléko a kefírovou houbu odstát více než 24 hodin. Pokud ano, tak kolik hodin nejvíc? Jinak jsem tady letmo četla, že ta houba se nemá oplachovat a já ji oplachuju Toma vodou. Znamená to, že ji můžu vyhodit? Jak poznám, že už je k ničemu?


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Re: Podmáslí, kefír, jogurt
PříspěvekNapsal: pát bře 26, 2010 9:02 pm 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte bře 02, 2010 8:27 am
Příspěvky: 277
lev píše:
Chtěla bych se zeptat jestli je možné nechat mléko a kefírovou houbu odstát více než 24 hodin. Pokud ano, tak kolik hodin nejvíc? Jinak jsem tady letmo četla, že ta houba se nemá oplachovat a já ji oplachuju Toma vodou. Znamená to, že ji můžu vyhodit? Jak poznám, že už je k ničemu?

Zdravím, houbičku určitě nevyhazujte. \":D\" Stát může i 2 - 3 dny. Pokud máte pocit, že by jste kefír nevypila tak rychle, dejte jej do lednice. Tam jeho výroba trvá déle a vydrží také déle. Jen bude díky pracovitosti houbiček houstnout. ALe zas budete mít kefírek a i báječný jogurtík.
Už ji neoplachujte. Stačí proklepat na umělohmotném sítku a dát ji zpět do láhve i se slizem který na ní zůstává a je prospěšný. Dobrou chuť. \":)\"

_________________
Příroda je mocná čarodějka.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Podmáslí, kefír, jogurt
PříspěvekNapsal: sob bře 27, 2010 2:18 pm 
Offline

Registrován: čtv říj 15, 2009 3:07 pm
Příspěvky: 89
Co klíšťová encefalitida, tu houbičky taky zničí?


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 1182 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 79  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz