Zdraví-AZ Vaše fórum o zdraví

Právě je čtv bře 28, 2024 7:36 pm

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 91 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Železo
PříspěvekNapsal: pát lis 06, 2009 9:45 pm 
Offline

Registrován: čtv říj 15, 2009 3:07 pm
Příspěvky: 89
Dobrý večer,
z krve mi zjistili zvýšený obsah řeleza 34. Čím by to mohlo být? Maso nejím (ale pouze 3 měsíce, ale né kvůli tomuto zjištění, ale z přesvědčení, toto jsem se dozvěděla náhodou při jiném vyšetření), nadbytek je jak jsem vyčetla z internetu toxický, ukládá se v játrech a jiných orgánech. Co se stím dá dělat?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Železo
PříspěvekNapsal: pát lis 06, 2009 10:19 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28245
Bydliště: Poděbrady
Maybes píše:
Dobrý večer,
z krve mi zjistili zvýšený obsah řeleza 34. Čím by to mohlo být? Maso nejím (ale pouze 3 měsíce, ale né kvůli tomuto zjištění, ale z přesvědčení, toto jsem se dozvěděla náhodou při jiném vyšetření), nadbytek je jak jsem vyčetla z internetu toxický, ukládá se v játrech a jiných orgánech. Co se stím dá dělat?

Řeknu na rovinu, že nadbytek železa je v dnešní populaci naprosto raritní záležitostí, zdá se mi to docela nepravděpodobné a nechal bych si to překontrolovat. Obecně je příjem železa u současné populace téměř vždy podlimitní a naprostá většina obyvatelstva trpí jeho stálým deficitem. Určitou možností, která by mohla vést k nadbytku je ovlivnění přisvojitelnosti železa z potravin, které železo obsahují. Tuto přisvojitelnost ovlivňuje zásadním způsobem měď a vitamín C, takže by jste musela jíst něco v čem je vysoký obsah mědi a současně mít dostatek vitamínu C. To by mohlo přisvojitelnost v organismu razantně zvýšit, ale takovou možnost není skoro nikdo schopen vytvořit. Pokud by toto přesto byla pravda, pak je nejjednodušší potraviny s mědí a vitamín C na nějaký čas vynechat a naopak zařadit potraviny, které se postarají o masivní úbytek železa. To jsou především obecně propagované zdravé potraviny z mléka, které nás o železo silně ochuzují a proto má podstatná část populace nedostatek železa v krvi.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Železo
PříspěvekNapsal: pát lis 06, 2009 11:13 pm 
Offline

Registrován: čtv říj 15, 2009 3:07 pm
Příspěvky: 89
Taky se mi to zdá divné,ale dívala jsem se na starší zprávy a tam mám také vysoké hodnoty až 29, ale i 17. Prý se může jednat o hematochromatozu. Paní doktorka se mě ptala jestli jsem nebrala nějaké doplňky s železem. Brali mi znovu krev, tak uvidím. Když jsem jí řekla, že to je divný, že nejím maso, tak začala strašit jak jsou na tom vegetariáni a vegani. Zatím má prý z čeho tělo brát, že to poznám tak za dva roky až se mi budou lámat kosti, až si vezme tělo vápník z kostí ap. Vegetariánům, že větinou chybí železo a B12 a veganům i bílkoviny. Podle paní doktorky je prý u nás nejvíce železa v bramborách. Když jsem se zmiňovala o kopřivách, meruňkách, rozinkách, tak se jen smála. Co podle Vás obsahuje nejvíce železa?
Moc se mi do těch mléčných výrobku nechce, ale každopádně děkuji za odpověď.
Ještě by mě zajímalo jak získat dostatečné množství vápníku? Dcera je také vegetarián a mléčné výrobky také nejí, necítí se po nich dobře. Je asi pravda, že např. v tvrdých sýrech je ho hodně, ale překyseluje a pak se ten vápník zase spotřebovává, jak jsem se dočetla z knih N.W.Walkera.
Vím, že je v sezamu, mandlích, máku tofu(?), ale kdo sní dennně 100g máku, nebo semínek?
Dana


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Železo
PříspěvekNapsal: sob lis 07, 2009 2:25 am 
Offline

Registrován: ned dub 26, 2009 6:26 pm
Příspěvky: 1758
Maybes píše:
Ještě by mě zajímalo jak získat dostatečné množství vápníku? Dcera je také vegetarián a mléčné výrobky také nejí, necítí se po nich dobře. Je asi pravda, že např. v tvrdých sýrech je ho hodně, ale překyseluje a pak se ten vápník zase spotřebovává, jak jsem se dočetla z knih N.W.Walkera.
Vím, že je v sezamu, mandlích, máku tofu(?), ale kdo sní dennně 100g máku, nebo semínek?
Dana


Treba si uvedomit, ze acidobazicka rovnovaha je klucovy aspekt pri vyuzivani vapnika. Vapnika netreba zdaleka tak mnoho, pokial ma telo pH zrovnane. Tie zdroje, co uvadzas su spravne, sezam, mandle, mak, ale aj ostatne orechy a listova zelenina, brokolica. Pokial mas uz pH zrovnane, a vapnik je v tele doplneny, dovolim si tvrdit, ze i konzumacia ovocia, v ktorom sa vapnik nachadza v malom mnozstve oproti orechom ci zelenine, dokaze pokryt dennu davku vapnika, no pri deficite si myslim, ze na doplnenie vapnika treba zaradit i bohatsie zdroje.
Nejde vsak iba o vapnik v potrave. To je zase len ciastocna analyza problemu. V skutocnosti vzdy ide o vyuzitelnost vapnika. Ten sa teda musi vstrebat a pouzit. A preto je dolezite, ci sa nachadza v organickej forme, spolu s inymi prkvami ako napriklad horcik a takisto je dolezite, ci je v krvi dostatok vitaminu D.
Pani doktorka sa sice smeje, ale uvidime, kto sa bude smiat naposledy... staci si pozriet, ako vyzera vacsina doktorov po 50tke a v akom veku zomieraju. Ja by som radsej veril Walkerovi, ktory sa dozil cez 100 rokov. To jej samozrejme nehovor, vacsina doktorov ma prilis vysoke ego. Nastvala by sa, a ten hnev by ju prekyselil, cim by prisla o vapnik. Sranda by bola este jej to v tom stave povedat, ale to bolo skor vhodne do nejakeho komedialneho filmu. \":-)\" Ale mozno to nieje jej pripad, neviem. Ja osobne povazujem dobreho doktora za takeho, ktory ma zmysel pre humor a rad sa necha poucit, teda vie priznat, ze aj nieco nevie.

_________________
Prehľadné, stručné a aktualizované návody fóra Zdraví-AZ


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Železo
PříspěvekNapsal: sob lis 07, 2009 10:17 am 
Offline

Registrován: čtv říj 15, 2009 3:07 pm
Příspěvky: 89
Díky za reakci, odhadnul jste to s paní doktorkou naprosto přesně \":-)\" sotva chodí jakou má nadváhu, ale její názor je, že člověk má jíst všechno. To je její věc, že? Ale potěšilo mě jak je to trefné a hlavně jsem moc ráda za každou radu od zkušenějších. Přeci jen člověk potřebuje (i když cítí, že je to tak správnější, ale pod nánosem těch hovadin, které léta slyšíme ze všech stran občas maličko zapochybuje) radu Vás zkušenějších. Díky Vám i všem co sem přispívají, samozřejmě Jardovi především \":-)\"


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Železo
PříspěvekNapsal: sob lis 07, 2009 10:19 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28245
Bydliště: Poděbrady
Maybes píše:
Taky se mi to zdá divné,ale dívala jsem se na starší zprávy a tam mám také vysoké hodnoty až 29, ale i 17. Prý se může jednat o hematochromatozu. Paní doktorka se mě ptala jestli jsem nebrala nějaké doplňky s železem. Brali mi znovu krev, tak uvidím. Když jsem jí řekla, že to je divný, že nejím maso, tak začala strašit jak jsou na tom vegetariáni a vegani. Zatím má prý z čeho tělo brát, že to poznám tak za dva roky až se mi budou lámat kosti, až si vezme tělo vápník z kostí ap. Vegetariánům, že větinou chybí železo a B12 a veganům i bílkoviny. Podle paní doktorky je prý u nás nejvíce železa v bramborách. Když jsem se zmiňovala o kopřivách, meruňkách, rozinkách, tak se jen smála. Co podle Vás obsahuje nejvíce železa?
Moc se mi do těch mléčných výrobku nechce, ale každopádně děkuji za odpověď.
Ještě by mě zajímalo jak získat dostatečné množství vápníku? Dcera je také vegetarián a mléčné výrobky také nejí, necítí se po nich dobře. Je asi pravda, že např. v tvrdých sýrech je ho hodně, ale překyseluje a pak se ten vápník zase spotřebovává, jak jsem se dočetla z knih N.W.Walkera.
Vím, že je v sezamu, mandlích, máku tofu(?), ale kdo sní dennně 100g máku, nebo semínek?
Dana

Vegetariáni a vegani, pokud nejsou absolutně ortodoxní, rovná se magoři, nemají nejmenší zdravotní problémy, ba naopak se dá říct, že jejich zdravotní stav je obecně mnohem lepší, než stav ostatní populace a určitě mnohem lepší, než stav naprosté většiny lékařů. Co se týká toho obsahu železa, tak absolutně nejlepším zdrojem v našich podmínkách je melasa, která obsahuje opravdu veliké množství železa a mimo to má obrovskou výhodu ve značném obsahu hořčíku, kterého má také naprostá většina lidí nedostatek. Vy se ptáte na vápník, ale to se musíte ptát současně vždycky i na hořčík a vitamín D, protože vápník i když ho budete jíst naprosto neomezené dávky, nejste schopná vstřebat, bez adekvátního přísunu hořčíku a současné dodávky vitaminu D. Dalším velmi dobrým zdrojem železa jsou švestky, nebo švestková šťáva, to můžete taky vyzkoušet. U dodávky vápníku, můj názor je, že úplně nejvhodnější je aplikace dobře namletého neloupaného seznamu, nebo pasty tachini. Sezam má právě velmi dobře vyvážený poměr vápníku a hořčíku, čímž vám zajistí optimální příjem obou minerálů do organismu. Co se týká vitaminu D, úplně nejvhodnější varianta je pravidelný denní pohyb venku za jakéhokoliv počasí, člověk může být klidně oblečený, ale procházka nesmí trvat méně než 30 minut. Pro lepší tvorbu vitamínu D, je vhodné sníst denně alespoň lžičku kokosového oleje, který v organismu působí tak, že se tvorba vitaminu D razantně zvýší a zmíněná procházka kryje denní potřebnou dávku i v zimě.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Železo
PříspěvekNapsal: sob lis 07, 2009 1:31 pm 
Offline

Registrován: čtv říj 15, 2009 3:07 pm
Příspěvky: 89
Mockrát děkuji, za odpověď.
Dana


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Železo
PříspěvekNapsal: ned lis 08, 2009 2:31 am 
Offline

Registrován: ned dub 26, 2009 6:26 pm
Příspěvky: 1758
Jarda píše:
Pro lepší tvorbu vitamínu D, je vhodné sníst denně alespoň lžičku kokosového oleje, který v organismu působí tak, že se tvorba vitaminu D razantně zvýší a zmíněná procházka kryje denní potřebnou dávku i v zimě.

Plati toto aj ked sa zje kusok cerstveho kokosu?

_________________
Prehľadné, stručné a aktualizované návody fóra Zdraví-AZ


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Železo
PříspěvekNapsal: ned lis 08, 2009 8:35 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28245
Bydliště: Poděbrady
Xion píše:
Plati toto aj ked sa zje kusok cerstveho kokosu?

Čistě teoreticky ano, ale vždy je potřeba si uvědomovat, že využitelnost běžně rozkousaného kokosového ořechu bude někde úplně jinde, než je využitelnost čistého tuku a muselo by se ho sníst tedy neporovnatelně větší množství.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Železo
PříspěvekNapsal: pát pro 11, 2009 11:26 am 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte črc 21, 2009 7:32 am
Příspěvky: 480
Bydliště: Nové Město na Moravě
Jarda píše:
Co se týká toho obsahu železa, tak absolutně nejlepším zdrojem v našich podmínkách je melasa, která obsahuje opravdu veliké množství železa a mimo to má obrovskou výhodu ve značném obsahu hořčíku, kterého má také naprostá většina lidí nedostatek
To je pro mne novinka. Měl jsem za to, že melasa je jen sladidlo, taková ta "prázdná energie", ale ono to tak není? Cukr se rafinuje - melasa rafinovaná, škodlivá není? A Vy tedy Jardo melasu nějak pravidelně užíváte? Pokud ano, tak "2 čajové lžičky denně, zapít vodou", jak jsem teď kdesi našel googlem? A kdy... ráno na lačno či naopak někdy po jídle... Děkuji Vám!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Železo
PříspěvekNapsal: pát pro 11, 2009 11:54 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28245
Bydliště: Poděbrady
Jindra píše:
To je pro mne novinka. Měl jsem za to, že melasa je jen sladidlo, taková ta "prázdná energie", ale ono to tak není? Cukr se rafinuje - melasa rafinovaná, škodlivá není? A Vy tedy Jardo melasu nějak pravidelně užíváte? Pokud ano, tak "2 čajové lžičky denně, zapít vodou", jak jsem teď kdesi našel googlem? A kdy... ráno na lačno či naopak někdy po jídle... Děkuji Vám!

No já ji pravidelně neužívám, spíše jenom sem tam, když ji manželka náhodou kvůli dceři koupí, ona zase melasa tak moc zdravá není, ale je to nejhodnotnější zdroj železa v dobře vstřebatelné formě. Mnohem lepší než železo dodávat, je ho zbytečně nelikvidovat, což umí jakákoliv průmyslově čištěná strava, prakticky veškeré bílé potraviny, jako bílá rýže, bílé pečivo, cukr a podobně, dále příliš mnoho fosforečnanů. Toto všechno je sice špatné, ale absolutní jedničkou likvidace železa v organizmu jsou výrobky z mléka, to zajistí anémii celkem vždy. U malých dětí to je docela pravidlem, že jak je matka přestane kojit a zařadí do stravy ty umělé srágory, doktor okamžitě cpe do dítěte umělé železo v pilulích. Daleko lepší je se těmto produktům obloukem vyhnout a naopak se postarat o přísun mědi, která výrazně umocňuje přisvojitelnost železa. Potom i při relativně malé denní dodávané dávce, máte železa stále dostatek. Měď získáte ve všech ořechách, semínkách, hlavně slunečnicovém a v avokádu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Železo
PříspěvekNapsal: sob bře 27, 2010 8:49 pm 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon črc 06, 2009 6:56 pm
Příspěvky: 444
Jarda píše:
...U dodávky vápníku, můj názor je, že úplně nejvhodnější je aplikace dobře namletého neloupaného seznamu, nebo pasty tachini. Sezam má právě velmi dobře vyvážený poměr vápníku a hořčíku, čímž vám zajistí optimální příjem obou minerálů do organismu...
V příkladu denního jídelníčku jsou 2 PL máku nebo sezamu. Mák zařadit asi kvůli železu? Sezam má vyvážený poměr vápníku a hořčíku, ale asi je vhodný jako zdroj obou až po srovnání vzájemného deficitu? Pokud mám pravděpodobně v těle usazeného vápníku kýbl, měl bych asi nejdřív nasadit tu "hořčíkovou kůru" ne? A až pak ten sezam brát v salátech jako denní "udržovací dávku" ? Mimochodem sezamu do sebe dostanu myslím dost už teď, když během týdne spořádám 250g řeckou chalvu, hořčík ale extra neberu což se chystám změnit...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Železo
PříspěvekNapsal: sob bře 27, 2010 10:00 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28245
Bydliště: Poděbrady
Host píše:
V příkladu denního jídelníčku jsou 2 PL máku nebo sezamu. Mák zařadit asi kvůli železu? Sezam má vyvážený poměr vápníku a hořčíku, ale asi je vhodný jako zdroj obou až po srovnání vzájemného deficitu? Pokud mám pravděpodobně v těle usazeného vápníku kýbl, měl bych asi nejdřív nasadit tu "hořčíkovou kůru" ne? A až pak ten sezam brát v salátech jako denní "udržovací dávku" ? Mimochodem sezamu do sebe dostanu myslím dost už teď, když během týdne spořádám 250g řeckou chalvu, hořčík ale extra neberu což se chystám změnit...

Mák je opravdu dobrý zdroj železa, ale klidně můžete vyzkoušet i melasu, ta je ještě lepší. Jinak jsou vaše závěry správné a dodávání hořčíku je vhodné v každém případě, protože snad neznám člověka, který by ho neměl málo.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Železo
PříspěvekNapsal: ned bře 28, 2010 12:25 pm 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon črc 06, 2009 6:56 pm
Příspěvky: 444
Jarda píše:
Mák je opravdu dobrý zdroj železa, ale klidně můžete vyzkoušet i melasu, ta je ještě lepší. Jinak jsou vaše závěry správné a dodávání hořčíku je vhodné v každém případě, protože snad neznám člověka, který by ho neměl málo.
Ještě se zeptám, ta pixle hořčíku (1000 tbl x 0,5g Mg) vystačí na cca 2 měsíce (při cca 16 tbl/den). Je to dostatečně dlouhá doba na srovnání deficitu, resp. jak poznám, že se tak stalo? Lze rozpoznat, že sedimentovaný vápník "dostává na frak" a situace se zlepšila? Pak se předpokládám stačí krmit vyváženou stravou a pilule nejsou potřeba?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Železo
PříspěvekNapsal: ned bře 28, 2010 5:51 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28245
Bydliště: Poděbrady
Host píše:
Ještě se zeptám, ta pixle hořčíku (1000 tbl x 0,5g Mg) vystačí na cca 2 měsíce (při cca 16 tbl/den). Je to dostatečně dlouhá doba na srovnání deficitu, resp. jak poznám, že se tak stalo? Lze rozpoznat, že sedimentovaný vápník "dostává na frak" a situace se zlepšila? Pak se předpokládám stačí krmit vyváženou stravou a pilule nejsou potřeba?

Hořčík se orální aplikací rovná dosti pomalu, na rychlé srovnání by se to muselo kombinovat s koupelemi a mazáním roztoku na velkou plochu kůže. Většinou se člověk duševně vyladí a odezní potíže ve svalech, kloubech a tkáních. Je velice nepravděpodobné, že by jste dokázal dodat hořčík pouze potravou, přiměřená dodávka musí probíhat stále, neboť v přírodě jsou již nyní zdroje tohoto prvku značně omezené, díky nenormálnímu hospodaření.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 91 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz