Zdraví-AZ Vaše fórum o zdraví

Právě je čtv bře 28, 2024 10:55 am

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 45 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: LUŠTENINY ( STRUKOVINY )
PříspěvekNapsal: pát pro 13, 2013 3:05 pm 
Offline

Registrován: pon lis 25, 2013 10:05 pm
Příspěvky: 253
Chtel jsem se zeptat na tu macenou pohanku. Ja vždycky hrozne rad jedl pohankove vločky nebo krupuci, do kterých staci pridat horka voda a dobrota je hotova, ted jsem to radsi v protikvasinkove diete vyradil a jim jen celou pohanku, samozrejme oloupanou a varim jo 3 minuty ve vode. V takove podobe mi nedela zadne zazivaci potize, ale jednou jsem ju nechal naklíčit, snedl jsem ji pak asi hodne naraz a mel jsem silenou zimnici a celkove mi bylo hodne divne. Mohlo to byt tim? Když tu pohanku ty 3 minuty povarim, vytraci se z ni rutin?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: LUŠTENINY ( STRUKOVINY )
PříspěvekNapsal: ned úno 09, 2014 12:02 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28242
Bydliště: Poděbrady
rzsoulad píše:
Pořád mi není jasné,několik věcí.
1/ Před cca 5 lety jsem četl a dokonce viděl v pořadu Pod pokličkou,že konzumace syrových fazolí je jedovatá a byl i případ,že se člověk otrávil,že se musí povařit. A př. Mungo se konzumuje naklíčené sirové. Co jiné druhy fazolí ? Je možné,že klíčením se jed ztrácí ?
2/ Jak je to v případě konzumace mražených či přímo ze zahrádky fazolek v lusku ?
(Mražený hrách,kukuřici i fazolky v lusku se dá propláchnout vlažnou vodou a jsou připraveny k jídlu. Kukuřici a hrách tak jím.
3/ Při naklíčení, je lepší jíst pouze výhonky nebo celé i s plodem?

MOC DĚKUJU ZA ODPOVĚĎ,vyřešíte mi dlouholetou nejasnost.

Správně vám odpovídá člen pv33, fazole v syrovém stavu nelze opravdu doporučit a mimo pár odrůd, jako třeba to mungo, se syrové prakticky k jídlu nehodí. Uvedené mražené potraviny nejsou problematické a klíčené plodiny se jedí pochopitelně celé, ovšem v docela malém množství, tak jedna až dvě polévkové lžíce.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: LUŠTENINY ( STRUKOVINY )
PříspěvekNapsal: ned úno 09, 2014 12:04 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28242
Bydliště: Poděbrady
Ÿura píše:
Chtel jsem se zeptat na tu macenou pohanku. Ja vždycky hrozne rad jedl pohankove vločky nebo krupuci, do kterých staci pridat horka voda a dobrota je hotova, ted jsem to radsi v protikvasinkove diete vyradil a jim jen celou pohanku, samozrejme oloupanou a varim jo 3 minuty ve vode. V takove podobe mi nedela zadne zazivaci potize, ale jednou jsem ju nechal naklíčit, snedl jsem ji pak asi hodne naraz a mel jsem silenou zimnici a celkove mi bylo hodne divne. Mohlo to byt tim? Když tu pohanku ty 3 minuty povarim, vytraci se z ni rutin?

Někdo ji v syrovém stavu opravdu těžko snáší a pokud jde o rutin, trochu ho zničíte, ale tak krátkým varem opravdu jenom trochu, většina zůstane zachována.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Fazole
PříspěvekNapsal: pon kvě 05, 2014 11:00 am 
Offline

Registrován: úte led 08, 2013 8:52 pm
Příspěvky: 292
Fazole obsahují různé jedy, které se zničí varem. Nikde jsem ale nenašel, jestli se zničí opravdu úplně, nebo zbyde třeba 10 procent. Pokud něco zbyde, asi není dobré je konzumovat moc často. A další problém je ohromné množství vlákniny, kam se na ně hrabe zelenina. Nemůže tolik vlákniny škodit ? Při nadbytku má odvádět minerály z těla(škodliviny samozřejmě také).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Fazole
PříspěvekNapsal: pon kvě 05, 2014 1:29 pm 
Offline

Registrován: úte úno 19, 2013 2:43 am
Příspěvky: 1952
Potravu zhlediska trávení dělíme na bílkoviny, škroby a cukry

Mezi bílkoviny řadíme: ořechy a semínka, suché luštěniny, dužninu kokosu, maso, vejce, mléčné výrobky.

Mezi škroby řadíme : banány, arašídy, dýně(kulatá), zimní dýně, dužnina kokosu, kukuřice, čerstvý hrách, artyčoky, brambory, všechny obilniny a luštěniny (kromě soji), mrkev, tuřín, červená řepa, rutabaga.

Vyjímka : arašídy a fazole, jsou i bílkovina i škrob a tedy nestravitelné. \":lol:\" \":lol:\" \":lol:\"

Škola Slepého Osla si z principu dělené stravy odvodila, že potraviny obsahující zároveň bílkovinu i škrob jsou nestravitelné. http://www.oslikuv.net/skola/cl059.htm


V podstatě souhlasím s Jardou, že se jednotlivé potraviny tráví lépe odděleně, tedy čím jednodušší kombinace tím menší zatížení. Ovšem puritánství výše uvedeného serveru mě dostalo do kolen a přímo vybízí k tomu, aby si člověk na netu našel i odborný protinázor a hlavně jedl to, po čem se cítí dobře.

_________________
http://www.aeronet.news
https://protiproud.info/
https://www.parlamentnilisty.cz/
https://vk.com/irenaaneri
https://www.naturalnews.com/





Citát: "Nemoc je okem viditelná a elektroakupunkturou měřitelná, i když nemocniční laboratoř mlčí."


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Fazole
PříspěvekNapsal: pon kvě 05, 2014 2:07 pm 
Offline

Registrován: pon úno 10, 2014 7:37 pm
Příspěvky: 857
Kachně píše:
Fazole obsahují různé jedy, které se zničí varem. Nikde jsem ale nenašel, jestli se zničí opravdu úplně, nebo zbyde třeba 10 procent. Pokud něco zbyde, asi není dobré je konzumovat moc často. A další problém je ohromné množství vlákniny, kam se na ně hrabe zelenina. Nemůže tolik vlákniny škodit ? Při nadbytku má odvádět minerály z těla(škodliviny samozřejmě také).

Ahoj Kachne. \":)\" Jestli ve fazolich zustal jeste nejaky jed, to poznas az po samotne konzumaci. Pokud by byly nedovareny, budes se citil neprijemne, budes mit bolesti bricha, nafukovaly by te plyny, zvracel bys, mel bys prujmy .... zalezi na tom, jak dlouhou dobu jsou fazole namaceny (nejlepsi je "nektere" namacet pres noc) a zalezi hodne take na dobe vareni. Pokud jsou spravne namaceny a uvareny dostatecne dlouhou dobu, nemel by byt zadny problem.

Ja se drzim teto tabulky:
Adzuki: No soaking time needed, boil for 45-50 minutes or pressure cook for 15-20 minutes.
Black (turtle) beans: Soak overnight, boil for 45-60 minutes, pressure cook for 15-20 minutes.
Black-eyed pea: Soak overnight, boil for 1 hour, pressure cook for 10 minutes.
Chickpeas or garbanzo beans: Soak overnight, boil for 1 1/2 to 2 1/2 hours, pressure cook for 15-20 minutes.
Fava or broad beans: Soak overnight, cook for 45-60 minutes. Don't pressure cook. Also note that some people are unable to consume fava beans if they have a Glucose-6-phosphate dehydrogenase (G6PD) deficiency as this causes the disease favism.
Kidney beans: Soak overnight, cook for 1 to 1 1/2 hours, pressure cook for 10 minutes. This is the bean to be very careful with as it has the highest levels of phytohaemagglutinin out of all beans.
Red lentils: No soaking needed, cook 20-30 minutes or pressure cook 5-7 minutes. Always wash well and sieve to remove pieces of debris.
Green or brown lentils: No soaking needed, cook 30-45 minutes or pressure cook for 6-8 minutes.
Lima beans: Soak overnight and cook for 60-90 minutes. Don't use a pressure cooker.
Mung beans: Soak overnight, cook 1 - 1 1/2 hours, pressure cook for 8-10 minutes.
Split pea: No soaking needed, cook for 35-40 minutes, don't pressure cook.
Pinto beans: Soak overnight, cook for 1 1/2 hours, pressure cook for 10 minutes.
Soybean: Soak overnight, cook for 3 hours, pressure cook for 15 minutes.
White (Great Northern, Marrow, Navy, Pea) beans: Soak overnight, cook for 45-60 minutes, pressure cook for 4-5 minutes.

A Fiber All Star

Research studies have shown that insoluble fiber not only helps to increase stool bulk and prevent constipation, but also helps prevent digestive disorders like irritable bowel syndrome and diverticulosis.

Lower Your Heart Attack Risk

In a study that examined food intake patterns and risk of death from coronary heart disease, researchers followed more than 16,000 middle-aged men in the U.S., Finland, The Netherlands, Italy, former Yugoslavia, Greece and Japan for 25 years. Typical food patterns were: higher consumption of dairy products in Northern Europe; higher consumption of meat in the U.S.; higher consumption of vegetables, legumes, fish, and wine in Southern Europe; and higher consumption of cereals, soy products, and fish in Japan. When researchers analyzed this data in relation to the risk of death from heart disease, they found that higher legume consumption was associated with a whopping 82% reduction in risk!

Kidney beans' contribution to heart health lies not just in their fiber, but in the significant amounts of folate and magnesium these beans supply. Folate helps lower levels of homocysteine, an amino acid that is an intermediate product in an important metabolic process called the methylation cycle. Elevated blood levels of homocysteine are an independent risk factor for heart attack, stroke, or peripheral vascular disease, and are found in between 20-40% of patients with heart disease. It has been estimated that consumption of 100% of the daily value (DV) of folate would, by itself, reduce the number of heart attacks suffered by Americans each year by 10%. Kidney beans are a very good source of folate.
Kidney beans' good supply of magnesium puts yet another plus in the column of its beneficial cardiovascular effects. Magnesium is Nature's own calcium channel blocker. When there is enough magnesium around, veins and arteries breathe a sigh of relief and relax, which lessens resistance and improves the flow of blood, oxygen and nutrients throughout the body. Studies show that a deficiency of magnesium is not only associated with heart attack but that immediately following a heart attack, lack of sufficient magnesium promotes free radical injury to the heart. Want to literally keep your heart happy?


Kidney Beans Give You Energy to Burn While Stabilizing Blood Sugar

In addition to its beneficial effects on the digestive system and the heart, soluble fiber helps stabilize blood sugar levels. If you have insulin resistance, hypoglycemia or diabetes, kidney beans can really help you balance blood sugar levels while providing steady, slow-burning energy. Studies of high fiber diets and blood sugar levels have shown the dramatic benefits provided by these high fiber foods. Researchers compared two groups of people with type 2 diabetes who were fed different amounts of high fiber foods. One group ate the standard American Diabetic diet, which contained 24 grams of fiber/day, while the other group ate a diet containing 50 grams of fiber/day. Those who ate the diet higher in fiber had lower levels of both plasma glucose (blood sugar) and insulin (the hormone that helps blood sugar get into cells). The high fiber group also reduced their total cholesterol by nearly 7%, their triglyceride levels by 10.2% and their VLDL (Very Low Density Lipoprotein—the most dangerous form of cholesterol) levels by 12.5%.

Iron for Energy

In addition to providing slow burning complex carbohydrates, kidney beans can increase your energy by helping to replenish your iron stores. Particularly for menstruating women, who are more at risk for iron deficiency, boosting iron stores with kidney beans is a good idea—especially because, unlike red meat, another source of iron, kidney beans are low in calories and virtually fat-free. Iron is an integral component of hemoglobin, which transports oxygen from the lungs to all body cells, and is also part of key enzyme systems for energy production and metabolism. And remember: If you're pregnant or lactating, your needs for iron increase. Growing children and adolescents also have increased needs for iron.

Maintain Your Memory with Thiamin (Vitamin B1)

Thiamin participates in enzymatic reactions central to energy production and is also critical for brain cell/cognitive function. This is because thiamin is needed for the synthesis of acetylcholine, the important neurotransmitter essential for memory and whose lack has been found to be a significant contributing factor in age-related impairment in mental function (senility) and Alzheimer's disease. Alzheimer's disease is clinically characterized by a decrease in acetylcholine levels.
Manganese for Energy Production and Antioxidant Defense

Kidney beans are a good source of the trace mineral manganese which is an essential cofactor in a number of enzymes important in energy production and antioxidant defenses. For example, the key oxidative enzyme superoxide dismutase, which disarms free radicals produced within the mitochondria (the energy production factories within our cells), requires manganese.

Protein Power Plus

If you're wondering how to replace red meat in your menus, become a fan of kidney beans. These hearty beans are a good source of protein, and when combined with a whole grain such as whole wheat pasta or brown rice provide protein comparable to that of meat or dairy foods without the high calories or saturated fat found in these foods. And, when you get your protein from kidney beans, you also get the blood sugar stabilizing and heart health benefits of the soluble fiber provided by these versatile legumes. A cup of kidney beans provides over 15 grams of protein.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Fazole
PříspěvekNapsal: pon kvě 05, 2014 2:11 pm 
Offline

Registrován: úte led 08, 2013 8:52 pm
Příspěvky: 292
Stravitelnost mě celkem nezajímá, já s trávením nikdy problémy neměl. A když mi to bude tělo trávit dýl, tak aspoň nebudu mít dýl hlad. Ale jediný po čem mě za posledních x let bolelo břicho byl pokus o zeleninový odlehčovací den, kdy jsem snědl asi kilo a půl mrkve(celou, ne šťávu) \":D\"
A průjmy nebo zácpy také nemívám.
Jde mi spíš o ten zbytek jedu a nadbytek vlákniny, jestli to nemůže mít negativní dopady.
Výhoda fazolí je, že se daj jíst i při ketóze(v malém množství), tak si dělám 400g masa a 40g fazolí a z ketózy mě to nevyhodí.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Fazole
PříspěvekNapsal: pon kvě 05, 2014 2:14 pm 
Offline

Registrován: úte led 08, 2013 8:52 pm
Příspěvky: 292
miram píše:

Ahoj Kachne. \":)\" Jestli ve fazolich zustal jeste nejaky jed, to poznas az po samotne konzumaci. Pokud by byly nedovareny, budes se citil neprijemne, budes mit bolesti bricha, nafukovaly by te plyny, zvracel bys, mel bys prujmy .... zalezi na tom, jak dlouhou dobu jsou fazole namaceny (nejlepsi je "nektere" namacet pres noc) a zalezi hodne take na dobe vareni. Pokud jsou spravne namaceny a uvareny dostatecne dlouhou dobu, nemel by byt zadny problem.

Myslím nějaké stopové množství, které nepoznám, ale může tělu škodit. Namáčím ideálně na 24 hodin a vařím tak 1-2 hodiny v papiňáku.

Ten zbytek si dám do překladače \":D\"


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Fazole
PříspěvekNapsal: pon kvě 05, 2014 2:20 pm 
Offline

Registrován: pon úno 10, 2014 7:37 pm
Příspěvky: 857
Kachně píše:
Myslím nějaké stopové množství, které nepoznám, ale může tělu škodit. Namáčím ideálně na 24 hodin a vařím tak 1-2 hodiny v papiňáku.

Ten zbytek si dám do překladače \":D\"

Pokud te z fazoli neboli brisko a nenafukuje te to, tak to je nejspis v pohode. \":D\"


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Fazole
PříspěvekNapsal: pon kvě 05, 2014 2:25 pm 
Offline

Registrován: úte led 08, 2013 8:52 pm
Příspěvky: 292
miram píše:
Pokud te z fazoli neboli brisko a nenafukuje te to, tak to je nejspis v pohode. \":D\"

Tak jsem si článek přeložil, vypadá to hezky. Ale podobný články jsou i o prospěšnosti obilovin a mlíka a to tu někteří zatracují.......
Fazole mě nenafukujou, no uvidím, až jich budu jíst víc. Jsem v ketóze kvůli dietě, ale chci pak trvale navýšit sacharidy tak na 100-150g denně a to těch fazolí budu muset jíst víc....
Prdím jen po pečivu a nejvíc po banánech, po kilu banánů bych mohl nafouknout balón \":lol:\"


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Fazole
PříspěvekNapsal: sob čer 07, 2014 7:29 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28242
Bydliště: Poděbrady
Kachně píše:
Stravitelnost mě celkem nezajímá, já s trávením nikdy problémy neměl. A když mi to bude tělo trávit dýl, tak aspoň nebudu mít dýl hlad. Ale jediný po čem mě za posledních x let bolelo břicho byl pokus o zeleninový odlehčovací den, kdy jsem snědl asi kilo a půl mrkve(celou, ne šťávu) \":D\"
A průjmy nebo zácpy také nemívám.
Jde mi spíš o ten zbytek jedu a nadbytek vlákniny, jestli to nemůže mít negativní dopady.
Výhoda fazolí je, že se daj jíst i při ketóze(v malém množství), tak si dělám 400g masa a 40g fazolí a z ketózy mě to nevyhodí.

Nedomnívám se, že by šlo o nějakou ideální potravinu, většina místních lidí je tráví dost obtížně, nicméně fazole představují základní zdroj živin pro celé národy a předpokládám, že by se tedy za tolik století zjistilo, že jsou nějak škodlivé. Třeba indické jídlo khičrí je dá se říci ideální tridóšickou potravinou a mexické frioles jsou také legendární potravinou. Oboje jedí příslušníci těchto národů i denně po celý život a nezdá, že by tam byl nějaký problém.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: LUŠTENINY ( STRUKOVINY )
PříspěvekNapsal: čtv říj 12, 2017 10:14 pm 
Offline

Registrován: pon srp 14, 2017 8:13 pm
Příspěvky: 501
Ahojte.
Skúšal niekto z vás navariť kašu z nejakej strukoviny (šošovica, hrach...), a nechať ju v izbovej teplote pár dní bez toho, aby do nej primiešal nejakú kultúru (napr. srvátku, probiotický prášok) ?
Mala by prebehnúť určitá fermentácia, nie ? Áno, aj v chladničke by to malo ísť, ale oveľa pomalšie, predsalen.... teplota je v otázkach fermentácie veľmi dôležitý činiteľ (preto fermentujem kašu z rozmixovaných zŕn vo veľkom jogurtovači)...
Pokaziť by sa to nemalo, že ? Dajme tomu 3 dni v izbovej teplote, a potom do chladničky... Napr. o objeme 4 porcií, a každý deň odobrať z chladničky jednu porciu...
Ďakujem za názor(y).

_________________
29.8. 2018 .......... Myslím, že by už aj stačilo.... :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: LUŠTENINY ( STRUKOVINY )
PříspěvekNapsal: sob říj 14, 2017 1:11 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28242
Bydliště: Poděbrady
JednorazovyNICK píše:
Ahojte.
Skúšal niekto z vás navariť kašu z nejakej strukoviny (šošovica, hrach...), a nechať ju v izbovej teplote pár dní bez toho, aby do nej primiešal nejakú kultúru (napr. srvátku, probiotický prášok) ?
Mala by prebehnúť určitá fermentácia, nie ? Áno, aj v chladničke by to malo ísť, ale oveľa pomalšie, predsalen.... teplota je v otázkach fermentácie veľmi dôležitý činiteľ (preto fermentujem kašu z rozmixovaných zŕn vo veľkom jogurtovači)...
Pokaziť by sa to nemalo, že ? Dajme tomu 3 dni v izbovej teplote, a potom do chladničky... Napr. o objeme 4 porcií, a každý deň odobrať z chladničky jednu porciu...
Ďakujem za názor(y).

Teoreticky by to tak fungovat mohlo, nicméně vzduchem létají spory plísní a spíše to zplesniví.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: LUŠTENINY ( STRUKOVINY )
PříspěvekNapsal: sob lis 21, 2020 2:11 pm 
Offline

Registrován: sob srp 22, 2020 1:41 pm
Příspěvky: 777
Ahojte.
Mám otázku k lúpanému polenému hrachu, a k lúpanej červenej šošovici....

Keďže sú bez šupky, mali by obsahovať úplné minimum fytátov.... Na druhej strane ale stále budú obsahovať saponíny...
Otázka znie...... Nestačí tieto dva druhy luštenín/strukovín len kvalitne premyť aj na 10x (aby už prestali pri premývaní peniť), namočiť ich do vody na 8-12 hodín (leto-zima) a potom ich v tej istej vode aj uvariť ? Obávam sa totiž, že do vody sa dostane až príliš veľa minerálov, keď zrná nechráni šupka, ako je to v prípade napríklad mungo fazule, či nelúpanej šošovice...

Ďakujem za odpoveď.

_________________
Je čas odtiaľ odísť, posunúť sa z virtuálnej virtuality (internet) do virtuálnej reality (život mimo obrazovku).
Vyhrávam tým, že odtiaľ odchádzam.
NIČ PROTI TOMUTO FÓRU. Ale nie je vhodné, aby som sem prispieval a ukrajoval si z drahocenného času.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: LUŠTENINY ( STRUKOVINY )
PříspěvekNapsal: sob lis 21, 2020 3:46 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28242
Bydliště: Poděbrady
Xrazovy_nick píše:
Ahojte.
Mám otázku k lúpanému polenému hrachu, a k lúpanej červenej šošovici....

Keďže sú bez šupky, mali by obsahovať úplné minimum fytátov.... Na druhej strane ale stále budú obsahovať saponíny...
Otázka znie...... Nestačí tieto dva druhy luštenín/strukovín len kvalitne premyť aj na 10x (aby už prestali pri premývaní peniť), namočiť ich do vody na 8-12 hodín (leto-zima) a potom ich v tej istej vode aj uvariť ? Obávam sa totiž, že do vody sa dostane až príliš veľa minerálov, keď zrná nechráni šupka, ako je to v prípade napríklad mungo fazule, či nelúpanej šošovice...

Ďakujem za odpoveď.

Na to nedovedu s jistotou odpovědět, ale spíše se domnívám že ztráty minerálů nebudou tak zásadní, největší ztráta vznikne patrně tím oloupáním.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 45 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz