Zdraví-AZ Vaše fórum o zdraví

Právě je čtv bře 28, 2024 5:57 pm

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 105 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Sušení ovoce
PříspěvekNapsal: ned srp 25, 2013 4:00 pm 
Offline

Registrován: pát črc 06, 2012 8:29 pm
Příspěvky: 30
Dobrý den, můj dotaz nesouvisí se sušením ovoce.
Chci se zeptat na kupované rozinky. Někde jsem se tu dočetl, že rozinky je potřeba pečlivě omýt.
Předpokládám, že kvůli síření. Ve zdravé výživě mají rozinky nesířené, ale i v Lidlu (alespoň to píšou na pytliku). Já je nemeju. A co vy, mejete?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sušení ovoce
PříspěvekNapsal: ned zář 01, 2013 3:37 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28242
Bydliště: Poděbrady
Tomass píše:
Dobrý den, můj dotaz nesouvisí se sušením ovoce.
Chci se zeptat na kupované rozinky. Někde jsem se tu dočetl, že rozinky je potřeba pečlivě omýt.
Předpokládám, že kvůli síření. Ve zdravé výživě mají rozinky nesířené, ale i v Lidlu (alespoň to píšou na pytliku). Já je nemeju. A co vy, mejete?

To není pouze otázka síření, mnohdy jsou tyto plody i stříkané nějakým olejem, čili ideální je na chvilku je spařit na cedníku v horké vodě, tím se vše odplaví.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sušení ovoce
PříspěvekNapsal: pát říj 25, 2013 12:26 pm 
Offline

Registrován: úte zář 18, 2012 1:27 pm
Příspěvky: 8
Pane Jardo, prosím Vás, chtěla bych vyzkoušet sušené krekry ze semínek a zelniny, ale nevím si rady s následujícím. Když namočím např. lněné nebo jiné semínko a dám ho tam celé, tak bude asi problém s využitelností, protože se nepodaří ho tak dobře potom rozkousat. A když ho po namočení rozmixuji, nezačne to rychleji žluknout než se stihne usušit? Sušičku ještě nemám, zvažuji koupi.

A ještě jeden dotaz - co děláte např. s těma zmraženýma švestkama? Na co je používáte?
Někde jsem četla, že se dají skladovat v mrazáku jen cca 2 měsíce?? Děkuji Vám a přeji hezký den


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sušení ovoce
PříspěvekNapsal: pát lis 01, 2013 12:34 am 
Offline

Registrován: pon lis 26, 2012 10:06 am
Příspěvky: 15
Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, také přemýšlím o koupi sušičky na ovoce značky Bielmeier, zajímalo by mě, zda se dá v této sušičce sušit například i raw těsto například z rozmixovaného ovoce nebo oříšků? Jde mi o to, zda jde do této sušičky dát nějaký papír na pečení a těsto je poté možno rozlít. Děkuji.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sušení ovoce
PříspěvekNapsal: pát lis 01, 2013 2:06 pm 
Offline

Registrován: pát lis 01, 2013 2:00 pm
Příspěvky: 2
Mám více dotazů:
1. To už nikdo nesušíte ovoce klasickou cestou? Na slunci za oknem? Je na tom něco špatně? Blbá teplota, blbé zkušenosti?? Nebo je to jen zdlouhavé a nikomu se do toho nechce?

2. Chci sušit ovoce na vestavěné krbové vložce. Mám tam revizní otvor jakoby do komína (do prostoru, kde ústí komínová roura), a tam mám prostor tak na tři plechy (rozuměj klasické buchtové). teplotu jsem schopen kontrolovat i regulovat. Co vy na to? Na co si dát pozor?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sušení ovoce
PříspěvekNapsal: ned lis 17, 2013 9:28 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28242
Bydliště: Poděbrady
Berry píše:
Pane Jardo, prosím Vás, chtěla bych vyzkoušet sušené krekry ze semínek a zelniny, ale nevím si rady s následujícím. Když namočím např. lněné nebo jiné semínko a dám ho tam celé, tak bude asi problém s využitelností, protože se nepodaří ho tak dobře potom rozkousat. A když ho po namočení rozmixuji, nezačne to rychleji žluknout než se stihne usušit? Sušičku ještě nemám, zvažuji koupi.

A ještě jeden dotaz - co děláte např. s těma zmraženýma švestkama? Na co je používáte?
Někde jsem četla, že se dají skladovat v mrazáku jen cca 2 měsíce?? Děkuji Vám a přeji hezký den

Ono jde o to jak a z čeho, třeba to lněné semínko opravdu je docela problém, ale třeba pohanka tak velký problém nepředstavuje. Dost záleží na skladbě omega kyselin v semínku a dle toho pak může, nebo nemusí být problém se žluknutím. Švestky si ještě lehce zmrzlé můžete nakrájet do salátu a jsou docela chutné. Skladovat by se dlouhodobě nemělo asi nic, ale to víte, zase tolik přesně nebude asi čas dodržovat skoro nikdo.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sušení ovoce
PříspěvekNapsal: ned lis 17, 2013 9:31 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28242
Bydliště: Poděbrady
Stejsi píše:
Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, také přemýšlím o koupi sušičky na ovoce značky Bielmeier, zajímalo by mě, zda se dá v této sušičce sušit například i raw těsto například z rozmixovaného ovoce nebo oříšků? Jde mi o to, zda jde do této sušičky dát nějaký papír na pečení a těsto je poté možno rozlít. Děkuji.

Tak určitě se takto postupovat dá i když na uvedený postup jsou asi vhodnější síta, než ten papír. Já v ní suším poměrně dost, ale sušit kaši z ovoce, nebo zeleniny k tomu jsem se zatím nedostal a praktické zkušenosti tedy nemám.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sušení ovoce
PříspěvekNapsal: ned lis 17, 2013 9:35 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28242
Bydliště: Poděbrady
Churles píše:
Mám více dotazů:
1. To už nikdo nesušíte ovoce klasickou cestou? Na slunci za oknem? Je na tom něco špatně? Blbá teplota, blbé zkušenosti?? Nebo je to jen zdlouhavé a nikomu se do toho nechce?

2. Chci sušit ovoce na vestavěné krbové vložce. Mám tam revizní otvor jakoby do komína (do prostoru, kde ústí komínová roura), a tam mám prostor tak na tři plechy (rozuměj klasické buchtové). teplotu jsem schopen kontrolovat i regulovat. Co vy na to? Na co si dát pozor?

1)Nejvíce vadí ta dlouhá doba a klimatické podmínky v naší republice. Mnohdy vám vše stihne zplesnivět dříve než se odpaří podstatná část vody.
2)Jedině na vysokou teplotu, jinak tam asi problém není.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sušení ovoce
PříspěvekNapsal: stř bře 05, 2014 10:47 am 
Offline

Registrován: ned říj 02, 2011 6:10 pm
Příspěvky: 1085
Bydliště: Praha
Jedna znama zvazuje susicku z http://www.excaliburdehydrator.com/dehydrators/9-tray . Doporucovali je v nejake knize o syrove strave. Susicky jsou tam velice drahe, tak se pta, jestli s nimi nekdo nemate nejakou zkusenost nebo o nich neco nevite.
Dik, Pavel

_________________
Oliver Wendel Holmes, Harvard University: pevne verim, ze kdyby cela medicina, tak jak je nyni aplikovana, mohla byt potopena na dno more, bylo by to lepsi pro lidstvo a to nejhorsi pro ryby.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sušení ovoce
PříspěvekNapsal: stř bře 05, 2014 11:11 am 
Offline

Registrován: pon bře 25, 2013 4:14 pm
Příspěvky: 126
pv33 píše:
Jedna znama zvazuje susicku z http://www.excaliburdehydrator.com/dehydrators/9-tray . Doporucovali je v nejake knize o syrove strave. Susicky jsou tam velice drahe, tak se pta, jestli s nimi nekdo nemate nejakou zkusenost nebo o nich neco nevite.
Dik, Pavel

Vim ze jsou i dobre zkusenosti s touto http://www.bionaire.cz/ezidri/ a neni tak draha jako excalibur, ja o ni uvazuji, ale zatim jsme se tomu moc nevenoval - info mam zprostredkovane. Zkuste i forum na http://www.vitarian.cz, tam je taky celkem dost o susickach a spoustu uzivatelu ma zkusenosti.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sušení ovoce
PříspěvekNapsal: stř bře 05, 2014 12:19 pm 
Offline

Registrován: ned říj 02, 2011 6:10 pm
Příspěvky: 1085
Bydliště: Praha
beati_paoli píše:
....Vim ze jsou i dobre zkusenosti s touto http://www.bionaire.cz/ezidri/ a neni tak draha jako excalibur, ja o ni uvazuji, ale zatim jsme se tomu moc nevenoval - info mam zprostredkovane. Zkuste i forum na http://www.vitarian.cz, tam je taky celkem dost o susickach a spoustu uzivatelu ma zkusenosti.

Dik, podivam se

_________________
Oliver Wendel Holmes, Harvard University: pevne verim, ze kdyby cela medicina, tak jak je nyni aplikovana, mohla byt potopena na dno more, bylo by to lepsi pro lidstvo a to nejhorsi pro ryby.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sušení ovoce
PříspěvekNapsal: čtv bře 20, 2014 9:37 am 
Offline

Registrován: úte dub 05, 2011 12:38 pm
Příspěvky: 31
pv33 píše:
Jedna znama zvazuje susicku z http://www.excaliburdehydrator.com/dehydrators/9-tray . Doporucovali je v nejake knize o syrove strave. Susicky jsou tam velice drahe, tak se pta, jestli s nimi nekdo nemate nejakou zkusenost nebo o nich neco nevite.
Dik, Pavel

Ahoj Pavle,
měl jsem doma na zkoušku ten excalibur, ale sušička hrozně drnčela (měl jsem 2 kusy). Pokud známá nemá na to vhodné prostory (i odhlučněné) tak nedoporučuji. Nakonec jsem pořídil tuto http://www.bionaire.cz/ezidri/ultra.htm , ve srovnání s excaliburem je tišší, ale ta neuvěřitelně rozšířitelná kapacita (až 30 vrstev)! Excalibur není možné rozšiřovat. Osobně jsem si lihovou fixou udělal vlastní stupnici teploty podle svého teploměru, abych měl co nejpřesnější teplotu. S ezidri jsem spokojen.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sušení ovoce
PříspěvekNapsal: stř úno 04, 2015 9:44 pm 
Offline

Registrován: stř úno 04, 2015 9:34 pm
Příspěvky: 1
Zdravím Jardo,
chtěl bych se vrátit k té sušičce, kterou jsi zmiňoval Bielmeier-bhg-601 a která následně byla rozcupována.
Na nějaké stránce jsem se dočetl, že sušička netopí na určitou teplotu, ale těmi stupni přidává k okolní teplotě 20/40/60 °C (250/500/700 W). Je možné to odzkoušet? Případně alespoň první stupeň? V tom případě by asi stačilo mít sušičku v místnosti, kde je kolem 20 °C a je vyhráno a není třeba časovač.
Pak bych se chtěl ještě zeptat, jak dlouho tu sušičku máš. Nemám dobrý pocit z toho, že ji opakovaně zapínám a vypínám. Připadne mi to jako u žárovky, která má životnost omezenou buď na množství odsvícených hodin, nebo množství zapnutí/vypnutí.
No a do třetice jsem na nějakém obrázku viděl, že plata sušičky nemají děravé dno. Neznamená to, že se zespodu zapaří, nevysuší dokonale?
Moc děkuju za odpověď.
David


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sušení ovoce
PříspěvekNapsal: sob bře 28, 2015 11:07 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28242
Bydliště: Poděbrady
niklak píše:
Zdravím Jardo,
chtěl bych se vrátit k té sušičce, kterou jsi zmiňoval Bielmeier-bhg-601 a která následně byla rozcupována.
Na nějaké stránce jsem se dočetl, že sušička netopí na určitou teplotu, ale těmi stupni přidává k okolní teplotě 20/40/60 °C (250/500/700 W). Je možné to odzkoušet? Případně alespoň první stupeň? V tom případě by asi stačilo mít sušičku v místnosti, kde je kolem 20 °C a je vyhráno a není třeba časovač.
Pak bych se chtěl ještě zeptat, jak dlouho tu sušičku máš. Nemám dobrý pocit z toho, že ji opakovaně zapínám a vypínám. Připadne mi to jako u žárovky, která má životnost omezenou buď na množství odsvícených hodin, nebo množství zapnutí/vypnutí.
No a do třetice jsem na nějakém obrázku viděl, že plata sušičky nemají děravé dno. Neznamená to, že se zespodu zapaří, nevysuší dokonale?
Moc děkuju za odpověď.
David

Tak rozcupována, toť otázka, já ji mám mnoho let, slouží stále dobře a mimo tu vyšší spotřebu funguje dokonale. Opakované zapínání zde nemůže představovat žádný problém a neděravá plata jsou spíše výhodou protože pach potravin z jednoho plata se nepřenáší do druhého, což je zase nevýhodou ostatních sušiček. Tam dát dospodu houby, tak je houbové všechno. S tou teplotou je to diskutabilní, zpočátku se vše natápí a připočtená teplota je tedy ilusorní, to by fungovalo až od určitého momentu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: je vhodná sušička Yden CI IR D5
PříspěvekNapsal: sob črc 28, 2018 9:28 am 
Offline

Registrován: sob črc 28, 2018 9:09 am
Příspěvky: 1
Pokukuju po kvalitní sušičce na ovoce. Která by neničila podstatné živiny. Dost mě zaujala tzv. infra sušička Yden. Mohl byste mi ji doporučit? Pracuje opravdu tak kvalitně, jak inzerují? Díky moc


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 105 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 29 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz