Zdraví-AZ Vaše fórum o zdraví

Právě je čtv bře 28, 2024 12:17 pm

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 1182 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72 ... 79  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Podmáslí, kefír, jogurt
PříspěvekNapsal: sob pro 01, 2018 5:11 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28242
Bydliště: Poděbrady
Karl píše:
No vyzkouším a uvidím.. Jestli bude zácpa nebo opak tak toho nechám.. Že bych k tomu přidal trochu psyllia a nečekal až to nabobtná \":D\" ?

Sent from my SM-N910G using Tapatalk

To bych do toho necpal, nepředpokládám žádný efekt.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Podmáslí, kefír, jogurt
PříspěvekNapsal: pát pro 07, 2018 9:37 pm 
Offline

Registrován: čtv čer 28, 2012 6:25 pm
Příspěvky: 19
Zdravím,

narazila jsem na jogurtové kultury ze Skandinávie - jmenují se viili a filmjölk.

našla jsem tyhle informace:
Fermentované výrobky s bakteriální a plísňovou kulturou
Viili
Kromě zrajících sýrů existuje pouze malé množství mléčných výrobků
obsahujících tuto formu mikroflóry. Do této skupiny výrobků patří právě finský
výrobek Viili, jeho startovací kultura zahrnuje L. lactis ssp. lactis biovar diacetylactis
a L. mesenteroides ssp. cremoris spolu s plísní G. candidum. Tento produkt má
výraznou chuť a vůni. V obchodních sítích se Villi prodává ve třech variantách:
 se sníženým obsahem tuku,
 plnotučný,
 krémový.
Originální výrobek Viili je „čistý“. Pokud je tento výrobek s ovocnou příchutí
či slazený je znám pod názvem Marjaviili.
Pro výrobu Viili se nejprve musí standardizovat mléko, které se poté ohřívá
na 83 °C po dobu 20-25 minut (popřípadě můţe použít teplotu 90-95 °C po dobu
několika minut, stejně jako je tomu u výroby jogurtu). Aniž bychom mléko
homogenizovali, ochladíme jej na teplotu 20 °C a naočkujeme 3-4 ml/100 ml mléka
inokula, skládající se ho z laktokoků, leukonostoků a plísní. Takto zpracované mléko se
balí do maloobchodních obalů a inkubuje se po dobu ~ 24 hodin, dokud výsledná
kyselost nedosáhne 0,9 ml/ 100 ml kyseliny mléčné a následně se ochladí. Vzhledem
k tomu, že mléko nebylo homogenizováno, dochází k vyvstávání tuku a spor plísní
na povrch produktu během inkubačního období. Vlivem tohoto děje se plíseň množí
na povrchu a vytváří tak sametový vzhled výrobku. To znamená, že přírodní Viili se
skládá ze dvou vrstev; koagulovaného mléka a vrstvy smetany spolu s plísní


Trochu mi tam nesedí ta plíseň a tak se chci zeptat, jestli je to zdraví prospěšný výrobek? A co pro někoho, kdo třeba má kandidu?

Děkuji za reakce.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Podmáslí, kefír, jogurt
PříspěvekNapsal: sob pro 08, 2018 5:30 am 
Online

Registrován: úte úno 19, 2013 2:43 am
Příspěvky: 1952
Z té stránky na domácí přípravu nejen fermentovaných potravin a skandinávského jogurtu viili mě zaujala egyptská kořeněná placka http://wholewheatfsm.blogspot.com/2016/ ... ccess.html

_________________
http://www.aeronet.news
https://protiproud.info/
https://www.parlamentnilisty.cz/
https://vk.com/irenaaneri
https://www.naturalnews.com/





Citát: "Nemoc je okem viditelná a elektroakupunkturou měřitelná, i když nemocniční laboratoř mlčí."


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Podmáslí, kefír, jogurt
PříspěvekNapsal: sob pro 08, 2018 8:48 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28242
Bydliště: Poděbrady
Bepahika píše:
Zdravím,

narazila jsem na jogurtové kultury ze Skandinávie - jmenují se viili a filmjölk.

našla jsem tyhle informace:
Fermentované výrobky s bakteriální a plísňovou kulturou
Viili
Kromě zrajících sýrů existuje pouze malé množství mléčných výrobků
obsahujících tuto formu mikroflóry. Do této skupiny výrobků patří právě finský
výrobek Viili, jeho startovací kultura zahrnuje L. lactis ssp. lactis biovar diacetylactis
a L. mesenteroides ssp. cremoris spolu s plísní G. candidum. Tento produkt má
výraznou chuť a vůni. V obchodních sítích se Villi prodává ve třech variantách:
 se sníženým obsahem tuku,
 plnotučný,
 krémový.
Originální výrobek Viili je „čistý“. Pokud je tento výrobek s ovocnou příchutí
či slazený je znám pod názvem Marjaviili.
Pro výrobu Viili se nejprve musí standardizovat mléko, které se poté ohřívá
na 83 °C po dobu 20-25 minut (popřípadě můţe použít teplotu 90-95 °C po dobu
několika minut, stejně jako je tomu u výroby jogurtu). Aniž bychom mléko
homogenizovali, ochladíme jej na teplotu 20 °C a naočkujeme 3-4 ml/100 ml mléka
inokula, skládající se ho z laktokoků, leukonostoků a plísní. Takto zpracované mléko se
balí do maloobchodních obalů a inkubuje se po dobu ~ 24 hodin, dokud výsledná
kyselost nedosáhne 0,9 ml/ 100 ml kyseliny mléčné a následně se ochladí. Vzhledem
k tomu, že mléko nebylo homogenizováno, dochází k vyvstávání tuku a spor plísní
na povrch produktu během inkubačního období. Vlivem tohoto děje se plíseň množí
na povrchu a vytváří tak sametový vzhled výrobku. To znamená, že přírodní Viili se
skládá ze dvou vrstev; koagulovaného mléka a vrstvy smetany spolu s plísní


Trochu mi tam nesedí ta plíseň a tak se chci zeptat, jestli je to zdraví prospěšný výrobek? A co pro někoho, kdo třeba má kandidu?

Děkuji za reakce.

Tak ne každá plíseň je zdraví škodlivá, existují ušlechtilé plísně běžně používané při výrobě sýrů a u těchto kultur bych problém nehledal. Jde o postupy vyzkoušené a ověřené za mnoho staletí tedy v zásadě bezpečné. Předpokládám že totéž bude platit i v tomto případě i když na rovinu přiznám že uvedený produkt neznám.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Podmáslí, kefír, jogurt
PříspěvekNapsal: pon led 21, 2019 12:26 am 
Offline

Registrován: pát úno 23, 2018 6:25 pm
Příspěvky: 16
Prosím vás, co používate při výrobě domácího jogurtu jako startovací bakterie ? Dali by se použít probiotika popř. jaká ? Díky


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Podmáslí, kefír, jogurt
PříspěvekNapsal: pon led 21, 2019 9:35 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28242
Bydliště: Poděbrady
Jan517 píše:
Prosím vás, co používate při výrobě domácího jogurtu jako startovací bakterie ? Dali by se použít probiotika popř. jaká ? Díky

Tak použít se většinou dají i probiotika, ale ne každá bakterie je vhodná pro výrobu jogurtu některé se pěstují na jiných substrátech. Mnohem lepší je si koupit startovací kultury od firmy Milkom https://www.milcom-as.cz/ a pracovat tak v nějakém standardizovaném režimu, kde máte celkem záruku že jste vypěstoval opravdu to co jste vypěstovat chtěl.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Podmáslí, kefír, jogurt
PříspěvekNapsal: ned úno 17, 2019 8:59 pm 
Offline

Registrován: stř zář 14, 2016 2:47 pm
Příspěvky: 23
Zdravím, vyrobila jsem svůj první mléčný kefir z tibi houbicek, je vynikající, ale lehce se mi zhoršil ekzém. Jinak jsem na LC stravě bez cukru a obilovin. Mám pokračovat v konzumaci? Nebo omezit a přidávat postupně? Dekuji


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Podmáslí, kefír, jogurt
PříspěvekNapsal: pon úno 18, 2019 8:33 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28242
Bydliště: Poděbrady
jednoslunicko píše:
Zdravím, vyrobila jsem svůj první mléčný kefir z tibi houbicek, je vynikající, ale lehce se mi zhoršil ekzém. Jinak jsem na LC stravě bez cukru a obilovin. Mám pokračovat v konzumaci? Nebo omezit a přidávat postupně? Dekuji

Ono se těžko odhaduje proč naskočí to zhoršení a nedá se v krátkém intervalu vypozorovat jaký tam je opravdový důvod. Může jít jak o intoleranci na nerozložené složky mléka, přeci jenom kefír není metoda k plnému zpracování laktózy, nebo také o změny mikrobiomu ve střevním traktu a vytlačení šmejdů na povrch těla kdy odcházejí pokožkou. Takový pokus musí trvat minimálně měsíc a mnohdy i déle než lze vyhodnotit proč se to děje.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Podmáslí, kefír, jogurt
PříspěvekNapsal: pon úno 18, 2019 10:31 am 
Offline

Registrován: stř zář 14, 2016 2:47 pm
Příspěvky: 23
Jarda píše:
Ono se těžko odhaduje proč naskočí to zhoršení a nedá se v krátkém intervalu vypozorovat jaký tam je opravdový důvod. Může jít jak o intoleranci na nerozložené složky mléka, přeci jenom kefír není metoda k plnému zpracování laktózy, nebo také o změny mikrobiomu ve střevním traktu a vytlačení šmejdů na povrch těla kdy odcházejí pokožkou. Takový pokus musí trvat minimálně měsíc a mnohdy i déle než lze vyhodnotit proč se to děje.

Děkuji, vytrvám. Změna není nijak dramatická. To jsem se právě chtěla zeptat - jak je to s laktozou v kefíru. Dočetla jsem se, že se tím kvašením přemění. Obecně mi kysané mléčné výrobky nikdy nevadily, mléko samotné ano. Pocitově mi ten kefír dělá dobře, nebojím se napsat až blaženě \":-)\".


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Podmáslí, kefír, jogurt
PříspěvekNapsal: pon úno 18, 2019 11:29 am 
Offline

Registrován: pát čer 08, 2018 10:44 am
Příspěvky: 586
[quote="Jan517":1alrklgp]Prosím vás, co používate při výrobě domácího jogurtu jako startovací bakterie ? Dali by se použít probiotika popř. jaká ? Díky[/quote:1alrklgp]
Ideálně by člověk měl mít tušení jaké bakterie chce do sebe dostat a podle toho si vybírat kulturu.
Z probiotik jsou zde zkušenosti s Primadophilus Reuteri a California Gold. Mělo by to jít i z Biopronu.
Zajímavé (široké) spektrum bakterií má kultura Amasi.
Od Milcomu rozumně vypadá např:


Naposledy upravil pefi dne čtv led 01, 1970 2:00 am, celkově upraveno 0
1


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Podmáslí, kefír, jogurt
PříspěvekNapsal: pon úno 18, 2019 1:48 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28242
Bydliště: Poděbrady
[quote="pefi":1dmhbp0q]Ideálně by člověk měl mít tušení jaké bakterie chce do sebe dostat a podle toho si vybírat kulturu.
Z probiotik jsou zde zkušenosti s Primadophilus Reuteri a California Gold. Mělo by to jít i z Biopronu.
Zajímavé (široké) spektrum bakterií má kultura Amasi.
Od Milcomu rozumně vypadá např:


Naposledy upravil Jarda dne čtv led 01, 1970 2:00 am, celkově upraveno 0
1


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Podmáslí, kefír, jogurt
PříspěvekNapsal: pon úno 18, 2019 3:22 pm 
Offline

Registrován: pát čer 08, 2018 10:44 am
Příspěvky: 586
Ideální prý je hodinu až dvě na 43 stupních (acidofilní bakterie si rychle sníží pH mléka, což je opatření aby se tam nemnožilo něco chyceného ze vzduchu) a následně zbylých 6 až 8 hodin držet na 36 - 38 stupních, aby se množily ty správné bakterie. Já do mléka přisypávám ještě prebiotické sacharidy od valosunu (cca jednu vrchovatou čajovou lžičku na 1/2 litru mléka).
V podstatě večer uvařím mléko a počkám až mléko ochládne na 45 stupňů, vhodím do něj kulturu a prebiotické sacharidy, rozmíchám a strčím do trouby nastavené někam kolem 40 stupňů, změřím teplotu a za cca hodinu teploměrem zkontroluji kam se mi teplota posouvá a když tak ji zkoriguji a ráno si z trouby vyzvednu hotový jogurt.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Podmáslí, kefír, jogurt
PříspěvekNapsal: pon úno 18, 2019 9:17 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28242
Bydliště: Poděbrady
pefi píše:
Ideální prý je hodinu až dvě na 43 stupních (acidofilní bakterie si rychle sníží pH mléka, což je opatření aby se tam nemnožilo něco chyceného ze vzduchu) a následně zbylých 6 až 8 hodin držet na 36 - 38 stupních, aby se množily ty správné bakterie. Já do mléka přisypávám ještě prebiotické sacharidy od valosunu (cca jednu vrchovatou čajovou lžičku na 1/2 litru mléka).
V podstatě večer uvařím mléko a počkám až mléko ochládne na 45 stupňů, vhodím do něj kulturu a prebiotické sacharidy, rozmíchám a strčím do trouby nastavené někam kolem 40 stupňů, změřím teplotu a za cca hodinu teploměrem zkontroluji kam se mi teplota posouvá a když tak ji zkoriguji a ráno si z trouby vyzvednu hotový jogurt.

Takový postup ovšem nebude pro každého, to již vyžaduje celkem dost hlídání a přemýšlení a obávám se že zrovna toto neodpovídá moderně nastaveným jedincům. Dnes se lidi nechtějí ničím zatěžovat a přemýšlením to už vůbec ne ještě by je z toho mohla bolet hlava. Každopádně pro ty přemýšlivé a ochotné pro sebe něco udělat je to dobrý návod jak postupovat.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Podmáslí, kefír, jogurt
PříspěvekNapsal: úte úno 19, 2019 9:33 am 
Offline

Registrován: úte lis 06, 2018 9:22 pm
Příspěvky: 78
pefi píše:
Ideální prý je hodinu až dvě na 43 stupních (acidofilní bakterie si rychle sníží pH mléka, což je opatření aby se tam nemnožilo něco chyceného ze vzduchu) a následně zbylých 6 až 8 hodin držet na 36 - 38 stupních, aby se množily ty správné bakterie. Já do mléka přisypávám ještě prebiotické sacharidy od valosunu (cca jednu vrchovatou čajovou lžičku na 1/2 litru mléka).
V podstatě večer uvařím mléko a počkám až mléko ochládne na 45 stupňů, vhodím do něj kulturu a prebiotické sacharidy, rozmíchám a strčím do trouby nastavené někam kolem 40 stupňů, změřím teplotu a za cca hodinu teploměrem zkontroluji kam se mi teplota posouvá a když tak ji zkoriguji a ráno si z trouby vyzvednu hotový jogurt.

Na to by byla lepší programovatelná domácí pekárna na chleba, dá se nastavit jakákoliv teplota na potřebné časy.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Podmáslí, kefír, jogurt
PříspěvekNapsal: úte úno 19, 2019 2:57 pm 
Offline

Registrován: stř zář 14, 2016 2:47 pm
Příspěvky: 23
Goldman píše:
Na to by byla lepší programovatelná domácí pekárna na chleba, dá se nastavit jakákoliv teplota na potřebné časy.

Nebo jogurtovač - stojí pár peněz \":-)\"


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 1182 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72 ... 79  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 29 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz