Zdraví-AZ Vaše fórum o zdraví

Právě je pát bře 29, 2024 7:51 am

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 156 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Pohanka
PříspěvekNapsal: stř srp 22, 2012 11:29 pm 
Offline

Registrován: pon pro 26, 2011 12:15 am
Příspěvky: 124
Bydliště: Košice
bludicka píše:
Piekla som podľa toho návodu pizzu a aj chlieb.

Najskôr si treba pripraviť kvások.

Zamiešame 1 šálku (250 ml) hotového kefíru a 1 šálku múky - cesto konzistencie hustejšej kaše. Túto necháme stáť pri izbovej teplote ca. 1-2 dni, veľmi závisí od teploty, čím vyššia, tým kvások rýchlejšie pracuje. Hotový kvások je poznať podľa toho, že zdvojnásobí svoj objem, je v ňom kopec bublín, chutí kyslo, je tekutejší. Ja som to dávala jeden deň na obed a na druhý deň ráno už to bolo vykysnuté.

V druhom kroku zamiešame hotový kvások s múkou na cesto - pizza, chlieb, placky....čiže ca. 500 gramov múky, ono je to skôr pizza-koláč, než placka. Preto to cesto je aj tekutejšie ako na klasickú pizzu. Ja keď pečiem ale prevažne z prirodzene bezlepkových múk, tak vďaka abstinencii lepku, je cesto kaša, nevytvorí vláčnu guľu ako je to u lepkových ciest. Ďalšie suroviny ako sme zvyknutí pridávať do pizze - soľ, olivový olej, tekutina - teplá voda. Po zamiesení cesta ho necháme vykysnúť, to môže trvať od 2-6 hodín, u mňa to trvalo ca. 3 hodiny, vykysnuté cesto zväčší svoj objem, keď ho ochutnáme, chutí kyslo, sú v ňom bublinky. Pozor na prekysnutie cesta, chutí potom veľmi kyslo. Ja som zamiesené cesto hneď dala na plech a vyvaľkala, po vykysnutí sa veľmi ťažko manipuluje s cestom, plech s cestom som počas kysnutia prikryla, aby cesto nevysychalo.

Ďakujem za recept. Koľko sa pečie takýto chlebík?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pohanka
PříspěvekNapsal: čtv srp 23, 2012 7:50 am 
Offline

Registrován: pon lis 09, 2009 6:20 pm
Příspěvky: 254
Dĺžka pečenia chleba závisí od množstva múky, od formy, kde ho pečiem - v keramike aj o pol hodinu dlhšie ako v tefĺone a v podstate aj od rúry na pečenie. Takže sa to vôbec nedá jednoznačne povedať, odchylky sú tam značné.

Ja pečiem ca. 600 gramový kváskový chlieb v keramike, prvých 35 minút pri 200 stupňoch zakryté, ďalších 30 minút pri 180 stuňoch odokryté.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pohanka
PříspěvekNapsal: čtv srp 23, 2012 8:57 pm 
Offline

Registrován: pon pro 26, 2011 12:15 am
Příspěvky: 124
Bydliště: Košice
Ďakujem bludicka........skusim napiect....


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pohanka
PříspěvekNapsal: pát srp 24, 2012 9:14 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28247
Bydliště: Poděbrady
bludicka píše:
Piekla som podľa toho návodu pizzu a aj chlieb.

Najskôr si treba pripraviť kvások.

Zamiešame 1 šálku (250 ml) hotového kefíru a 1 šálku múky - cesto konzistencie hustejšej kaše. Túto necháme stáť pri izbovej teplote ca. 1-2 dni, veľmi závisí od teploty, čím vyššia, tým kvások rýchlejšie pracuje. Hotový kvások je poznať podľa toho, že zdvojnásobí svoj objem, je v ňom kopec bublín, chutí kyslo, je tekutejší. Ja som to dávala jeden deň na obed a na druhý deň ráno už to bolo vykysnuté.

V druhom kroku zamiešame hotový kvások s múkou na cesto - pizza, chlieb, placky....čiže ca. 500 gramov múky, ono je to skôr pizza-koláč, než placka. Preto to cesto je aj tekutejšie ako na klasickú pizzu. Ja keď pečiem ale prevažne z prirodzene bezlepkových múk, tak vďaka abstinencii lepku, je cesto kaša, nevytvorí vláčnu guľu ako je to u lepkových ciest. Ďalšie suroviny ako sme zvyknutí pridávať do pizze - soľ, olivový olej, tekutina - teplá voda. Po zamiesení cesta ho necháme vykysnúť, to môže trvať od 2-6 hodín, u mňa to trvalo ca. 3 hodiny, vykysnuté cesto zväčší svoj objem, keď ho ochutnáme, chutí kyslo, sú v ňom bublinky. Pozor na prekysnutie cesta, chutí potom veľmi kyslo. Ja som zamiesené cesto hneď dala na plech a vyvaľkala, po vykysnutí sa veľmi ťažko manipuluje s cestom, plech s cestom som počas kysnutia prikryla, aby cesto nevysychalo.

Inak vodný kefír mi kysol ako divý, ešte rýchlejšie ako mliečny - dajú sa použiť obidva. Kefír z kefírových zŕn obsahuje silné aktívne kultúry, takže je veľmi nepravdepodobné, žeby cesto nevykyslo.

Inak sa dá použiť aj jednoduchý postup, ak chcem napr. robiť lievance, večer zamiešam pomletú múku - z pohánky, pšena, špaldy... s trochou kefíru, zvyšok môžem dať vodu a nechám stáť do rána, príp. 24 hodín, ono to takisto trochu nakysne a predtrávi obilniny.

V tom recepte je použitý na pizzu kefírový syr, ten sa urobí tak, že hotový kefír necháme v noci stiecť cez plienku, plátno, alebo mne to fungovalo aj cez kávový filter. Ak takýto syr zlisujeme pod tlakom, vytvorí sa niečo podobné ako feta syr.

Inak srvátka z mliečneho kefíru sa dá použiť aj na predtrávenie strukovín - pridáme ju k namočeným strukovinám, veľmi dobre konzervuje akékoľvek potraviny - napr. naložený syr v srvátke vydrží v chlade veľmi dlho, takisto je to fantastický štartér pri pickles a kyslej kapuste.

Rozhodně jde o zajímavý postup a nejsem určitě na pečení chleba odborník, ale pokud to jde s kefírem, tak by teoreticky šlo jako startovní kulturu použít i bakterie na výrobu kefíru, které se dají zakoupit v práškové formě, ale pouze teoretizuji, vyzkoušené to pochopitelně nemám.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pohanka
PříspěvekNapsal: pát srp 24, 2012 9:25 pm 
Offline

Registrován: pon lis 09, 2009 6:20 pm
Příspěvky: 254
Kedysi, keď som nemala ešte kvások, skúšala som vyrábať chlieb pomocou rôznych bifidokultúr, sušených, v doplnkoch... ak boli kultúry živé, fungovalo to, ale nie zrovna optimálne a chuť chleba nič moc.

Kupované probiotiká sú umelo vyrobené v laboratóriu, sú často dosť nestabilné a ešte aj mŕtve. Kefírové zrná a kváskové kultúry vydržia večnosť, to znamená, že tie kultúry sú tam už veľmi silné, samozrejme treba dávať pozor na zdroj, odkiaľ ich prvý krát kúpim, za akých hygienických podmienok sa pestovali. O kefírových zrnách píšu, že sú mimoriadne odolné voči nepriaznivým baktériám, kefírové zrná sa používali tak, že sa do nejakého zvieracieho vaku nalialo mlieko, odpíjal sa z neho kefír a znovu dolievalo mlieko - hygiena kedysi asi nebola bohviejaká a fungovalo to. Väčšinou je to tak, že čím daná kultúra je dlhšie pestovaná, tým sú dané baktérie a kvasinky odolnejšie a stabilnejšie, napr. niektoré chlebové kvásky sú pestované desaťročia a práve takéto sú najlepšie, málokedy sa pokazia na rozdiel od čerstvých kváskov, ktoré sa ľahšie kontaminujú cudzou látkou a baktériami.

Ten kefírový kvások produkuje veľmi chutný chlieb a 100% nakysne na rozdiel od kupovaných kultúr.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pohanka
PříspěvekNapsal: pát srp 31, 2012 9:41 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28247
Bydliště: Poděbrady
bludicka píše:
Kedysi, keď som nemala ešte kvások, skúšala som vyrábať chlieb pomocou rôznych bifidokultúr, sušených, v doplnkoch... ak boli kultúry živé, fungovalo to, ale nie zrovna optimálne a chuť chleba nič moc.

Kupované probiotiká sú umelo vyrobené v laboratóriu, sú často dosť nestabilné a ešte aj mŕtve. Kefírové zrná a kváskové kultúry vydržia večnosť, to znamená, že tie kultúry sú tam už veľmi silné, samozrejme treba dávať pozor na zdroj, odkiaľ ich prvý krát kúpim, za akých hygienických podmienok sa pestovali. O kefírových zrnách píšu, že sú mimoriadne odolné voči nepriaznivým baktériám, kefírové zrná sa používali tak, že sa do nejakého zvieracieho vaku nalialo mlieko, odpíjal sa z neho kefír a znovu dolievalo mlieko - hygiena kedysi asi nebola bohviejaká a fungovalo to. Väčšinou je to tak, že čím daná kultúra je dlhšie pestovaná, tým sú dané baktérie a kvasinky odolnejšie a stabilnejšie, napr. niektoré chlebové kvásky sú pestované desaťročia a práve takéto sú najlepšie, málokedy sa pokazia na rozdiel od čerstvých kváskov, ktoré sa ľahšie kontaminujú cudzou látkou a baktériami.

Ten kefírový kvások produkuje veľmi chutný chlieb a 100% nakysne na rozdiel od kupovaných kultúr.

Ano vetšinou šlo o vak z kozí kůže, již jsem zde o tom psal a kvalita byla asi opravdu někde jinde, než v našich sterilních domácnostech.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pohanka
PříspěvekNapsal: sob led 05, 2013 7:39 pm 
Offline

Registrován: stř dub 25, 2012 11:50 am
Příspěvky: 35
Sybilla píše:
Kým si zvykneš na svojráznu chuť nevarenej pohanky, skús vyskúšať pohankové vločky-mechanicky lisované za studena , stačí zaliať vlažnou vodou a nechať prikryté naboptnať tak 15 min. Mne to takto veľmi chutí aj samotné, iba s troškou kokosového oleja. Ale dá sa do toho všeličo podľa chuti popridávať.

Dobrý deň,
chcem sa spýtať ako správne pripraviť pohankové vločky. Kúpil som si nasledujúce:

http://www.ekotrendmyjava.sk/sk/produkt ... locky-250g

Dnes som si ich chcel spraviť, zalial som ich vlažnou vodou no mne ani po tých 15-20-tich minútach nenapučali. Kde môže byť chyba? Vo vločkách? Vo vode? V čase???

Ďakujem za odpoveď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pohanka
PříspěvekNapsal: úte led 08, 2013 6:45 pm 
Offline

Registrován: pát kvě 14, 2010 4:04 pm
Příspěvky: 445
Bydliště: Hodonínsko
\":idea:\" Asi není pohanka jako pohanka. \":?:\" Kupuji pohanku od fy. ARAX 500g za 28 kč, namáčím ji a vždy perfektně nabobtná a je chutově vláčná. Nyní se mi podařilo koupit ve zdravé výživě pohanku fy. ProVita 500g jen za 21 kč, namáčela jsem ji půl dne a celou noc, vůbec nenabobtnala, navíc je stále drolivá a drobná.
Tolik tedy moje zkušenost, raději si připlatím a koupím opět pohanku, která má schopnost bobtnat a zvyšovat několikanásobně svůj objem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pohanka
PříspěvekNapsal: úte led 08, 2013 7:42 pm 
Offline

Registrován: úte čer 28, 2011 10:22 pm
Příspěvky: 122
jani píše:
:idea: Asi není pohanka jako pohanka. \":?:\" Kupuji pohanku od fy. ARAX 500g za 28 kč, namáčím ji a vždy perfektně nabobtná a je chutově vláčná. Nyní se mi podařilo koupit ve zdravé výživě pohanku fy. ProVita 500g jen za 21 kč, namáčela jsem ji půl dne a celou noc, vůbec nenabobtnala, navíc je stále drolivá a drobná.
Tolik tedy moje zkušenost, raději si připlatím a koupím opět pohanku, která má schopnost bobtnat a zvyšovat několikanásobně svůj objem.

mne toto iste robilo pri pohanke lupanej mechanicky (svetla)...tu ked som zalial vodou, tak moc nenabublala...pricom pri pohanke lupanej termicky (tmava) sa mi objem zvysil az niekolkonasobne...cize pre pocit sytosti je lepsia asi ta tmava a mne aj viac chutila, ale samozrejme zdravsia je ta svetla, ktora sa lupe mechanicky...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pohanka
PříspěvekNapsal: stř led 09, 2013 8:30 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28247
Bydliště: Poděbrady
jani píše:
:idea: Asi není pohanka jako pohanka. \":?:\" Kupuji pohanku od fy. ARAX 500g za 28 kč, namáčím ji a vždy perfektně nabobtná a je chutově vláčná. Nyní se mi podařilo koupit ve zdravé výživě pohanku fy. ProVita 500g jen za 21 kč, namáčela jsem ji půl dne a celou noc, vůbec nenabobtnala, navíc je stále drolivá a drobná.
Tolik tedy moje zkušenost, raději si připlatím a koupím opět pohanku, která má schopnost bobtnat a zvyšovat několikanásobně svůj objem.

Tak máte pravdu, není pohanka jako pohanka a bohužel se to nedá rozeznat ani dle výrobce, ani země původu, jde totiž o zralost v době sklizně a to nepoznáte, čili koupit jeden sáček, vyzkoušet a pokud je dobrá udělat zásobu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pohanka
PříspěvekNapsal: pon led 28, 2013 7:26 pm 
Offline

Registrován: čtv pro 01, 2011 10:04 pm
Příspěvky: 76
[quote="Jarda":16t8etfv]To co píšete je sice celé pravda, ale funguje to pouze ze surovin s nimiž pracovali naši předci a které se již ve střední Evropě nevyskytují, čili vyrobit takovýto opravdový chléb, který se nezkazí ani za mnoho dní, chutná božsky, je velmi dlouho dobrý a vláčný je bohužel již prakticky nemožné. Dokonce i pokud si dám tu převelikou starost a z velice dobrých surovin, pomocí staré receptury připravím těsto a neupeču ho po vykynutí v peci vytopené dřevem, jako naši předkové, tak získám zase něco jiného, než naši předkové. Je třeba si uvědomit, že právě ta super kombinace, tvoří tu super potravinu a znamená to špičkové suroviny, práci s láskou a pečení sálavým teplem dřevem vytopené pece, které trvá mnoho hodin a kterou dnes už nikdo doma nemá, není možné to upéct pomalu v mikrovlnce a mít upečeno za dvacet minut. To pak není třeba shánět ty super suroviny, konečný produkt bude stejně celkem špatný. Právě to, že takový chléb, který tělu neškodí se prakticky vyrobit, ani sehnat nedá, je mnohem jednodušší se chlebu vyhýbat, než si zbytečně škodit. Pokud chci přesto chleba jíst, je vhodné se vždy dívat zpět do doby našich předků, kdy chléb byl základní potravinou, jedl se téměř vždy samostatně a to umožňovalo jeho dokonalé strávení. Dnes by nikdo suchý chléb do huby nevzal, jak jsme již rozcicmaní a s flákotou masa se nedá dobře strávit ani ten opravdový chléb, který jde opravdu nazývat „Božím darem“.[/quote:16t8etfv]
Myslíte takýto?

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pohanka
PříspěvekNapsal: pon led 28, 2013 9:30 pm 
Offline

Registrován: úte zář 22, 2009 10:10 am
Příspěvky: 160
bludicka píše:
Zamiešame 1 šálku (250 ml) hotového kefíru a 1 šálku múky - cesto konzistencie hustejšej kaše. Túto necháme stáť pri izbovej teplote ca. 1-2 dni, veľmi závisí od teploty, čím vyššia, tým kvások rýchlejšie pracuje. Hotový kvások je poznať podľa toho, že zdvojnásobí svoj objem, je v ňom kopec bublín, chutí kyslo, je tekutejší. Ja som to dávala jeden deň na obed a na druhý deň ráno už to bolo vykysnuté.

Zdravím Bludičku.
Jaká mouka je nejvhodnější ? Já to zrovna zkouším, mám čerstvý (2 dny, tj. "tak akorát", konzistence jako smetana, dělaný z čerstvého mléka přímo od zdroje) kefír a do 250ml jsem dal stejné množství celozrnné žitné jemně mleté mouky. Jenže je to dost husté (něco jako tuhá bramborová kaše), nepřijde to víc naředit ?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pohanka
PříspěvekNapsal: pát úno 08, 2013 10:00 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28247
Bydliště: Poděbrady
[quote="bombay":wokl5ex7]Myslíte takýto?

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pohanka
PříspěvekNapsal: úte úno 26, 2013 12:26 pm 
Offline

Registrován: pon srp 01, 2011 9:10 pm
Příspěvky: 143
jen info :: Pohanka (světlá) která nabobtná i naklíčí (zásoby už mám) :
Zahrádkářské potřeby Odry (Novojičínsko) 777 655 535


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pohanka
PříspěvekNapsal: ned bře 24, 2013 6:25 pm 
Offline

Registrován: sob dub 30, 2011 3:08 pm
Příspěvky: 273
...je vhodná kombinace namočené pohanky s ovocem a ořechy

_________________
Pokud nejsi připraven změnit svůj život,není ti pomoci.
HIPPOKRATES(460-377 PŘ.KR.)


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 156 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 25 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz