Zdraví-AZ Vaše fórum o zdraví

Právě je čtv bře 28, 2024 3:06 pm

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 75 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Brambory
PříspěvekNapsal: sob pro 05, 2009 6:59 pm 
Offline

Registrován: pát pro 04, 2009 11:19 am
Příspěvky: 10
Dobry den,
v procitani jedne z Vasich odpovedi jsem narazila na to, jak pisete, ze jite brambory SYROVE.
Syrove brambory jsou prece jedovate. Opravdu je NIJAK neupravujete?
Jen je oskrabete a jite?
Dekuji, Veronika


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Brambory
PříspěvekNapsal: sob pro 05, 2009 7:57 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28242
Bydliště: Poděbrady
Veronika píše:
Dobry den,
v procitani jedne z Vasich odpovedi jsem narazila na to, jak pisete, ze jite brambory SYROVE.
Syrove brambory jsou prece jedovate. Opravdu je NIJAK neupravujete?
Jen je oskrabete a jite?
Dekuji, Veronika

Pokud by byly syrové brambory jedovaté, tak jsem již minimálně 26 let mrtvý. Čerstvá šťáva, nebo rozmixovaná kašička ze syrových brambor, je jeden z nejlepších a zdravotně neškodných odstraňovačů pyrózy, která vzniká z našeho nesmyslného přežírání a chemicko-potravinářských produktů. Opravdu je nijak neupravuji, nebo abych nelhal omyji je vodou a sním, všimněte si, že o škrábání se nezmiňuji. Bohužel se jednotlivé druhy brambor chuťově velice liší a je potřeba počítat s tím, že ne veškeré jsou chutné. Nejlépe chutnají brambory pěstované na kravském hnoji a chemicky nehnojené půdě, ty mají zhruba chuť lískových oříšků.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Brambory
PříspěvekNapsal: pon pro 07, 2009 11:28 am 
Offline

Registrován: ned dub 26, 2009 6:26 pm
Příspěvky: 1758
3.4. Zemiaky
Na tie vôbec nesmieme zabúdať. Predtým sa hovorilo, že zemiaky sú potravou chudobných, ktorí si nemôžu kúpiť nič lepšie. Zemiaky pestované biologicky správne majú v surovom stave jemnú chuť, pripomínajúcu orechy. Nie sú ale tak chuťovo výrazné a môžu dlhšiu dobu vzbudzovať odpor. Surové zemiaky sú pomerne chudobné na bielkoviny, avšak ich bielkoviny sú veľmi hodnotné, takže sa môžeme uspokojiť s ich menším množstvom. Tým sa líšia zemiaky od mnohých iných potravín, napr. obilnín, ktoré vyžadujú kompenzáciu najlepšie vo forme čerstvého surového mlieka.
Zemiaky sú pomerne bohaté na vitamíny, predovšetkým B a C, ktorých máme väčšinou nedostatok. Surové majú 3 x toľko B-vitamínu a 2-3 x viac vitamínu C ako banán, a to okrem vitamínu A, ktorý sa v banáne vôbec nenachádza. Ešte dôležitejší je však v zemiakoch prebytok zásaditých minerálnych látok, ktoré sú mimoriadne dôležité pre náš metabolizmus.
Bolo by však prehnané tvrdiť, že sa možno dlhšiu dobu živiť výhradne zemiakmi. Nie sú celkom ideálnou potravou. Museli by sa k nim jesť napr. kokosové orechy. Zemiaky neobsahujú totiž tuky. Tuky si však vytvoríme v organizme z uhľohydrátov práve tak, ako kravy vytvárajú mliečny tuk z trávy.

Zemiaky majú ale aj nedostatočný obsah vápnika, ktorý nám musia dodať iné potraviny, napr. kvalitné surové mlieko. Pre svoj nízky obsah musí byť doplňovaný aj vitamín A, aby vitamín C mohol byť plne využitý. Na to poslúži dobre napr. kel a špenát.
O dobrom účinku zemiakov na dnu píše napr. Dr. Hindhe: „Mnohí chorí trpiaci dnou, či už ide o klasickú dnu (podagru), suchú lánku alebo obyčajnú kĺbovú reumu (Arthritis deformans) vyskúšali zemiakovú kúru nie zriedka s pozoruhodným výsledkom. Dokonca aj cukrovka sa úspešne lieči zemiakovou a ovocnou diétou. Nesmieme zabúdať ani na to, že surové zemiaky jedené so šupkou chránia zuby pre kazom.”
Švédsky lekár Thorsen vyšetril asi 22 000 osôb. Zdravé zuby našiel len u 30 osôb. Ukázalo sa, že všetkých týchto 30 ľudí jedno denne surové zemiaky a mali odpor k cukru a sladkostiam. Dr. Thorsen hovorí: „Zdá sa teda, že zdravotný stav zubov závisí úplne od toho, či je potrava podobná tej, aké sa jedia pred kultúrnym štádiom, t. j. aby bola prevažne rastlinná a bez cukru.” Priaznivý účinok zemiakov na zuby je daný podľa výskumov tým, že priamo pod šupkou sú zlúčeniny fluóru, ktoré sú dôležitou zložkou zubnej skloviny. Neraz sa preto hovorí o pridávaní fluóru do pitnej vody. Ale i tu platí, čo u ostatného - čo je prirodzené, je správne a výhodnejšie. Ak zjeme denne 1 stredne veľký surový zemiak, nebudú sa nám kaziť zuby.
Ako veľkú výživnú hodnotu má zelenina, pochopíme vtedy, keď si uvedomíme, že vojaci utekajúci domov v 1. svetovej vojne sa živili celé mesiace len surovými zemiakmi a repou nazbieranou na poli. Nielen že sa vládali vyrovnať so všetkými útrapami i úzkosťou, ktoré pociťovali ako zbehovia, ale dokonca si napravili i svoje žalúdky, zničené konzervami.
Zdroje:
Dr. Nolfi Kristine1994: Liečenie surovou stravou, Eko - konzult Bratislava, 127 strán -
časopis EVA, 10/2002, str. 105 -

_________________
Prehľadné, stručné a aktualizované návody fóra Zdraví-AZ


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Brambory
PříspěvekNapsal: pon pro 07, 2009 4:02 pm 
Offline

Registrován: pát pro 04, 2009 11:19 am
Příspěvky: 10
Dobry den Jardo,

jiz chapu, ze varit brambory je zvrhlost, dokonce je budu pojidat neloupane:)
Diky moc.
Prosim Vas, jak byste se dival na to, kdybych si ty brambory cas od casu opekla v troube na plechy ( nakrajene na kolecka)? Je to moc nezdrave?
Dekuji.
Veronika


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Brambory
PříspěvekNapsal: pon pro 07, 2009 4:39 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28242
Bydliště: Poděbrady
Veronika píše:
Dobry den Jardo,

jiz chapu, ze varit brambory je zvrhlost, dokonce je budu pojidat neloupane:)
Diky moc.
Prosim Vas, jak byste se dival na to, kdybych si ty brambory cas od casu opekla v troube na plechy ( nakrajene na kolecka)? Je to moc nezdrave?
Dekuji.
Veronika

Na sucho pečené brambory nejsou zase tak špatné, ale jak přidáte olej, tak již jde o potravinu velice nezdravou extrémně zatěžující orgány. Vždy ovšem musíte počítat s tím, že organické minerály se změní na anorganické a například syrová brambora udrží zdravé zuby, což již u tepelně upravené neplatí.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Brambory
PříspěvekNapsal: ned bře 14, 2010 9:44 pm 
Offline

Registrován: pát led 29, 2010 9:42 pm
Příspěvky: 11
Jarda píše:
Pokud by byly syrové brambory jedovaté, tak jsem již minimálně 26 let mrtvý. Čerstvá šťáva, nebo rozmixovaná kašička ze syrových brambor, je jeden z nejlepších a zdravotně neškodných odstraňovačů pyrózy, která vzniká z našeho nesmyslného přežírání a chemicko-potravinářských produktů. Opravdu je nijak neupravuji, nebo abych nelhal omyji je vodou a sním, všimněte si, že o škrábání se nezmiňuji. Bohužel se jednotlivé druhy brambor chuťově velice liší a je potřeba počítat s tím, že ne veškeré jsou chutné. Nejlépe chutnají brambory pěstované na kravském hnoji a chemicky nehnojené půdě, ty mají zhruba chuť lískových oříšků.

Dobrý večer Jardo,
opakovaně jsem zkoušela čerstvou zeleninovou šťávu z brambor v kombinaci např. s mrkví, řepou, celerem a vždy se mě z této šťávy udělalo vyloženě nevolno - bolesti břicha, pocit na zvracení. Netušíte v čem může být problém? Vzhledem k jejich "hodnotě" bych je chtěla požívat v čerstvé podobě.
Děkuji za radu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Brambory
PříspěvekNapsal: ned bře 14, 2010 10:38 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28242
Bydliště: Poděbrady
Sluníčko píše:
Dobrý večer Jardo,
opakovaně jsem zkoušela čerstvou zeleninovou šťávu z brambor v kombinaci např. s mrkví, řepou, celerem a vždy se mě z této šťávy udělalo vyloženě nevolno - bolesti břicha, pocit na zvracení. Netušíte v čem může být problém? Vzhledem k jejich "hodnotě" bych je chtěla požívat v čerstvé podobě.
Děkuji za radu.

Hodně záleží na dávce, ale jak syrová brambora, tak červená řepa jsou velice silné čističe organizmu a spouštějí detoxikační reakce, pokud jsou aplikovány ve velké dávce. U zaneseného člověka třeba 1 dcl červené řepy již normálně vyvolá velice silné potíže. Vyzkoušejte pozvolna malé množství a ono to půjde.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Brambory
PříspěvekNapsal: pon bře 15, 2010 2:24 am 
Offline

Registrován: ned dub 26, 2009 6:26 pm
Příspěvky: 1758
Sluníčko píše:
Dobrý večer Jardo,
opakovaně jsem zkoušela čerstvou zeleninovou šťávu z brambor v kombinaci např. s mrkví, řepou, celerem a vždy se mě z této šťávy udělalo vyloženě nevolno - bolesti břicha, pocit na zvracení. Netušíte v čem může být problém? Vzhledem k jejich "hodnotě" bych je chtěla požívat v čerstvé podobě.
Děkuji za radu.

Sranda, ja som akurat dnes popijal tzv. Bruessovu stavu, mrkva-cvikla-zeler-cierna redkev-zemiak, vacsinou to robim bez zemiaku, a sice mi nedoslo nevolno, ale bolo mi tazsie, nez obvykle, bez zemiakovej kombinacie.

_________________
Prehľadné, stručné a aktualizované návody fóra Zdraví-AZ


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Brambory
PříspěvekNapsal: pon bře 15, 2010 8:40 am 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon črc 06, 2009 6:56 pm
Příspěvky: 444
Veronika píše:
Dobry den,
v procitani jedne z Vasich odpovedi jsem narazila na to, jak pisete, ze jite brambory SYROVE.
Syrove brambory jsou prece jedovate. Opravdu je NIJAK neupravujete?
Jen je oskrabete a jite? Dekuji, Veronika
Riziko je jen u zelených nedozrátých respektive klíčících brambor, kde je hladina solaninu zvýšená. Pro mě byly syrové brambory taky oříšek, ale postupně jsem je v páře vařil čímdál kratší dobu. Teď je už měsíce valím syrové a když si dám někdy (třeba na oslavách atd.) vařenou, tak mi to přijde jako bláto bez chuti. Opravdu je to jen v hlavě. Doma nade mnou kroutí hlavou jak je můžu pojídat nevařené, ale já zase nechápu proč je devastovat vařením \":-)\"


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Brambory
PříspěvekNapsal: pon bře 15, 2010 11:28 am 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte bře 02, 2010 8:27 am
Příspěvky: 277
Jak na syrové brambory bych také ráda radu. Mě se to nedaří ani u šťávy ani u chroupání. Zvládnu je pokud si je nechám v páře aspoň 5 minut. U ostatní zeleniny tyto problémy nemám. A naši psíci je mají jak lahůdku. Co jdu do sklípka už čekají na dobrotu. \":D\"

_________________
Příroda je mocná čarodějka.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Brambory
PříspěvekNapsal: pon bře 15, 2010 12:36 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28242
Bydliště: Poděbrady
Veverka píše:
Jak na syrové brambory bych také ráda radu. Mě se to nedaří ani u šťávy ani u chroupání. Zvládnu je pokud si je nechám v páře aspoň 5 minut. U ostatní zeleniny tyto problémy nemám. A naši psíci je mají jak lahůdku. Co jdu do sklípka už čekají na dobrotu. \":D\"

Nakrájet na 3-4 mm silné plátky, na to dát pomazánku z avokáda a česneku, do ní zapíchnout vlašský ořech, nebo jiný ořech a pro gurmány kousek olomouckého tvarůžku. Možná se vám to s těmito jednohubkami povede vyřešit.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Brambory
PříspěvekNapsal: pon bře 15, 2010 12:41 pm 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte bře 02, 2010 8:27 am
Příspěvky: 277
Jarda píše:
Nakrájet na 3-4 mm silné plátky, na to dát pomazánku z avokáda a česneku, do ní zapíchnout vlašský ořech, nebo jiný ořech a pro gurmány kousek olomouckého tvarůžku. Možná se vám to s těmito jednohubkami povede vyřešit.

Děkuji, zkusím.

_________________
Příroda je mocná čarodějka.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Brambory
PříspěvekNapsal: pon bře 15, 2010 12:50 pm 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř led 13, 2010 6:37 pm
Příspěvky: 20
a jak jsou na tom s kyselostí olomoucké tvarůžky? myslela jsem že je to sýr - tedy zahleňující


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Brambory
PříspěvekNapsal: pon bře 15, 2010 3:43 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28242
Bydliště: Poděbrady
ettelea píše:
a jak jsou na tom s kyselostí olomoucké tvarůžky? myslela jsem že je to sýr - tedy zahleňující

To je zajímavé, jak sem napíšu cokoliv, co není zcela kách, tak se to lidem hnedle líbí, také pro každého je slovo kousek jiný kousek, čili upřesním. To duté kolečko nakrájím jako dort na výseče cca 3-5 mm silné na silnějším konci, tedy opravdu kousek a je tam pouze pro chuť. Olomoucké tvarůžky jsou vlastně tvaroh, ne sýr a jde o celkem zdravou potravinu sice zahleňující, ale jinak až na tu slanost neškodnou. Je to světový unikát a nemáme se v tomto případě za co stydět.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Brambory
PříspěvekNapsal: pon bře 15, 2010 4:24 pm 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř led 13, 2010 6:37 pm
Příspěvky: 20
ale já to nemyslela ve zlém, ani jako chytání za slovo!! V rámci mé kompletní stravování, kterou teď podstupuju se snažím nabírat o potravinách co nejvíce informací, je to pro mě nové, tak mi to nemějte za zlé, jsem prostě zvědavá


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 75 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 25 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz