Zdraví-AZ Vaše fórum o zdraví

Právě je čtv bře 28, 2024 12:37 pm

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 59 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Houby
PříspěvekNapsal: pon bře 07, 2011 10:37 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28242
Bydliště: Poděbrady
Madla píše:
Našla jsem webovou stránku zaměřenou na pěstování jedlých a léčivých hub. V nabídce je m.j. shii-take, a to jak sadba, tak i hotový substrát. Zatím nemám vyzkoušeno, ale chystám se. \":wink:\"

Je to sice zábavná činnost, ale dlouhodobě vás to asi bavit nebude.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Houby
PříspěvekNapsal: úte bře 08, 2011 9:55 pm 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon črc 06, 2009 6:56 pm
Příspěvky: 444
Jarda píše:
Tak zde bych skladování rozhodně nedoporučoval a možná to ani nejde, sám jsem nic takového ani nezkoušel, čili nevím. Mixér v paneláku opravdu sousedy potěší, také jsem dříve v králíkárně bydlel a vím o tom tedy docela dost, ale rád na ty zážitky vzpomínám.
A nějaká alternativní "skladovatelná" majonéza by nebyla? Něčím bych ten salát chtěl pokropit ať není tak suchý. Sice tam mám zakápnuto panenskými oleji a citronem, ale to není uplně ono...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Houby
PříspěvekNapsal: úte bře 08, 2011 10:23 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28242
Bydliště: Poděbrady
Host píše:
A nějaká alternativní "skladovatelná" majonéza by nebyla? Něčím bych ten salát chtěl pokropit ať není tak suchý. Sice tam mám zakápnuto panenskými oleji a citronem, ale to není uplně ono...

Pak spíše dip a ten se dá udělat třeba z avokáda, trochy naklíčené čočky, česneku, pálivé papriky, oleje a dá se dle chuti přidat i cibule a rajče. Vydrží to sice déle, ale i tak na dlouhé skladování to není.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Houby
PříspěvekNapsal: čtv bře 10, 2011 6:04 pm 
Offline

Registrován: ned bře 06, 2011 11:01 pm
Příspěvky: 23
Bydliště: Praha - Písnice
[quote="Jarda":4ilrkaji]Je to sice zábavná činnost, ale dlouhodobě vás to asi bavit nebude.[/quote:4ilrkaji]
Chtěla jsem jen na zkoušku, pokud bych nesehnala čerstvé. Zapomněla jsem uvést webovou stránku:

Naposledy upravil Návštěvník dne čtv led 01, 1970 2:00 am, celkově upraveno 0
4ilrkaji


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Houby
PříspěvekNapsal: pát bře 11, 2011 12:59 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28242
Bydliště: Poděbrady
[quote="Madla":qxkrpji4]Chtěla jsem jen na zkoušku, pokud bych nesehnala čerstvé. Zapomněla jsem uvést webovou stránku:

Naposledy upravil Návštěvník dne čtv led 01, 1970 2:00 am, celkově upraveno 0
qxkrpji4


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Houby
PříspěvekNapsal: sob bře 12, 2011 4:58 pm 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon črc 06, 2009 6:56 pm
Příspěvky: 444
Jarda píše:
Pak spíše dip a ten se dá udělat třeba z avokáda, trochy naklíčené čočky, česneku, pálivé papriky, oleje a dá se dle chuti přidat i cibule a rajče. Vydrží to sice déle, ale i tak na dlouhé skladování to není.
Mě dip přišel vždycky jen jako pasta na namáčení tyčinek a podobných blbostí nebo jako taková tatarská omáčka. Spíš by bodl nějaký dresink. Co třeba tento z vitariánských stránek:
"Libovolné množství semen namočíme přes noc do nádoby s vodou (ze 100 gramů semen vzejde cca 1/2 litru dressingu). Nabotnalá semena vyklopíme i s vodou do nádoby mixéru (ale můžeme použít i ruční mixér) a za průběžného přidávání vody umixujeme v jemnou kaši požadované konzistence. Ta nám poslouží jako základ pro výrobu dressingů. Přidáním dalších ingrediencí můžeme vyrobit dressingy a omáčky mnoha chutí a barev, které jsou neocenitelné při dochucování a zdobení všech zeleninových salátů." Otázka je jak dlouho se dá skladovat...?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Houby
PříspěvekNapsal: ned bře 13, 2011 9:37 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28242
Bydliště: Poděbrady
Host píše:
Mě dip přišel vždycky jen jako pasta na namáčení tyčinek a podobných blbostí nebo jako taková tatarská omáčka. Spíš by bodl nějaký dresink. Co třeba tento z vitariánských stránek:
"Libovolné množství semen namočíme přes noc do nádoby s vodou (ze 100 gramů semen vzejde cca 1/2 litru dressingu). Nabotnalá semena vyklopíme i s vodou do nádoby mixéru (ale můžeme použít i ruční mixér) a za průběžného přidávání vody umixujeme v jemnou kaši požadované konzistence. Ta nám poslouží jako základ pro výrobu dressingů. Přidáním dalších ingrediencí můžeme vyrobit dressingy a omáčky mnoha chutí a barev, které jsou neocenitelné při dochucování a zdobení všech zeleninových salátů." Otázka je jak dlouho se dá skladovat...?

To je prakticky totéž jako to, co jsem vám napsal, akorát z jiného materiálu a skladovatelnost není dlouhá, já osobně bych to déle jak dva dny neskladoval, ale v lednici patrně bude životnost možná i vyšší, ovšem kvalita bude určitě dost klesat.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Houby
PříspěvekNapsal: ned kvě 27, 2012 8:28 pm 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon srp 22, 2011 2:03 pm
Příspěvky: 741
Bydliště: Praha 12 – Kamýk
Češi jsou národem houbařů, tak by mě zajímalo, jak to vypadá s jejich ne/zdravostí, když nepočítám těžký kovy.

http://www.isvav.cz/projectDetail.do?ro ... 25/03/D067
http://www.hoax.cz/hoax/radioaktivni-houby/
http://ekonomika.idnes.cz/susene-houby- ... 2_test_jup

Mimochodem, houby se hodně dlouho tráví, pokud vím.

_________________
vše o šankaprakšaláně ● tabulka zdravých potravin: download / online / kompletní sakulova
Používejte MOZEK a nevěřte každý blbosti na Internetu!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Houby
PříspěvekNapsal: úte kvě 29, 2012 9:49 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28242
Bydliště: Poděbrady
Xeelee píše:
Češi jsou národem houbařů, tak by mě zajímalo, jak to vypadá s jejich ne/zdravostí, když nepočítám těžký kovy.

http://www.isvav.cz/projectDetail.do?ro ... 25/03/D067
http://www.hoax.cz/hoax/radioaktivni-houby/
http://ekonomika.idnes.cz/susene-houby- ... 2_test_jup

Mimochodem, houby se hodně dlouho tráví, pokud vím.

Tak vzhledem k tomu, že houba naprosto perfektně do sebe absorbuje kdejaký radioaktivní bordel, tak jíst houby vidím jako dost riskantní počínání.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Houby
PříspěvekNapsal: úte kvě 29, 2012 2:12 pm 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon srp 22, 2011 2:03 pm
Příspěvky: 741
Bydliště: Praha 12 – Kamýk
Jarda píše:
Tak vzhledem k tomu, že houba naprosto perfektně do sebe absorbuje kdejaký radioaktivní bordel, tak jíst houby vidím jako dost riskantní počínání.

Jardo, koukal ses na ty odkazy? Tam se mmj. píše, že po spadu po černobylské havárii už v 90. letech 20. století konzumace 10 kg běžných hub ročně nepředstavovala prakticky žádné riziko, většina izotopů se rozpadla a množství izotopu Cesia výrazně pokleslo. Množstvív přírodě se běžně vyskytujících izotopů zas tolik není a po Fukušimě se k nám vzduchem nic nedostalo.

Proto by mě zajímalo, jak vhodná je konzumace hub bez přihlédnutí k obsahu radioaktivních prvků. Jak reaguje v organizmu? Chci vědět, jestli si můžu jednou za čas s klidným svědomím houby dopřát. Rozhodně je nebudu konzumovat ve velkém množství. Vzhledem ke schopnosti hub absorbovat těžký kovy bych nejed houby z oblastí poblíž velkých měst nebo silnic.

_________________
vše o šankaprakšaláně ● tabulka zdravých potravin: download / online / kompletní sakulova
Používejte MOZEK a nevěřte každý blbosti na Internetu!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Houby
PříspěvekNapsal: úte kvě 29, 2012 3:43 pm 
Offline

Registrován: pát kvě 14, 2010 4:04 pm
Příspěvky: 445
Bydliště: Hodonínsko
Xeelee píše:
Tam se mmj. píše, že po spadu po černobylské havárii už v 90. letech 20. století konzumace 10 kg běžných hub ročně nepředstavovala prakticky žádné riziko, většina izotopů se rozpadla a množství izotopu Cesia výrazně pokleslo. Množstvív přírodě se běžně vyskytujících izotopů zas tolik není a po Fukušimě se k nám vzduchem nic nedostalo.
Vzhledem ke schopnosti hub absorbovat těžký kovy bych nejed houby z oblastí poblíž velkých měst nebo silnic.

... taková malá vsuvka, co se týká Fukušimi:
http://www.wmmagazin.cz/view.php?cisloclanku=2012050004


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Houby
PříspěvekNapsal: úte kvě 29, 2012 7:56 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28242
Bydliště: Poděbrady
Xeelee píše:
Jardo, koukal ses na ty odkazy? Tam se mmj. píše, že po spadu po černobylské havárii už v 90. letech 20. století konzumace 10 kg běžných hub ročně nepředstavovala prakticky žádné riziko, většina izotopů se rozpadla a množství izotopu Cesia výrazně pokleslo. Množstvív přírodě se běžně vyskytujících izotopů zas tolik není a po Fukušimě se k nám vzduchem nic nedostalo.

Proto by mě zajímalo, jak vhodná je konzumace hub bez přihlédnutí k obsahu radioaktivních prvků. Jak reaguje v organizmu? Chci vědět, jestli si můžu jednou za čas s klidným svědomím houby dopřát. Rozhodně je nebudu konzumovat ve velkém množství. Vzhledem ke schopnosti hub absorbovat těžký kovy bych nejed houby z oblastí poblíž velkých měst nebo silnic.

To, že se k nám nic nedostalo, vidím jako naprostou hovadinu. Svět je tím totálně zamořen a dá se mluvit o opravdu velkém průseru, což bude určitě znát i na nárůstu úmrtí na rakoviny plic, které vznikají z vdechnutých radioaktivních částic a vzduchem toho svinstva lítají celé vlaky. Zde to ani tak nebude o tom kolik jich sníte, ale zda budete mít smůlu, nebo ne, dýchat holt musíte a jíst také, čím více toho ve vzduchu bude, tím vyšší šanci na úmrtí získává každý z nás. Osobně je běžně nejím, ale pokud jednou, nebo dvakrát ročně někdo pěkné houby přinese, tak proč ne, stejně se všemu vyhnout nedokážete.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Houby
PříspěvekNapsal: úte kvě 29, 2012 7:59 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28242
Bydliště: Poděbrady
jani píše:
... taková malá vsuvka, co se týká Fukušimi:
http://www.wmmagazin.cz/view.php?cisloclanku=2012050004

Tak jde o veliký problém a je otázkou, zda je vůbec řešitelný.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Houby
PříspěvekNapsal: úte kvě 29, 2012 8:38 pm 
Offline

Registrován: čtv kvě 05, 2011 9:02 am
Příspěvky: 27
Někde jsem zachytila, že houby si po celou dobu uchovávají schopnost nasávat těžké kovy a tak je vlastně z našeho těla odvádí. Chemický rozbor houby je jedna věc a jak fungují v těle druhá.
Zdroj informace jsem už však zapomněla a nevím na kolik je to jpp (jedna paní povídala) \":lol:\"


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Houby
PříspěvekNapsal: čtv čer 07, 2012 11:20 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28242
Bydliště: Poděbrady
q:o) píše:
Někde jsem zachytila, že houby si po celou dobu uchovávají schopnost nasávat těžké kovy a tak je vlastně z našeho těla odvádí. Chemický rozbor houby je jedna věc a jak fungují v těle druhá.
Zdroj informace jsem už však zapomněla a nevím na kolik je to jpp (jedna paní povídala) \":lol:\"

Obávám se, že opak bude pravdou, možná takto může možná fungovat houba uměle vypěstovaná a tedy čistá, tam bych tomu věřil.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 59 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz