Zdraví-AZ Vaše fórum o zdraví

Právě je čtv bře 28, 2024 10:40 am

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 19 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Šípky
PříspěvekNapsal: ned lis 13, 2016 2:21 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28242
Bydliště: Poděbrady
Vanessa píše:
Dobrý den,

chtela bych se zeptat, kolik vitaminu C nasusene a pomlete sipky obsahuji - kolik by jich tedy clovek mel denne brat, aby idealne pokryl svou denni potrebu vit. C?

Je prinosnejsi namlet jen mensi mnozstvi a pak postupne namlet dalsi, aby sipky byly cerstve namlete (nevim, jak dlouho se nemlete mohou skladovat a jestli namletim nezacnou treba oxidovat nebo neztraci nejake cenne latky)? Nebo je to jedno?

Kdyz se sipky trhaji, nektere jsou v tuto dobu uz takove mekke - ma to nejaky vliv na kvalitu a obsah vitaminu nebo je to stejne jako kdyz jsou sipky jeste pevne?

Predem dekuji za odpoved,

Vanessa

Pokud vím tak ideální jsou šípky přešlé mrazem a po usušení se používá pouze slupka, ty chloupky a oplodí se vyhazují. Pokud je budete mít dobře uzavřené je možné si namlít tak na měsíc prášek, na delší dobu bych to nedělal. Vitamínu C obsahují docela dost, konkrétně 426 mg na 100 g prášku. Denní dávka záleží na tom kolik céčka máte z dalších zdrojů, ale pokud by jste chtěla mít ideální zásobení céčkem tak přírodního se doporučuje cca 800 mg a tato dávka nahradí několik gramů céčka umělého.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Šípky
PříspěvekNapsal: úte lis 29, 2016 3:22 pm 
Offline

Registrován: úte kvě 19, 2015 7:48 am
Příspěvky: 703
Bydliště: KOŠICE
Ahojte.
Sušené šípky vraj obsahujú 55-60g sacharidov na 100g sušených plodov...
Ak teda vypijem šípkový čaj (2+2dcl) pripravený celkovo z 20g sušených šípok (približne 11 - 12g sacharidov), dôkladne povarených (ide mi o čo najlepšie vyluhovanie, bioflavonoidy ostanú, C-čko doplním práškové), naštartuje mi to trávenie ? Nemám na mysli pitie takého šípkového čaju počas pôstu, mám na mysli pitie takého čaju počas každodennej "lačňovky". Dajme tomu, že chcem mať "okno" na jedlo 2 hodiny denne, no napiť sa chcem asi 3 hodiny po jedle. Akurát nechcem, aby to zaplo trávenie...
Trávenie vraj zapína až 20g sacharidov či 10g tukov (tuky majú 2x vyššiu energetickú hodnotu ako sacharidy)... Ak 20g sušených šípok o obsahu asi 11g sacharidov (z toho možno tretina vláknina ? ...) kvalitne vyvarím a vypijem formou šípkového čaju (nič tuhé, prakticky bez vlákniny), očakávať zapnutie trávenia asi nemusím, že ? Alebo ?

Ďakujem pekne za vaše názory \":-)\"

EDIT : až nejakých 60% sacharidov zo šípok pochádza Z VLÁKNINY, ako som sa práve dozvedel... Prakticky teda nejakých zhruba 5g "voľných sacharidov" (mimo vlákniny) je obsiahnutých v 20g sušených šípok, z ktorých by som si urobil silný vývar (popučené variť 15 minút, scediť, a znova to čo bolo scedené, povariť aspoň 2 minúty v malom množstve vody a znova precediť - budete mať tmavší čaj - viac bioflavonoidov)... 5, prípadne 6 gramov sacharidov (možno precedím aj 1g vlákniny) trávenie nenaštartuje, hlavne, keď 4dcl vzniknutého šípkového čaju budem piť na 2x... v priebehu 20. minút.
FAJN. \":-)\"

_________________
Mnohých poteším, pár jednotlivcov nie. Opúšťam toto fórum, teraz ale už navždy, a nebudem ani čítať príspevky. Držte sa. :-)
Majte sa čo najlepšie, pán Jarda :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Šípky
PříspěvekNapsal: ned led 08, 2017 1:50 pm 
Offline
Administrátor
Administrátor

Registrován: sob kvě 17, 2008 1:53 pm
Příspěvky: 28242
Bydliště: Poděbrady
SemTamTuPrídem píše:
Ahojte.
Sušené šípky vraj obsahujú 55-60g sacharidov na 100g sušených plodov...
Ak teda vypijem šípkový čaj (2+2dcl) pripravený celkovo z 20g sušených šípok (približne 11 - 12g sacharidov), dôkladne povarených (ide mi o čo najlepšie vyluhovanie, bioflavonoidy ostanú, C-čko doplním práškové), naštartuje mi to trávenie ? Nemám na mysli pitie takého šípkového čaju počas pôstu, mám na mysli pitie takého čaju počas každodennej "lačňovky". Dajme tomu, že chcem mať "okno" na jedlo 2 hodiny denne, no napiť sa chcem asi 3 hodiny po jedle. Akurát nechcem, aby to zaplo trávenie...
Trávenie vraj zapína až 20g sacharidov či 10g tukov (tuky majú 2x vyššiu energetickú hodnotu ako sacharidy)... Ak 20g sušených šípok o obsahu asi 11g sacharidov (z toho možno tretina vláknina ? ...) kvalitne vyvarím a vypijem formou šípkového čaju (nič tuhé, prakticky bez vlákniny), očakávať zapnutie trávenia asi nemusím, že ? Alebo ?

Ďakujem pekne za vaše názory \":-)\"

EDIT : až nejakých 60% sacharidov zo šípok pochádza Z VLÁKNINY, ako som sa práve dozvedel... Prakticky teda nejakých zhruba 5g "voľných sacharidov" (mimo vlákniny) je obsiahnutých v 20g sušených šípok, z ktorých by som si urobil silný vývar (popučené variť 15 minút, scediť, a znova to čo bolo scedené, povariť aspoň 2 minúty v malom množstve vody a znova precediť - budete mať tmavší čaj - viac bioflavonoidov)... 5, prípadne 6 gramov sacharidov (možno precedím aj 1g vlákniny) trávenie nenaštartuje, hlavne, keď 4dcl vzniknutého šípkového čaju budem piť na 2x... v priebehu 20. minút.
FAJN. \":-)\"

Podle mě je tam tak málo sacharidů že to není potřeba řešit a trávení se tím nastartuje opravdu těžko.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Šípky
PříspěvekNapsal: stř kvě 03, 2017 9:11 am 
Offline

Registrován: stř kvě 03, 2017 8:47 am
Příspěvky: 4
martina72 píše:
Šípky se jednoznačně sbírají až za prvních mrazů, spíše za druhých až třetích. Já osobně jsem z nich dělal i "povidla", i marmeládu, i likér i kvas, po filtraci tedy vlastně víno. Je s nimi blbé pořízení, neb obsahují ty pichlavé části, které sakra koušou v krku. Výhodu na nich žádnou nevidím. Myslím, že jde historicky o snahu nalézti v přírodě v období hladomoru něco jakžtakž poživatelného. Dnes mají charakter snobárny, odlišnosti od mainstreamu.

Když přejdou mrazem, jde z nich "marmeláda" vymačkávat a jíst za syrova.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 19 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz