Zdraví-AZ Vaše fórum o zdraví

Právě je čtv bře 28, 2024 1:51 pm

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 2957 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160 ... 198  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Minerály, vitamíny a enzymy
PříspěvekNapsal: stř říj 31, 2018 9:16 pm 
Offline

Registrován: pon říj 01, 2012 9:14 pm
Příspěvky: 39
Jarda píše:
Hořčík klidně vysoké dávky a u vitamínu C záleží v jaké formě ho dáváte. Pokud jde o doplňky stravy běžného charakteru kde je kyselina askorbová, tedy vlastně umělé céčko, tak záleží jak jste na tom s ceruloplazminem a pokud je nízký tak raději opatrně, nebo je jistější dodávat přírodní céčko v komplexu látek tak jak jej stvořila příroda, třeba camu camu, acerola, rakytník, šípky, nebo prostě papaya, citrusy a další zdroje. Přírodního stačí ke stejnému efektu pro organizmus neporovnatelně menší množství mnohdy až 10x méně než umělého.

Dakujem za odpoved. Horcik mam MgCl2.6H2O, 8g za den, co je zhruba 10-12% cisteho horcika, teda 800-960mg je OK? O ceruloplazmine pocujem 1x, ako sa zistuje? Mam kyselinu l-askorbovu z DM, 10g my nerobi problem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Minerály, vitamíny a enzymy
PříspěvekNapsal: stř říj 31, 2018 9:49 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28242
Bydliště: Poděbrady
ivana p. píše:
Dakujem za odpoved. Horcik mam MgCl2.6H2O, 8g za den, co je zhruba 10-12% cisteho horcika, teda 800-960mg je OK? O ceruloplazmine pocujem 1x, ako sa zistuje? Mam kyselinu l-askorbovu z DM, 10g my nerobi problem.

Pokud nemáte průjem tak ho tělo potřebuje tedy to bych viděl v pohodě. Dělají to lepší laboratoře z krve a dobré je toto vyšetření dělat s širším souborem dalších vyšetření hlavně měď a feritin, ale i to je pouze základ. Dávka 10 g umělého céčka již může hladiny mědi a ceruloplazminu ovlivňovat celkem dost.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Minerály, vitamíny a enzymy
PříspěvekNapsal: pon lis 26, 2018 12:43 am 
Offline

Registrován: pát úno 23, 2018 6:25 pm
Příspěvky: 16
Prosím Vás, jedl jsem dlouhou dobu b-complex, který měl hodně kyseliny listové. No a nějak jsem to nezaregistroval, ale začal jsem mít zdravotní problémy, které docela odpovídají overmethylaci. Otestoval jsem si krev, a mám vysoký folát a vysoký zásobní B12. Řekl bych že sem se předávkoval. Zajímá mě, jestli je možné že ten extra folát a B12 co sem si hromadil v krvi, může tělu vadit a to se ho chce zbavit. To musí udělat methylací a proto mám projevy overmethylace ? Díky


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Minerály, vitamíny a enzymy
PříspěvekNapsal: pon lis 26, 2018 8:51 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28242
Bydliště: Poděbrady
Jan517 píše:
Prosím Vás, jedl jsem dlouhou dobu b-complex, který měl hodně kyseliny listové. No a nějak jsem to nezaregistroval, ale začal jsem mít zdravotní problémy, které docela odpovídají overmethylaci. Otestoval jsem si krev, a mám vysoký folát a vysoký zásobní B12. Řekl bych že sem se předávkoval. Zajímá mě, jestli je možné že ten extra folát a B12 co sem si hromadil v krvi, může tělu vadit a to se ho chce zbavit. To musí udělat methylací a proto mám projevy overmethylace ? Díky

Tak vadit určitě může už jenom z toho důvodu že se tak rozhodí rovnováha jednotlivých vitamínů skupiny B kde je potřeba aby tělo mělo veškerá béčka k dispozici a takto třeba některá chybí. Rozhozená methylace také může zhoršovat projevy některých funkcí štítné žlázy, což také nemusí být zrovna ideální a dost silně ovlivňuje psychiku.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Minerály, vitamíny a enzymy
PříspěvekNapsal: pon lis 26, 2018 2:50 pm 
Offline

Registrován: pát čer 08, 2018 10:44 am
Příspěvky: 586
Jan517 píše:
Prosím Vás, jedl jsem dlouhou dobu b-complex, který měl hodně kyseliny listové. No a nějak jsem to nezaregistroval, ale začal jsem mít zdravotní problémy, které docela odpovídají overmethylaci. Otestoval jsem si krev, a mám vysoký folát a vysoký zásobní B12. Řekl bych že sem se předávkoval. Zajímá mě, jestli je možné že ten extra folát a B12 co sem si hromadil v krvi, může tělu vadit a to se ho chce zbavit. To musí udělat methylací a proto mám projevy overmethylace ? Díky

Samozřejmě, že to tělu může vadit. Navíc je otázka, zda nemáte v těle nahromaděnu neaktivní formu B12 a folátu, které jsou součástí běžnách B-komplexů.

Klasická overmethylace to asi nebude, řešení by mohlo spočívat v opatrném cíleném dodávání jednotlivých dalších B vitamínů a je potřeba zkusit jak na ně budete reagovat, zda vám stav zhorší nebo zlepší. Zkusil bych postupně jak se budete cítit po dodání B6/P5P, B1 a B3 - zda se po něčem z toho náhodou nebudete cítit lépe.
B6 pomáhá při narušeném methylačním cyklu
B1 pomáhá metabolizovat B12
B3 zpomaluje methylaci

Ale nebral bych to častěji jak 3x týdně, protože jinak si můžete rozhodít něco dalšího. Tělo, pokud není úplně totálně rozhašené, si časem pomůže samo, ikdyž nebudete dělat vůbec nic, což je poměrně bezpečná varianta, nepochybně návrat k normálu zrychlí, budete-li se věnovat aktivitám, které urychlí metabolismus.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Minerály, vitamíny a enzymy
PříspěvekNapsal: úte lis 27, 2018 7:45 pm 
Offline

Registrován: pát úno 23, 2018 6:25 pm
Příspěvky: 16
pefi píše:
Samozřejmě, že to tělu může vadit. Navíc je otázka, zda nemáte v těle nahromaděnu neaktivní formu B12 a folátu, které jsou součástí běžnách B-komplexů.

Klasická overmethylace to asi nebude, řešení by mohlo spočívat v opatrném cíleném dodávání jednotlivých dalších B vitamínů a je potřeba zkusit jak na ně budete reagovat, zda vám stav zhorší nebo zlepší. Zkusil bych postupně jak se budete cítit po dodání B6/P5P, B1 a B3 - zda se po něčem z toho náhodou nebudete cítit lépe.
B6 pomáhá při narušeném methylačním cyklu
B1 pomáhá metabolizovat B12
B3 zpomaluje methylaci

Ale nebral bych to častěji jak 3x týdně, protože jinak si můžete rozhodít něco dalšího. Tělo, pokud není úplně totálně rozhašené, si časem pomůže samo, ikdyž nebudete dělat vůbec nic, což je poměrně bezpečná varianta, nepochybně návrat k normálu zrychlí, budete-li se věnovat aktivitám, které urychlí metabolismus.

No ten b-komplex co sem dva roky bral obsahuje cyanokobalamin (neaktivní - 10 microgram) a kyselina listová (neaktivní - 1mg). Takže asi budu mít v těle až moc těch neaktivních. Našel sem na netu studii, že prý když se dodává kyselina listová, tak tělo zvedne produkci betainu dokud se nepřestane se supplementací. Takže hádám že teď moje methylace musí hrnout látky v množství, které by normálně nutné nebylo.

Zkusím si koupit malý b-komplex bez B12 a B9 a uvidím. Děkuji


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Minerály, vitamíny a enzymy
PříspěvekNapsal: sob pro 08, 2018 1:47 pm 
Offline

Registrován: pát úno 23, 2018 6:25 pm
Příspěvky: 16
Jarda píše:
Tak vadit určitě může už jenom z toho důvodu že se tak rozhodí rovnováha jednotlivých vitamínů skupiny B kde je potřeba aby tělo mělo veškerá béčka k dispozici a takto třeba některá chybí. Rozhozená methylace také může zhoršovat projevy některých funkcí štítné žlázy, což také nemusí být zrovna ideální a dost silně ovlivňuje psychiku.

Jen abych se ujistil, tak v těle se hromadí syntetické formy B12 a kyselina listová ? Takže pokud budu brát B1,B2,B3,B5,B6 a biotin tak tyto se v těle nehromadí ( i když nějaké vedlejší účinky mít můžou) ?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Minerály, vitamíny a enzymy
PříspěvekNapsal: sob pro 08, 2018 2:33 pm 
Offline

Registrován: pát čer 08, 2018 10:44 am
Příspěvky: 586
Podstatné je, že jsou přirozené formy vitamínů a potom syntetické. Ty syntetické musí tělo konvertovat na aktivní formu, jinak je nedokážte využít a tak je pak hromadí nebo vylučuje.
Ty přirozené umí využít.

Všeho moc škodí, pokud i těch přirozených forem budete příjmat víc, než tělo dokáže využít nebo vyloučit, tak si časem nějaký problém vyrobíte. Takže pokud do sebe hodláte prát ve velkém jakýkoliv vitamín, tak byste měl vědět proč to děláte a co konkrétně tím sledujete.

Na vaši otázku jen těžko budete hledat experta, který by vám dokázal odpovědět, protože jen vitamín B3 má minimálně 4 různé chemické formy, každá se v těle chová trochu jinak, každá má jiné množství, které je dlouhodobě bezpečné. Ostatní B-vitamíny na tom budou podobě.
Obecně - pokud budete příjmat víc, než tělo spotřebuje nebo vyloučí, tak se to někde hromadit musí.
Navíc ano to vylučování není úplně "zadarmo" a zatěžuje systém.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Minerály, vitamíny a enzymy
PříspěvekNapsal: sob pro 08, 2018 4:56 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28242
Bydliště: Poděbrady
Jan517 píše:
Jen abych se ujistil, tak v těle se hromadí syntetické formy B12 a kyselina listová ? Takže pokud budu brát B1,B2,B3,B5,B6 a biotin tak tyto se v těle nehromadí ( i když nějaké vedlejší účinky mít můžou) ?

Všeho moc škodí jak vám odpověděl člen pefi a ideální je pochopitelně ten aktuální stav znát. Bohužel v místních podmínkách je to prakticky nemožné zajistit protože většina laborek nedělá nic, nebo jiné jenom něco a to ještě každá jinak tedy je v tom solidní bordel. U vitamínů rozpustných ve vodě je to ještě mnohem menší problém než u vitamínů rozpustných v tuku, tam se předávkováním dá docílit i fatálních stavů.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Minerály, vitamíny a enzymy
PříspěvekNapsal: ned pro 09, 2018 10:58 pm 
Offline

Registrován: úte kvě 24, 2016 10:48 pm
Příspěvky: 407
Také teď řeším, jestli těch B vitamínů neberu moc a dlouho. Koupila jsem si B-komplex, brala jsem ho měsíc v kuse a potom jsem ho brala asi dva měsíce s tím, že 4 dny ho beru a 4 dny ho neberu. Když ho neberu, vezmu si multivitamín, který také béčka obsahuje. Takže vlastně každý den do sebe cpu docela dost vitamínů. Ale řekla bych, že se cítím o hodně lépe než dříve. Myslela jsem si, že u Béček nemůže být problém, když jsou rozpustné ve vodě. Třeba u niacinu jsem našla info, že pokud se užívají vyšší dávky než jsou ddd (ale není uvedeno jak vysoké dávky), tak že je nezbytné kontrolovat jaterní funkce, nevím, jak je to u ostatních Béček. Koukám na ten můj B-komplex, myslela jsem si, že množství béček tam je podle toho, jaká je ddd. Ale jsou vyšší. V dubnu chci jít na krev, dříve nemám možnost. Poradíte mi, podle Vašich zkušeností, jak užívat B-komplex, když nevím, jak na tom s vitamíny b jsem a aby nehrozilo nějaké předávkování? Dále se chci zeptat, zdali nevadí, že do sebe cpu každý den docela dost vitamínů,sice podle vlasové analýzy, ale nemůže to nějak ublížit játrům?

Koupila jsem si ostropestřec, vzala jsem si ho dvakrát a motala se mi docela hlava, nevím, jestli tlak a jestli to bylo z něj. Nemáte s tím někdo zkušenosti?

Děkuji.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Minerály, vitamíny a enzymy
PříspěvekNapsal: pon pro 10, 2018 8:26 am 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28242
Bydliště: Poděbrady
krasnagadgetka píše:
Také teď řeším, jestli těch B vitamínů neberu moc a dlouho. Koupila jsem si B-komplex, brala jsem ho měsíc v kuse a potom jsem ho brala asi dva měsíce s tím, že 4 dny ho beru a 4 dny ho neberu. Když ho neberu, vezmu si multivitamín, který také béčka obsahuje. Takže vlastně každý den do sebe cpu docela dost vitamínů. Ale řekla bych, že se cítím o hodně lépe než dříve. Myslela jsem si, že u Béček nemůže být problém, když jsou rozpustné ve vodě. Třeba u niacinu jsem našla info, že pokud se užívají vyšší dávky než jsou ddd (ale není uvedeno jak vysoké dávky), tak že je nezbytné kontrolovat jaterní funkce, nevím, jak je to u ostatních Béček. Koukám na ten můj B-komplex, myslela jsem si, že množství béček tam je podle toho, jaká je ddd. Ale jsou vyšší. V dubnu chci jít na krev, dříve nemám možnost. Poradíte mi, podle Vašich zkušeností, jak užívat B-komplex, když nevím, jak na tom s vitamíny b jsem a aby nehrozilo nějaké předávkování? Dále se chci zeptat, zdali nevadí, že do sebe cpu každý den docela dost vitamínů,sice podle vlasové analýzy, ale nemůže to nějak ublížit játrům?

Koupila jsem si ostropestřec, vzala jsem si ho dvakrát a motala se mi docela hlava, nevím, jestli tlak a jestli to bylo z něj. Nemáte s tím někdo zkušenosti?

Děkuji.

Je dobré si spočítat stravu na nutriční kalkulačce cronometer.com, kde si můžete i ten váš B komplex zadat jako vlastní položku a pak máte celkový příjem jednotlivých vitamínů jasný i v porovnání k doporučené denní dávce. Pochopitelně je mnohem lepší dodávat vitamíny stravou i když ne vždy se to podaří. Ostropestřec by takové stavy vyvolávat neměl, ale můžete vyzkoušet i jiné byliny které pomáhají játrům, třeba hercampuri, nebo chanca piedra.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Minerály, vitamíny a enzymy
PříspěvekNapsal: pon pro 10, 2018 12:25 pm 
Offline

Registrován: pát čer 08, 2018 10:44 am
Příspěvky: 586
Já bych B-komplex a multivitamíny bral tak, aby tělo mělo od každé takto dodané látky aspoň dva dny pokoj - výjimkou je vitamín/minerál u kterého vím, že ho mám deficitní.
Čím silnější je B-komplex, tím důležitější bude dát tělu občas pauzu.

Tělo umí docela solidně vitamíny recyklovat, takže když mám zánět a vezmu si kvůli tomu 500 mg B3 už vím, že k němu potřebuji trochu B6. Jenomže to vypadá že mi k těm 500 mg B3 stačí vzít pouhé 2 mg B6. Takže podle mě opravdu nemá smysl každodenní kobercové bombardování těla B-vitamíny v podobě B-komplexu forte a podobných. Zejména zahraniční B-komplexy s nefyziologickými pokěry vitamínů a navíc vysokými množstvími typu B-25, B-50 a B-100 se mi zdají z dlouhodobého hlediska potenciálně problematické a za mnohem rozumnější považuji brát pouze nějaký slabý B-komplex a k tomu když tak cíleně jednotlivá velká B-čka dle inddividuální potřeby.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Minerály, vitamíny a enzymy
PříspěvekNapsal: pon pro 10, 2018 10:29 pm 
Offline

Registrován: pát úno 23, 2018 6:25 pm
Příspěvky: 16
A nevíte jestli se dá udělat folát z krve ? Jako on se určitě dá, ale zajímá mě jestli je to ten aktivní folát, nebo se tam počítá i neaktivní kyselina listová, takže pokud bych jí měl moc krve, poznalo by se to tam ? Díky


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Minerály, vitamíny a enzymy
PříspěvekNapsal: úte pro 11, 2018 12:09 am 
Offline

Registrován: pát čer 08, 2018 10:44 am
Příspěvky: 586
Jan517 píše:
A nevíte jestli se dá udělat folát z krve ? Jako on se určitě dá, ale zajímá mě jestli je to ten aktivní folát, nebo se tam počítá i neaktivní kyselina listová, takže pokud bych jí měl moc krve, poznalo by se to tam ? Díky

Některé laboratoře rozlišují B12 a aktivní B12, ale rozlišení folát/kyselina listová opravdu nevím. A nedivil bych se, kdyby to nevěděli ani v laboratoři - musel byste narazit na nějakého nadšence, kterého jeho laboratoř baví.

Šel bych na to nepřímou metodou - udělal bych z krve: B6, B12, folát, HCY a MMA.

Pokud je zvýšeny HCY, tak tělo nemá dost využitelné B12 nebo folátu.
Pokud je zvýšená MMA, tak tělo nemá dostupný B12.

Takže nebudete-li deficitní na B6 a současně budete-li mít normální hladinu MMA, ale zvýšený HCY, tak tělo nemá dostupný folát a to co laboratoř "vidí" v séru je nejspíš kyselina listová.

HCY - homocystein
MMA - kyselina methylmalonová


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Minerály, vitamíny a enzymy
PříspěvekNapsal: úte pro 11, 2018 12:52 am 
Offline

Registrován: pát čer 08, 2018 10:44 am
Příspěvky: 586
krasnagadgetka píše:
Myslela jsem si, že u Béček nemůže být problém, když jsou rozpustné ve vodě. Třeba u niacinu jsem našla info, že pokud se užívají vyšší dávky než jsou ddd (ale není uvedeno jak vysoké dávky), tak že je nezbytné kontrolovat jaterní funkce, nevím, jak je to u ostatních Béček.

U b-ček problém být může. Ve vašem případě, kdy jste deficitní na B12 však bude trvat mnoho měsíců, než vám začne hrozit předávkování vitamínem B12, protože B12 tělo vstřebává hodně pomalu.
Například u toho B12 dodáte tělu miligram, ale ono vstřebá pouze pár mikrogramů. Proto se u B12 konzumují tisíce procent DDD.

U folátu/kyseliny listové, ale i u dalších suplementů bych dal tělu dva dny v týdnu pokoj. To neplatí, pokud cítíte, že vám daný vitamín nebo minerál citelně pomáhá.

Co se týče B3, tak tam problémy hrozí jedině pokud budete brát dlouhodobě denně víc než cca 500 mg, navíc záleží na tom kterou formu B3 užíváte, některé mají bezpečný denní limit 500 mg, jiné spíš 1500 mg. Každý B vitamín to má jinak.

Pokud některý den nebudete mít chuť suplement vzít, tak ho neberte. Tělo má snahu říkat co potřebuje a co ne.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 2957 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160 ... 198  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Alopat a 26 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz