Zdraví-AZ Vaše fórum o zdraví

Právě je čtv bře 28, 2024 12:01 pm

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 45 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: LUŠTENINY ( STRUKOVINY )
PříspěvekNapsal: stř dub 25, 2012 4:05 pm 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon srp 22, 2011 2:03 pm
Příspěvky: 741
Bydliště: Praha 12 – Kamýk
VitaClam píše:
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jaký je váš názor na konzumaci luštěnin pouze v "namočeném" stavu. Na vitariánskou stravu zrovna přecházím a zatím nechci, aby o tom někdo věděl, nedaří se mi ale zajistit si dostatek ovoce a zeleniny, abych se dost najedla a luštěniny jsou docela syté a řekla bych že i bohaté na živiny, jenom to klíčení zabere nějaký čas, kdežto namočená cizrna je za nějakých 10 hodin snadno konzumovatelná a chuťově výborná. Je tedy nutné nechat ji vyklíčit?

Vitariánství je i o semínkách, ořeších, různých rostliných olejích / mléku...

Nic není nutný, ale je to vhodný. A jako vitarián asi nebudeš chtít chroupat vysušený luštěniny ze sáčku \":)\"

_________________
vše o šankaprakšaláně ● tabulka zdravých potravin: download / online / kompletní sakulova
Používejte MOZEK a nevěřte každý blbosti na Internetu!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: LUŠTENINY ( STRUKOVINY )
PříspěvekNapsal: stř dub 25, 2012 4:57 pm 
Offline

Registrován: úte dub 24, 2012 10:28 pm
Příspěvky: 2
Xeelee píše:
Vitariánství je i o semínkách, ořeších, různých rostliných olejích / mléku...

Vím, ale někde jsem četla, že by se to s těmi semínky nemělo moc přehánět, protože obsahují hlavně tuk a ne sacharidy jako ovoce, ořechy stejně tak. Rostlinné oleje mám "na mušce", zaujal mne kokosový olej, ale jak říkám, zatím nechci, aby někdo věděl, že se snažím být vitariánem (rodiče by mě asi poslali do blázince \":!:\" ), a proto je docela těžké sehnat něco navíc. (Než se někdo zeptá, tak jsem plnoletá, aby bylo jasno.)

Xeelee píše:
Nic není nutný, ale je to vhodný. A jako vitarián asi nebudeš chtít chroupat vysušený luštěniny ze sáčku \":)\"

No když se to namočí, tak už to tak suše nevypadá, nicméně netvrdím, že bych to jedla pořád. Jenom na přechodnou dobu nebo když zrovna nebude nic naklíčeného.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: LUŠTENINY ( STRUKOVINY )
PříspěvekNapsal: stř dub 25, 2012 6:30 pm 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon srp 22, 2011 2:03 pm
Příspěvky: 741
Bydliště: Praha 12 – Kamýk
VitaClam píše:
Vím, ale někde jsem četla, že by se to s těmi semínky nemělo moc přehánět, protože obsahují hlavně tuk a ne sacharidy jako ovoce, ořechy stejně tak.

Samozřejmě, ale tělo potřebuje i tuky (obzvlášť esenciální mastný kyseliny, který si tělo neumí vyrobit) a minerály. Rozhodně je dobrý ořechy a semena konzumovat. Akorát se nesmí jako cokoliv jinýho žrát po kilech. Je vidět, že toho o problematice moc nevíš. Radši si nejdřív pořádně nastuduj co vitariánství obnáší a čím nahradíš látky obsažený v živočišných potravinách, aby sis nějak neuškodila nevhodným a málo pestrým jídelníčkem.

_________________
vše o šankaprakšaláně ● tabulka zdravých potravin: download / online / kompletní sakulova
Používejte MOZEK a nevěřte každý blbosti na Internetu!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: LUŠTENINY ( STRUKOVINY )
PříspěvekNapsal: ned dub 29, 2012 10:03 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28242
Bydliště: Poděbrady
VitaClam píše:
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jaký je váš názor na konzumaci luštěnin pouze v "namočeném" stavu. Na vitariánskou stravu zrovna přecházím a zatím nechci, aby o tom někdo věděl, nedaří se mi ale zajistit si dostatek ovoce a zeleniny, abych se dost najedla a luštěniny jsou docela syté a řekla bych že i bohaté na živiny, jenom to klíčení zabere nějaký čas, kdežto namočená cizrna je za nějakých 10 hodin snadno konzumovatelná a chuťově výborná. Je tedy nutné nechat ji vyklíčit?

Vyklíčit nemusí i když je to lepší, ale důležité je zrno probudit, na což vám uvedená doba zhruba stačí, vhodnější je 12 hodin.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: LUŠTENINY ( STRUKOVINY )
PříspěvekNapsal: ned dub 29, 2012 10:07 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28242
Bydliště: Poděbrady
VitaClam píše:
Vím, ale někde jsem četla, že by se to s těmi semínky nemělo moc přehánět, protože obsahují hlavně tuk a ne sacharidy jako ovoce, ořechy stejně tak. Rostlinné oleje mám "na mušce", zaujal mne kokosový olej, ale jak říkám, zatím nechci, aby někdo věděl, že se snažím být vitariánem (rodiče by mě asi poslali do blázince \":!:\" ), a proto je docela těžké sehnat něco navíc. (Než se někdo zeptá, tak jsem plnoletá, aby bylo jasno.)
No když se to namočí, tak už to tak suše nevypadá, nicméně netvrdím, že bych to jedla pořád. Jenom na přechodnou dobu nebo když zrovna nebude nic naklíčeného.

Jak vám píše člen Xeelee, raději nelaborovat a důkladně si problém nejdříve nastudovat, laicky se dá docílit při vitariánství dost zdravotních problémů, čili se nedá běžně doporučovat nějaké amatérské pokusnictví, je to prostě potřeba znát stejně jako cokoliv jiného.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: LUŠTENINY ( STRUKOVINY )
PříspěvekNapsal: sob srp 17, 2013 10:27 am 
Offline

Registrován: ned dub 26, 2009 6:26 pm
Příspěvky: 1758
Strukoviny sa namacaju aj 24-72 hodin, aby doslo ku kompletnemu odstraneniu blokatorov. 12 hodin je malo. Nerobilo sa to len kvoli tomu, ze to zmakne, hlavne je, ze je to po 24 hodinach stravitelnejsie, kedze zmiznu blokatory zivin, potom sa z toho ani neprdi. A po 48 hodinach co je strukovina namocena, tak uz je najlepsie stravitelna, to je este idealnejsie.
Samozrejme i pri kliceni sa odstrania tie blokatory.

Z tych moznosti, co uviedol nowocayn na zaciatku, nieje ani jedna dostatocna. To je aj dovod, preco je tolko vegetarianov podvyzivena na mineraly, jedia vsetko plne blokatorov zivin. To je aj dovod, preco to nefunguje na obilovinach a strukovinach tolko ludom, a potom obvinuju z toho tu stravu.
Takze, treba to namacat. Na urychlenie procesu sa pouziva aj medium, ktore rychlejsie odstrani hlavne tu fytokyselinu. Pouzivalo sa trochu srvatky, citronovej stavy, alebo aj sody.

Odporucam precitat tieto clanky:
http://www.healthbeyondhype.com/the-hid ... p-138.html
http://www.healthbeyondhype.com/instruc ... zp-87.html

V praxi, najvacsia blbost su celozrnne cestoviny, tie nepresli ziadnym namacanim muky ani fermetnaciou. Vsetko v restikach je tiez vacsinou nedostatocne namacane. I v konzervach, tam sa to iba uvari.
Vsetky celozrnne chleby su tiez naprosty nezmysel, okrem poctivych kvaskovych. Lenze aj tento proces sa dnes uz urychluje, nerobi sa to trojstupnovym sposobom, ako by sa malo. Nasi predkovia si boli vedomi, ze ked robili chlieb z celozrnnej muky, muselo sa to fermentovat, aby to vobec na nieco bolo a bolo to stravitelne. Paradoxne, dnes su ovela zdravsie vyrobky z hladkej muky, ku ktorej sa potom prida vlaknina, ako inulin, psyllium, a pektiny, a zje sa k tomu trochu zeleniny.

Takze tu je aj ten skryty dovod, preco tolko "zdravo-jedov", pohori. Kym ti, co bastia veselo bielu muku so zeleninou, su na tom nutricne ovela lepsie.

Co sa tyka chleba, tak odporucam normalny razny, ked uz niekto kupuje z obchodu. Taky co najviac prirodny, a hlavne z hladkej raznej muky. Inak celozrnny jedine, ze si to bude fermentovat poctivim kvasenim.
Co sa tyka cestovin, tak biele tiez niesu idealne, ale rozhodne kupujte radsej kvalitne talianske biele cestoviny, aj si pochutnate. Ked uz tak, pridajte k nim celozrnne cestoviny v pomere, 1/3 celozrnne, a 2/3 biele. Je to potom lepsie kvoli tej vlaknine a ani tych blokatorov tam este nieje vela.
Ale uplne najlepsie, co odporucam, su kukuricne cestoviny. Ta vec sa travi ako po masle, a je tam aj vlaknina. Neviem, ako je na tom kukurica co sa tyka blokatorov, lebo kukuricnu muku tiez urcite nenamacali, ale travi sa to az moc dobre.

Co sa tyka namacania obilovin, tak som vypozoroval, ze najlepsie stravitelne su az po 2-dnovom namacani, a po 3-dnovom je to este o nieco lepsie.

_________________
Prehľadné, stručné a aktualizované návody fóra Zdraví-AZ


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: LUŠTENINY ( STRUKOVINY )
PříspěvekNapsal: sob srp 17, 2013 12:47 pm 
Offline

Registrován: ned črc 08, 2012 10:28 am
Příspěvky: 734
Vidíš.... a mäso sa dá jesť aj surové (pozri napr. na eskimákov)............... a s obilninami a strukovinami treba PRILIS SPEKULOVAT.............Ale niektorým indivídiám stále nedôjde, že obilniny a strukoviny sú pre telo ZLO.............. \":roll:\"


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: LUŠTENINY ( STRUKOVINY )
PříspěvekNapsal: sob srp 17, 2013 6:29 pm 
Offline

Registrován: ned dub 26, 2009 6:26 pm
Příspěvky: 1758
nowo, vidno ze si len konzument.

Keby si to choval a pestoval, tak by si pochopil, ze zo zvieratami sa natrapis daleko viac

_________________
Prehľadné, stručné a aktualizované návody fóra Zdraví-AZ


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: LUŠTENINY ( STRUKOVINY )
PříspěvekNapsal: sob srp 17, 2013 9:57 pm 
Offline

Registrován: ned črc 08, 2012 10:28 am
Příspěvky: 734
[quote="Xion":17h5sj35]nowo, vidno ze si len konzument.

Keby si to choval a pestoval, tak by si pochopil, ze zo zvieratami sa natrapis daleko viac[/quote:17h5sj35]
Fakt ? Nemyslim.... \</div

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: LUŠTENINY ( STRUKOVINY )
PříspěvekNapsal: ned pro 08, 2013 9:57 pm 
Offline

Registrován: stř črc 20, 2011 5:24 pm
Příspěvky: 56
Pořád mi není jasné,několik věcí.
1/ Před cca 5 lety jsem četl a dokonce viděl v pořadu Pod pokličkou,že konzumace syrových fazolí je jedovatá a byl i případ,že se člověk otrávil,že se musí povařit. A př. Mungo se konzumuje naklíčené sirové. Co jiné druhy fazolí ? Je možné,že klíčením se jed ztrácí ?
2/ Jak je to v případě konzumace mražených či přímo ze zahrádky fazolek v lusku ?
(Mražený hrách,kukuřici i fazolky v lusku se dá propláchnout vlažnou vodou a jsou připraveny k jídlu. Kukuřici a hrách tak jím.
3/ Při naklíčení, je lepší jíst pouze výhonky nebo celé i s plodem?

MOC DĚKUJU ZA ODPOVĚĎ,vyřešíte mi dlouholetou nejasnost.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: LUŠTENINY ( STRUKOVINY )
PříspěvekNapsal: ned pro 08, 2013 10:24 pm 
Offline

Registrován: pon čer 10, 2013 2:26 pm
Příspěvky: 964
rzsoulad píše:
Pořád mi není jasné,několik věcí.
1/ Před cca 5 lety jsem četl a dokonce viděl v pořadu Pod pokličkou,že konzumace syrových fazolí je jedovatá a byl i případ,že se člověk otrávil,že se musí povařit. A př. Mungo se konzumuje naklíčené sirové. Co jiné druhy fazolí ? Je možné,že klíčením se jed ztrácí ?
2/ Jak je to v případě konzumace mražených či přímo ze zahrádky fazolek v lusku ?
(Mražený hrách,kukuřici i fazolky v lusku se dá propláchnout vlažnou vodou a jsou připraveny k jídlu. Kukuřici a hrách tak jím.
3/ Při naklíčení, je lepší jíst pouze výhonky nebo celé i s plodem?

MOC DĚKUJU ZA ODPOVĚĎ,vyřešíte mi dlouholetou nejasnost.

Dlouholetá nejasnost o lecčems svědčí, neměl byste jíst věci, o kterých máte dlouholetou nejasnost. Máte jíst to, co jest úměrno vašemu temperamentu a vaší povaze, tedy to, co vám jednoznačně vyhovuje a sedne. Zkuste se dostat do stavu, kdy máte pro to jídlo cit a máte "ty správné" chutě. Pak se nebudete ptát, co je a co není zdravé. Takový dotaz svědčí nikoliv o neznalosti potravin, ale o postojích ke světu a k životu, o vás.
Pokusím se za sebe (osobní názor) odpovědět:
1) televizní pořady jsou kraviny, jednoznačně a vždy. Tam se NIC nikdy nedozvíte. Nemá cenu se tím zabývat. Jinak, fazole nejsou jedovaté, jen obsahují inhibitory trávicích enzymů. Takže zasyrova je moc nedáte. Vařené jsou již o dost jinde.
2) nezralou čerstvou či zralou mraženou kukuřici a nezralý mražený hrášek (nikoliv zralý hrách) si jezte jak chcete, fazole a zralý hrách, prosím, ne.
3) naklíčené věci jezte celé, je to velmi chutné a životodárné (fazole a zralý hrách ale dušené, ano?)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: LUŠTENINY ( STRUKOVINY )
PříspěvekNapsal: stř pro 11, 2013 6:12 pm 
Offline

Registrován: stř črc 20, 2011 5:24 pm
Příspěvky: 56
Pro martina72:
Mé otázky jsem si chtěl nechat odborněji vysvětlit a tak posvětit své názory. Tyto informace si mohu přečíst i v časopise bez "zvláštního" tónu. Dočkal jsem se kritiky moudré sovy k postoji mého života a k mé osobě. Myslíte, že baštím každou "volovinu" z médií a časopisů? Omyl, "maso" nejím !!!
Nechci tady zbytečně zamořit blog plácáním nesmyslů, tak zkrátka. Důvod, proč se ptám asi tak hloupě (viz.k odpovědi) je ten, že mám 7 měsíční dceru a nechci ji živit v budoucnu něčím, o čem si nejsem 100% jist. Můj cit k potravinám, je můj vnitřní cit a odpovědnost za druhého člověka je věc druhá.

U odpovědi 2, s vámi nesouhlasím. " ...si jezte jak chcete,"
Mražená zelenina, luštěnina je jednoduchá pro přípravu, stačí ji prolít vlažnou vodou, proto jsem upustil od několikahodinového namáčení suchých plodů.
Už Bible píše : Nejez nic, čím mráz a žár prošel. A když vezmu fakt, že se mražený tovar minimálně 3x zmrazí a 4x rozmrazí než si ho dáte na talíř, máte k jídlu dokonale prvopočáteční hnilobnou potravinu!!! Důkazem může být i to, že na rozdíl od té suché vám nevyklíčí.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: LUŠTENINY ( STRUKOVINY )
PříspěvekNapsal: čtv pro 12, 2013 10:42 am 
Offline

Registrován: ned říj 02, 2011 6:10 pm
Příspěvky: 1085
Bydliště: Praha
martina72 píše:
....1) televizní pořady jsou kraviny, jednoznačně a vždy. Tam se NIC nikdy nedozvíte. Nemá cenu se tím zabývat. Jinak, fazole nejsou jedovaté, jen obsahují inhibitory trávicích enzymů. Takže zasyrova je moc nedáte. Vařené jsou již o dost jinde.
2) nezralou čerstvou či zralou mraženou kukuřici a nezralý mražený hrášek (nikoliv zralý hrách) si jezte jak chcete, fazole a zralý hrách, prosím, ne.
3) naklíčené věci jezte celé, je to velmi chutné a životodárné (fazole a zralý hrách ale dušené, ano?)

Jen k tem fazolim. Je fuk jestli se tomu rika ze maji inhibitory nebo jsou za syrova jedovate. Jeden muj zazitek, uz je to dost davno, ale nikdy mi asi nebylo hur. Normalne jsme doma davali zeleny hrach z pytliku do misky s vodou, vetsinou par dni, obcas jsme vodu vyymenili. Pak je velmi dobry. Jednou jsem zkusil takto namocit velke cervene fazole. Asi nebyly namocene moc dlouho a dost jsem jich snedl. Bylo mi z toho fakt desne. Nejak jsem ani nebyl schopny se dohrabat par metru k telefonu a zavolat kamosovi, ktery bydlel ve stejnem dome. Po nejake dobe se s tim telo nejak vyporadalo, ale fakt nedoporucuju. Nicmene mozna staci nechat je namocene dele az maji klicky, mozna ruzne druhy fazoli funguji ruzne, ja uz jsem to nezkousel \":(\" .

_________________
Oliver Wendel Holmes, Harvard University: pevne verim, ze kdyby cela medicina, tak jak je nyni aplikovana, mohla byt potopena na dno more, bylo by to lepsi pro lidstvo a to nejhorsi pro ryby.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: LUŠTENINY ( STRUKOVINY )
PříspěvekNapsal: čtv pro 12, 2013 7:27 pm 
Offline

Registrován: úte led 08, 2013 8:52 pm
Příspěvky: 292
Taky jsem se přiotrávil fazolema, nevěděl jsem že se maj namáčet.
Zjistil jsem že jsou stejně nejzdravější vepřový řízky, na ty nemá nikdo alergii, ani neobsahujou jed kterej se musí neutralizovat.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: LUŠTENINY ( STRUKOVINY )
PříspěvekNapsal: pát pro 13, 2013 2:53 pm 
Offline

Registrován: stř črc 20, 2011 5:24 pm
Příspěvky: 56
pv33 píše:
Jen k tem fazolim. Je fuk jestli se tomu rika ze maji inhibitory nebo jsou za syrova jedovate. Jeden muj zazitek, uz je to dost davno, ale nikdy mi asi nebylo hur. Normalne jsme doma davali zeleny hrach z pytliku do misky s vodou, vetsinou par dni, obcas jsme vodu vyymenili. Pak je velmi dobry. Jednou jsem zkusil takto namocit velke cervene fazole. Asi nebyly namocene moc dlouho a dost jsem jich snedl. Bylo mi z toho fakt desne. Nejak jsem ani nebyl schopny se dohrabat par metru k telefonu a zavolat kamosovi, ktery bydlel ve stejnem dome. Po nejake dobe se s tim telo nejak vyporadalo, ale fakt nedoporucuju. Nicmene mozna staci nechat je namocene dele az maji klicky, mozna ruzne druhy fazoli funguji ruzne, ja uz jsem to nezkousel \":(\" .

Vynikající chuť mají fazolky v lusku, dávám si je se zeleninou, někdy s máčenou pohankou nebo vařenou rýží. Pro jistotu fazolky lehce proženu parní lázní. Nic nesolím.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 45 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz