Zdraví-AZ Vaše fórum o zdraví

Právě je čtv bře 28, 2024 11:08 pm

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 28 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Datle
PříspěvekNapsal: čtv pro 10, 2009 3:29 pm 
Offline

Registrován: stř kvě 20, 2009 4:06 pm
Příspěvky: 21
Bydliště: Olomouc
Dobrý den,chtěl bych se Vás zeptat, zda je vhodné konzumovat častěji datle.Snažím se jíst viceméně vitariánsky,největší problém je zbavení se chutí na pečivo.Proto se jej snažím kompenzovat datlema, četl jsem,myslím,že to psal p.Walker,že datle je možné používat jako náhradu chleba,dokonce se i z něj nějaký speciální druh údajně dělá.
Další problém ale je,že se prakticky nedají sehnat datle nějak nekonzervované.Jsou buď glukózovým sirupem(ty jsem ale zavrhl jednak kvůli cukru a jednak,že mi nechutnají,zdají se mi suché) Ty druhé,které už opravdu chutnají výborně,tak ty mají ve složení napsaný rostlinný olej.Prodávají se v takových oranžových papírových krabičkách,původem z Iránu. Nemůže ten olej nějak vadit? Mám na mysli třeba nějaké žluknutí atd..Máte s tím nějaké zkušenosti? Děkuju.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Datle
PříspěvekNapsal: čtv pro 10, 2009 7:44 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28247
Bydliště: Poděbrady
Mikeš píše:
Dobrý den,chtěl bych se Vás zeptat, zda je vhodné konzumovat častěji datle.Snažím se jíst viceméně vitariánsky,největší problém je zbavení se chutí na pečivo.Proto se jej snažím kompenzovat datlema, četl jsem,myslím,že to psal p.Walker,že datle je možné používat jako náhradu chleba,dokonce se i z něj nějaký speciální druh údajně dělá.
Další problém ale je,že se prakticky nedají sehnat datle nějak nekonzervované.Jsou buď glukózovým sirupem(ty jsem ale zavrhl jednak kvůli cukru a jednak,že mi nechutnají,zdají se mi suché) Ty druhé,které už opravdu chutnají výborně,tak ty mají ve složení napsaný rostlinný olej.Prodávají se v takových oranžových papírových krabičkách,původem z Iránu. Nemůže ten olej nějak vadit? Mám na mysli třeba nějaké žluknutí atd..Máte s tím nějaké zkušenosti? Děkuju.

Datle jsou výborná potravina, ale sehnat opravdu pouze sušené je problém, je to podobné jako u rozinek. S tím olejem to nedokážu posoudit, sám tento druh nekupuji a neznám, ale mnohem jednodušší je zbavit se toho sirupu, než oleje. I Walker doporučuje tyto sušené plodiny máčet a následně omýt, tím je zbavíte většiny toho nežádoucího a pak jsou bez problémů konzumovatelné.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Datle
PříspěvekNapsal: čtv pro 10, 2009 7:51 pm 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned dub 26, 2009 7:59 pm
Příspěvky: 535
Mikeš píše:
Ty druhé,které už opravdu chutnají výborně,tak ty mají ve složení napsaný rostlinný olej.Prodávají se v takových oranžových papírových krabičkách,původem z Iránu. Nemůže ten olej nějak vadit? Mám na mysli třeba nějaké žluknutí atd..Máte s tím nějaké zkušenosti? Děkuju.

Tieto kupujem aj ja. V našich končinách sa prakticky nedajú iné kúpiť, všetky ostatné sú konzervované sirupoidnými a inými hnusmi. Keďže ich nejem každý deň, žijem v nádeji, že pomerne už prečistený organizmus si s občasným neidentikovateľným olejom v minimálnom množstve poradí. Možno.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Datle
PříspěvekNapsal: ned led 31, 2010 1:50 pm 
Offline

Registrován: ned led 31, 2010 1:10 pm
Příspěvky: 735
Bydliště: Slovensko - Košice
Datle v bio kvalite "ošetrené" bio olejom, sušené pri nízkej teplote - nevidím problém. Ten olej by nemal uškodiť, nevidím dôvod. Je ho máličko ( datle namáčam, a tú vodu ráno pijem, oleja je tam minimum, by som povedal že dodá dokonca tej vode ešte lepšiu chuť, akoby to bolo bez oleja ).

_________________
Majte sa pekne, veľa zdravia, šťastia, penazí vám prajem. NOWOCAYN & Marek. (9.5. 2012)
RUŠIM NICK, idem žiť, už je na to ČAS. Ruším účty na internete, všetko, počítač využívam už len na prácu.
Tešilo ma (9.5. 2012) dieta


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Datle
PříspěvekNapsal: ned led 31, 2010 7:16 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28247
Bydliště: Poděbrady
NOWOCAYN píše:
Datle v bio kvalite "ošetrené" bio olejom, sušené pri nízkej teplote - nevidím problém. Ten olej by nemal uškodiť, nevidím dôvod. Je ho máličko ( datle namáčam, a tú vodu ráno pijem, oleja je tam minimum, by som povedal že dodá dokonca tej vode ešte lepšiu chuť, akoby to bolo bez oleja ).

To není rozumný postup, je vhodné je důkladně omýt a vodu každopádně nepít.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Datle
PříspěvekNapsal: pon úno 01, 2010 9:28 am 
Offline

Registrován: ned led 31, 2010 1:10 pm
Příspěvky: 735
Bydliště: Slovensko - Košice
Dobre, odteraz tak budem robiť s každým sušeným ovocím - najprv ho umyjem, a až potom "naložím" do vody, ktorú ráno pred zjedením ovocia ( cca 20-30 minút ) vypijem. Ďakujem za radu.

_________________
Majte sa pekne, veľa zdravia, šťastia, penazí vám prajem. NOWOCAYN & Marek. (9.5. 2012)
RUŠIM NICK, idem žiť, už je na to ČAS. Ruším účty na internete, všetko, počítač využívam už len na prácu.
Tešilo ma (9.5. 2012) dieta


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Datle
PříspěvekNapsal: pát bře 12, 2010 3:48 pm 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte črc 21, 2009 7:32 am
Příspěvky: 480
Bydliště: Nové Město na Moravě
Mikeš píše:
problém ale je, že se prakticky nedají sehnat datle nějak nekonzervované. Jsou buď glukózovým sirupem (ty jsem ale zavrhl jednak kvůli cukru a jednak, že mi nechutnají, zdají se mi suché) Ty druhé,které už opravdu chutnají výborně,tak ty mají ve složení napsaný rostlinný olej. Nemůže ten olej nějak vadit? Mám na mysli třeba nějaké žluknutí atd..
Zkuste datle od Lifefoodu. Oni jednak dodávají v bio kvalitě (což je skoro zbytečný přepych), ale hlavně, je to živé (veškeré zpracování za nízkých teplot, tj. nedochází k tepelnému znehodnocení) a fakt poctivé. Beru od nich řadu věcí (ořechy, čokoboby, datle, fíky, olivy, hotové čokolády apod.) a jsem velmi spokojen.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Datle
PříspěvekNapsal: čtv bře 25, 2010 7:50 am 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte bře 02, 2010 8:27 am
Příspěvky: 277
Zdravím, datlovník máme doma taky. Zatím je to nádherná palma co do okrasy, ale zda budeme i sklízet \":?:\" Musíme kupovat datliky a vybrat ty co budou zdravé a chutné je někdy unikum. Z lifevodu máte dobré zkušennosti s nakupováním ?

_________________
Příroda je mocná čarodějka.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Datle
PříspěvekNapsal: stř dub 06, 2011 10:52 pm 
Offline

Registrován: čtv lis 04, 2010 12:30 pm
Příspěvky: 350
Mám datle, kde nie je ani zmienka o nejakom glukózovom sirupe. Ani o oleji. Zloženie- ďatle bez kôstky. Znamená to Teda, že tam ten sirup nie je? Je tam akurát zmienka o možných stopach alergénov. Sú to ďatle v polkilovom baličku, kúpené v Metre.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Datle
PříspěvekNapsal: čtv dub 07, 2011 10:03 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28247
Bydliště: Poděbrady
Martina46 píše:
Mám datle, kde nie je ani zmienka o nejakom glukózovom sirupe. Ani o oleji. Zloženie- ďatle bez kôstky. Znamená to Teda, že tam ten sirup nie je? Je tam akurát zmienka o možných stopach alergénov. Sú to ďatle v polkilovom baličku, kúpené v Metre.

To určitě neznamená, mnoho informací prodejci na zboží raději nepíšou a určitě je vhodné je důkladně omýt.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Datle
PříspěvekNapsal: čtv dub 07, 2011 12:34 pm 
Offline

Registrován: čtv lis 04, 2010 12:30 pm
Příspěvky: 350
tak to je nepríjemne, čo som ich už pojedla \":-(\" každopádne, stačí naozaj iba krátko umyť? Také namocene mi totiž nechutia. Umyla až som ich a hned osušila...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Datle
PříspěvekNapsal: čtv dub 07, 2011 3:20 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28247
Bydliště: Poděbrady
Martina46 píše:
tak to je nepríjemne, čo som ich už pojedla \":-(\" každopádne, stačí naozaj iba krátko umyť? Také namocene mi totiž nechutia. Umyla až som ich a hned osušila...

Ještě píšete, čili to nevypadá, že by byly tak moc jedovaté, ale stačí je omýt horkou vodou a klidně osušit.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Datle
PříspěvekNapsal: pát bře 30, 2012 9:45 pm 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon črc 06, 2009 6:56 pm
Příspěvky: 444
Mikeš píše:
...největší problém je zbavení se chutí na pečivo...

To by mě neskonale zajímalo, jestli za tím stojí kvasinka nebo nějaký nedostatek, kterým si tělo říká o přísun něčeho co se v pečivu může vyskytovat (kromě kromady šmejdů). Dokázal jsem pečivo prakticky eliminovat a dlouhou dobu žádné nepoužívám. Občas mi ale "ujede ruka" a třeba 1-2x za měsíc neodolám a něco lehce hodím za žebř. Snažím se pak vybádat, jestli to počínání řídí vychcaná kvasinka nebo nějaká jiná síla, protože se jí sakramentsky těžko odolává...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Datle
PříspěvekNapsal: úte dub 03, 2012 9:30 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28247
Bydliště: Poděbrady
Host píše:
To by mě neskonale zajímalo, jestli za tím stojí kvasinka nebo nějaký nedostatek, kterým si tělo říká o přísun něčeho co se v pečivu může vyskytovat (kromě kromady šmejdů). Dokázal jsem pečivo prakticky eliminovat a dlouhou dobu žádné nepoužívám. Občas mi ale "ujede ruka" a třeba 1-2x za měsíc neodolám a něco lehce hodím za žebř. Snažím se pak vybádat, jestli to počínání řídí vychcaná kvasinka nebo nějaká jiná síla, protože se jí sakramentsky těžko odolává...

Většinou si takto kvasinky říkají o žrádlo a je opravdu obtížné se udržet.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Datle
PříspěvekNapsal: čtv kvě 28, 2015 1:05 pm 
Offline

Registrován: čtv bře 22, 2012 10:59 am
Příspěvky: 9
Famózne čerstvé datle iránske tu www.rawfoodshop.sk
Bez akýchkoľvek konzervatov a olejov.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 28 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 26 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz